Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 3 клас>>Українська мова: Власні і загальні іменники. велика буква у власних іменниках
Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках
Прочитай і спиши текст. Підкресли слова, які означають власні назви. Зверни увагу на те, з якої букви написані ці слова. Місто Канів стоїть на високому правому березі Дніпра. Тут похований великий український поет Тарас Григорович Шевченко. Раніше гору, на якій знаходяться могила і пам'ятник поета, називали Чернечою. А нині в народі її називають Тарасовою. Щодня йдуть на цю гору люди, щоб уклонитися Великому Кобзареві.
Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів — це власні іменники (власні назви). Наприклад: Шевченко, Київ, Дніпро, Карпати. Власні іменники пишуться з великої букви.
Добери з довідки загальну назву для кожної групи власних назв і запиши. Київ, Луганськ, Херсон, Полтава, Ужгород, Львів — .... Шевченко, Франко, Тичина, Рильський — .... Сергіївна, Миколайович, Василівна — .... Сергій, Василь, Олена, Йосип — .... Веселка, Рябуха, Чорнушка, Димок — .... Слова для довідки: клички тварин, прізвища, імена, по батькові, міста.
З якої букви пишуться власні назви? А з якої — загальні?
Загальні іменники — це назви, що даються багатьом предметам. Наприклад: місто, село, театр. Загальні іменники пишуться з малої букви.
Прочитай текст. Які власні назви в ньому вжито? Яку загальну назву можна до них дібрати? Сузір'я над нами.
Уночі ми зачаровано дивимося на іскристі сузір'я. Багато з них ще у глибоку давнину були названі іменами тварин. Нині число основних сузір'їв збігається з числом місяців у році. Це — Козеріг, Водолій, Риби, Баран (або Овен), Бик (або Тілець), Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець. Кожне сузір'я має свої дні. Зараз ми перебуваємо під сузір'ям Водолія, яке світить нам з 21 січня по 20 лютого. А потім його змінять Риби... За Віктором Запорожцем А чи знаєш ти, під яким сузір'ям народився? Випиши з тексту назви сузір'їв.
Спиши вислови. Поясни, як ти їх розумієш. 1. Людина без Вітчизни, як соловей без пісні. 2. Під синім небом України зазолотилися жита. 2. У другому реченні підкресли головні і другорядні члени. Скажи, якими частинами мови вони виражені.
Прочитай текст. У якому значенні — прямому чи переносному — вжито заголовок? На сьомому небі. У 1983 році на світовому чемпіонаті з легкої атлетики в Гельсінкі український спортсмен Сергій Бубка був дебютантом. Але його стрибок з жердиною у висоту став головною несподіванкою для всіх. У наступному році в Братиславі Сергій першим у світі подолав планку на висоті 5 м 85 см. Відтоді йому вдавалися рекордні стрибки в Римі, Лондоні, Парижі. А в Москві на Іграх доброї волі Бубка подолав, здавалося б, неймовірну висоту — 6 м 1 см.
Дебютант — особа, що вперше бере участь у якійсь події. Випиши назви міст, вжиті в тексті. Спробуй з'ясувати, столицями яких країн світу є ці міста.
Запиши, де хто живе. У Болгарії — болгари; у Польщі — ...
в Італії — ...
в Естонії — .... А де живуть іспанці, французи, американці, англійці? В Україні проживають представники багатьох національностей. Запиши назви кількох з них.
Прочитай текст. Лесина музика. На мою думку, грала Леся дуже гарно. її музику було надзвичайно приємно слухати. Леся мала хороший слух. А найбільше любила грати твори Бетховена, Шумана, Шуберта, Мендельсона, Шо-пена. Часто виконувала баркаролу Чайковського. Грала українські народні пісні, оброблені Лйсен-ком. Любила Леся імпровізувати. Свої імпровізації вона грала найчастіше вечорами — без світла, в темряві, коли не дуже хтось слухав. Це була наче не музика, а розмова зі «своїм давнім другом», як вона називала фортепіано. Ми дуже любили цю Лесину музику... Якби не хвороба, то Леся, напевно, стала б композитором. За Ольгою Косач-Кривенюк
Баркарола — музичний твір. Імпровізувати — робити щось без попередньої підготовки.
