Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас>>Українська мова: Закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини.
§ 18. Закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини
164. 1. Прочитай текст. Які запитання можна до нього поставити? Дай відповіді на ці запитання. Здавна існує прекрасний звичай підносити подарунки. Головне їх призначення — виразити повагу до людини. Тому дарувати можна всім, кого любите, поважаєте — батькові, матері, сестричці, дідусеві, бабусі, родичеві, другові, сусідові. Найкращий той подарунок, що зроблений своїми руками. Завжди приємно, коли вручають квіти. Чудово буде, якщо ви присвятите кому-небудь написаний вами вірш, складете вітальний лист. 2. Випиши іменники чоловічого роду у давальному відмінку і познач у них закінчення. Яку особливість мають іменники чоловічого роду в давальному відмінку? В якому ще відмінку іменники можуть мати дві форми? 3. Звір свої висновки з поданими далі відомостями.
Візьми до уваги! Іменники чоловічого роду в давальному відмінку однини мають закінчення -ові, -еві ( еві) або -і/ (ю), а в місцевому — ові, еві (еві) або у ( ю), -і. (-'ї). Наприклад: командирові — на командиру, кобзареві — на кобзарю, героєві — герою; і на батькові — на батьку, на вчителеві — на вчителі. Закінчення -ові, еві /( єві) частіше вживаються в іменниках, що є назвами істот.
165. 1. Прочитай вірш. Уяви змальовану картину. Веселка в небі, як на долоні, а ген під нею пасуться коні. На синім лузі, в співучім гаї, не ходять хмари у небокраї, цвіте веселка, мов світ, барвиста, і кожна барва, мов промінь, чиста. Микола Сингаївський 2. Поясни закінчення іменників чоловічого роду в місцевому відмінку однини. 3. Поясни значення виділеного слова. Добери до нього синоніми.
166. Порівняй сполучення іменників, записані ліворуч і праворуч. Що в них спільного? Чим вони відрізняються? Які сполучення іменників краще сприймаються на слух? учню Шевчуку брату Івану учителю Євгену Петровичу учню Шевчукові, учневі Шевчуку брату Іванові, братові Івану учителю Євгенові Петровичу, учителеві Євгену Петровичу
Візьми до уваги! Якщо у мовленні збігаються два іменники чоловічого роду в давальному або місцевому відмінку однини, то їх краще вживати з різними закінченнями. Наприклад: братові Ігорю або брату Ігореві.
167. Склади і запиши невеликий твір-розповідь про куточок живої природи: шкільний сад чи дерева, що ростуть біля твого будинку, про улюблені квіти тощо. Цікавим прийомом є перевтілення у предмет, про який ти розповідаєш, і передача розповіді ніби від його імені. Наприклад: «Снився морю сон. Ніби пливе байдара — без вітрил, без весел, без керма. У байдарі чоловік...» (ВолодимирЯрошенко) Або ж просто розкажи історію свого спілкування з улюбленою рослиною чи твариною, про почуття, які вона в тебе викликає.
168. 1. Прочитай прислів'я. Спиши, ставлячи іменники, що в дужках, у давальному відмінку однини. 1. Сопілка — (вівчар) втіха. 2. Чужому (лихо) не смійся. 3. Нащо (пугач) дзеркало, коли він і так гарний. 4. Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється. 2. Прочитай сполучення іменників. Що в них суперечить правилу? Спиши, виправляючи їх згідно з правилом. Вчителю Дмитру Григоровичу, Петренку Івану Йосиповичу, директору Василю Петровичу, добродію пілоту, пану генералу.
Вашуленко М.С., Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В. Рідна мова 4 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
Вся шкільна программа онлайн, безкоштовні підручники, конспекти уроків, рефератів з української мови, питання та відповідді.
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|