Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>>Біологія: Безумовні рефлекси, інстинкти, їх біологічна роль
ПРИРОДЖЕНІ МЕХАНІЗМИ ПОВЕДІНКИ. БЕЗУМОВНІ РЕФЛЕКСИ. ІНСТИНКТИ Пригадайте з курсу біології людини 8-го класу, що таке рефлекторна дуга. У процесі еволюції тваринного світу сформувалися три пристосувальні механізми, що забезпечують біологічно доцільні реакції організму людини і тварин на дію подразників зовнішнього і внутрішнього середовища. Перший із них - це безумовні (природжені) рефлекси, другий - умовні (набуті) рефлекси, третій - розумова діяльність. Розумова діяльність у початковій, примітивній формі властива також і вищим тваринам, наприклад людиноподібним мавпам. Але розумова діяльність людини набагато різноманітніша і складніша. Що таке безумовні рефлекси? Безумовні рефлекси -це природжені, відносно постійні реакції організму на дію зовнішнього і внутрішнього середовища, що здійснюються за участю нервової системи. Вони є видовими, бо утворилися і закріпилися в процесі тривалого розвитку людини або певного виду тварин. Ці рефлекси проявляються однаково у кожної особини того самого виду, визначають певну, чітко окреслену програму поведінки, яка забезпечує пристосування тварин даного виду до стабільних, характерних для нього умов життя. Вони успадковуються, сформовані до моменту народження. Основні безумовні рефлекси
Дихальні Харчові Хапальні Захисні Орієнтувальні Статеві До основних видів безумовних рефлексів належать дихальні, харчові, хапальні, захисні, орієнтувальні та статеві. Дихальні рефлекси - це рефлекторні дихальні рухи, що забезпечують вдих і видих. Пригадайте! Де розташований центр дихання? Харчові рефлекси - це виділення слини, жовчі, травних соків тощо. Наприклад, потрапляння їжі до рота є безумовним сигналом для виділення слини та секрету травних залоз. Пригадайте! Де розташовані центри ковтання і жування? Хапальні рефлекси. Сила хапальних рухів у новонароджених дітей настільки значна, що вони здатні висіти, вхопившись за пальці дорослої людини. Для дітей хапальний рефлекс не має великого значення, але для сучасних мавп, дитинчата яких тримаються за шерсть матері, він дуже важливий. Захисні рефлекси забезпечують захист організму від дії шкідливих чинників: відсмикування руки при уколі пальця, мигання повік очей, зіничний рефлекс, кашель, чхання тощо. Багато безумовних рефлексів проявляється не відразу після народження, а через деякий час. До таких рефлексів належать, наприклад, орієнтувальний і статевий рефлекси. Орієнтувальні рефлекси - це відповідь на нові або біологічно важливі (світлові, звукові та інші) подразники, які проявляються повертанням голови та тіла у бік подразника. У новонароджених вони проявляються на сьомий день. За допомогою цих рефлексів складаються оптимальні умови сприйняття подразників, оцінюється їхнє біологічне значення. У період статевого дозрівання проявляються складні безумовні статеві рефлекси, пов'язані з розмноженням і турботою про нащадків. Вони ґрунтуються на так званому статевому потязі, що, безумовно, по-різному реалізується у тварин та людини. У формуванні цілісної поведінки велику роль відіграють інстинкти (від лат. інстинктус - спонука, мотив) - складна система безумовних рефлексів, пов'язаних зі збереженням виду. Інстинкти - це природжена форма поведінки, для здійснення якої майже не потрібне попереднє навчання. Відомо, що всі вищі тварини і діти здатні копіювати поведінку батьків. Тому при спілкуванні з батьками інстинктивна діяльність розвивається швидше. Водночас інстинкти під впливом умовних рефлексів, набутих у процесі індивідуального розвитку, можуть дещо змінюватися. Інстинктивна діяльність людини часто проявляється неусвідомленими діями. Але розумова діяльність і свідомість спрямовують її поведінку відповідно до законів та традицій суспільства. Біологічна роль природжених (безумовних) рефлексів полягає в тому, що вони забезпечують існування організму в перші моменти після народження, а надалі є основою для утворення умовних рефлексів.
1. Що таке безумовні рефлекси?
2. Які рефлекси ви знаєте? Яке вони мають зна інстинкти?
Що означає вислів "інстинкт самозбережння"? ЛАБОРАТОРНА РОБОТА • Тема: Безумовні рефлекси людини • Обладнання: неврологічний молоточок. • Хід роботи: Спостереження колінного рефлексу (роботу виконують парами). 1. Піддослідний сідає на стілець і кладе ногу на ногу. 2. Експериментатор легко ударяє неврологічним молоточком або ребром руки по сухожилку чотириголового розгинача стегна, розташованого під надколінком. 3. Спостерігайте за реакцією піддослідного. 4. Намалюйте схему рефлекторної дуги колінного рефлексу, підпишіть її частини. Спостереження мигального рефлексу. Доторкніться до повік, вій, внутрішнього та зовнішнього країв ока. Що ви спостерігаєте і чому? Спостереження за процесом вставання зі стільця. Поспостерігайте за рухами учня, який встає зі стільця. Запишіть послідовність дій, що ви спостерігали. Спостереження орієнтувального рефлексу. Учитель стукає олівцем по столу або кладе руку на плече учня, який відвернувся. Якою буде реакція піддослідного?
М.Н.Шабатура, Н.Ю.Матяш, В.О.Мотузний, Біологія 9 клас
Надіслано читачами з інтернет-сайтів
Книги, підручники з біології, конспект на допомогу вчителю та учням. Біологія обучатись онлайн
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|