Поясни написання слів з великої букви. Спиши перший абзац тексту.
Спиши, вставляючи з довідки пропущені загальні іменники. Підкресли власні іменники. 1. Багато віршів для дітей написала ... Любов Забашта. 2. Опери для дітей «Коза-дереза» і «Пан Коцький» створив ... Микола Лисенко. 3. ... Павло Попович і Леонід Каденюк з дитинства мріяли про космічні польоти. 4. Українська ... Ніна Матвієнко задушевно виконує народні пісні. Слова для довідки: поетеса, композитор, співачка, космонавти. Прогуляйся вулицями чи околицею свого міста (села). Придивись, чи немає там куточка природи, який потребує допомоги. Напиши або розкажи про це в класі. Порадься зі своїми товаришами й учителем, як допомогти природі.
Прочитай вірш. Жива вода. Жива вода дає життя всьому живому в світі, якщо живе жива вода, тоді земля у цвіті. Не треба вибухів війни, живи, жива водице, для праці хай ростуть сини і жито колоситься. Любов Забашта
Випиши в один рядок спільнокореневі слова, а в інший — одне й те саме слово з різними закінченнями (різні форми слова).
Розподіли подані іменники за групами і запиши.
Гроза, перемога, сніг, сум, грім, блискавка, метелиця, гордість, демонстрація, хвилювання, з'їзд, ожеледь. Події: мітинг, ...
Явища природи: вітер, ...
Почуття: радість, ... Прочитай речення. Якими частинами мови є виділені слова? 1. Білий іній іскриться у променях сонця. 2. Снігова білизна покрила землю. 3. Молодий хлопець біжить на лижах. 4. У змаганнях брала участь молодь району.
Спиши. Підкресли в реченнях підмети і присудки. До поданих слів, що називають ознаки предметів (прикметників), добери за зразком спільнокореневі
слова — іменники і запиши. молодий — молодість
старий —
чемний —
гнучкий —
швидкий —
щирий — У дібраних словах другого стовпчика познач корінь і суфікс.
До поданих слів добери протилежні за значенням і запиши. Познач корінь і закінчення у словах. зим[а] — літ[о]
спокій — ...
гора — ...
добро — ...
холод — ...
ніч — ...
радість — ...
суша — ...
ранок — ...
сила — ...
сухий — ...
південь — ...
З двома парами слів склади і запиши речення. Зразок.
До слів, які відповідають на питання що робить? Пу, (дієслів), добери спільнокореневі іменники.Що вони означають? Що робить? Що? читає — читання
пише —
сміється —
полює —
малює —
летить — Що робить? Хто? мурує — муляр читає тче бігає плаває співає
Прочитай. Ой весела в нас зима,
веселішої нема,—
грає срібними зірками,
в'ється синіми димками,
снігом землю обійма. Максим Рильський Випиши іменники із залежними від них прикметниками. У дужках запиши питання від іменника до прикметника.
Розглянь малюнки і скажи, які дії на них зображено. Запиши назви дій іменниками. При потребі користуйся довідкою.
Слова для довідки: біг, катання, спускання, гра. Прочитай народні прикмети. 1. Багато шишок на соснах та ялинах — на врожай жита і пшениці. 2. Рясно цвіте горобина — на добрий урожай льону. 3. Купчасті хмари надвечір не зникають — погіршиться погода, задощить. 2. Випиши частини мови за групами: іменники, прикметники, дієслова. 3. Розкажи, що ти знаєш про ці частини мови. Прочитай опис степу. Які загальні назви в ньому вжито? І уявляється мені степ. Широкий, необмежений, незайманий степ. Передранішній вітер злегка хвилює траву. Бліде небо мигтить зірками на блакиті, що оповила степову далечінь... Чорніють здалеку високі лози. За Михайлом Коцюбинським
Знайди в тексті речення, яке відповідає такій схемі: Спиши це речення, усно встанови зв'язок між його членами.
Правильно вимовляй і пиши: далечінь степ хвилює ковзани лижі санчата
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова 3 клас, Ч.2
Надіслано читачами з інтернет-сайту
Українська мова обучатись онлайн, реферати онлайн, навчальна програма з української мови, питаня та відповіді
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|