Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 3 клас>>Українська мова: Мова - найважливіший засіб спілкування
МОВА І МОВЛЕННЯ Мова — найважливіший засіб спілкування 1. Пригадай, що ти вже знаєш про мову. 1. Для чого людям потрібна мова? 2. З чого складається наша мова? 3. В який спосіб можна про щось розповідати один одному? 2. Поміркуйте разом! 1. Як ви розумієте назву першого параграфа? 2. Чому у людей є потреба розмовляти між собою? 3. Як мова допомагає у навчанні і праці? 4. Чи вміють розмовляти між собою птахи, комахи?
До твого словничка: спілкуватися розмовляти бесідувати говорити один з одним обмінюватись думками
Прочитай уважно вислови. Слово народилося в праці, як і пісня. Завдяки слову ми розуміємо один одного. Без слова не було б ні писемності, ні літератури, ні пісні. Іван Цюпа Спиши. Розкажи, як ти розумієш кожен із цих висловів.
Прочитай і подумай. Слово — це дивний витвір людини! Чому люди назвали дзвінок дзвінком, літак — літаком, а місце, де ростуть квіти,— квітником? Що означають слова шовкопряд, водолаз, криголам? Чому кажуть дзенькати, грюкати, кукурікати, булькати? Чи помітив ти, як влучно, тонко люди відтворили в словах свої спостереження навколишнього життя? Наведи інші приклади подібних слів, створених людиною. У цьому тобі допоможуть малюнки.
Прочитай рядки з вірша. Спиши. Буду я навчатись мови золотої у трави-веснянки, у гори крутої, в потічка веселого, що постане річкою, в пагінця зеленого, що зросте смерічкою... Щоб людському щастю дбанок свій надбати, щоб раділа з мене Україна-мати. Андрій Малишко Поміркуй над прочитаним: як усе те, що нас оточує, допомагає вивчити рідну мову? Що цікавого тобі доводилося спостерігати в природі? Яке слово у вірші допомагає зрозуміти значення слова дбанок? Де можна з'ясувати значення невідомого слова?
Прочитай і розкажи. Українська мова — це державна мова України, мова українців, які проживають не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Українською мовою видаються підручники, збірники віршів і казок, інші цікаві книжки, журнали, газети. Українська мова звучить по радіо і телебаченню, у театрах і кіно, її вивчають у школах, інститутах. Українська мова постійно розвивається. У ній з'являються все нові й нові слова. Про те, що означає те чи інше слово, як його правильно вимовляти або писати, можна дізнатися зі словників. Запиши в алфавітному порядку назви міст. У словах на одну й ту саму букву бери до уваги наступні букви. Харків, Ялта, Чернігів, Хмельницький, Чернівці, Ужгород, Севастополь, Полтава, Ніжин, Тернопіль, Черкаси, Одеса, Львів, Запоріжжя, Миколаїв, Рівне, Київ, Донецьк, Вінниця, Горлівка, Фастів, Шепетівка. Допиши назву твого міста чи села, якщо її немає.
Прочитай текст, поміркуй. Дай відповідь на запитання. Ти йдеш до школи і по дорозі зустрічаєш літню жінку, яка мешкає в твоєму будинку. Жінка сидить у сквері на лаві, бо їй стало погано. Сусідка просить побігти до неї в квартиру і повідомити комусь із рідних. Якщо повернешся додому, то запізнишся на перший урок. Як ти вийдеш із цієї ситуації? Попрацюйте разом! Якими мовами розмовляють названі народи? Запишіть за зразком в алфавітному порядку. українці — українською таджики — таджицькою росіяни — ... грузини — ... італійці — ... японці — ... литовці — ... вірмени — ... болгари — ... англійці — ...
Прочитай текст. Папір і слово. Папір і Слово якось завели розмову, хто з них важливіший. — Якби не було мене,— хвалився Папір,— люди не знали б історії, минулого, не могли б заглянути в майбутнє. Саме я продовжую життя Слова. Довго слухало мудре Слово міркування Паперу. А потім спокійно, розважливо висловило і свою думку: — Були часи, коли тебе ще й на світі не було, але люди жили, працювали, будували міста, вирощували хліб, творили історію. Тому не треба сперечатися. Не було б мене, то не треба було б і тебе. — Справді,— погодився Папір,— не було б Слова, то не потрібно було б і мене. З того часу Слово і Папір живуть у злагоді. Кожен виконує свою роль під керівництвом того, хто їх створив. За Богданом Андрушківим Розкажи, що ти зрозумів з прочитаного тексту. Спиши останній абзац тексту. Поміркуй, під чиїм керівництвом виконують свої ролі Слово і Папір.
Прочитай текст. Рідна мова. Рідною є мова, вироблена народом на його споконвічній землі й пристосована саме до його умов існування. Вона є рідною для кожної окремої людини, яка належить до цього народу. Рідна мова — це мова предків і рідної землі. За Іваном Ющуком На основі прочитаного тексту і раніше засвоєних знань розкажи, що таке рідна мова. Спробуй пояснити значення слів споконвічний, предки.
Прочитай вірш. Яка його головна думка? Мене ліси здоров'ям напували,
коли бродив у їхній гущині,
мені поля задумливо шептали
свої ніким не співані пісні. Коли не вмів ще букваря читати,
ходив, як кажуть, пішки під столом,
любить людей мене навчила мати
і рідну землю, що б там не було. Чужих країв ніколи я не бачив,
принад не знаю їхніх і окрас,
та вірю серцем, щирим і гарячим:
нема землі такої, як у нас. Василь Симоненко Який заголовок можна дібрати до вірша? Спиши другу строфу. Підкресли слова, які могли б стати заголовком до вірша.
Прочитай вірш і подумай, яка його головна думка.Що /У об'єднує цей вірш з твором Василя Симоненка з попередньої вправи? Усе моє, все зветься Україна. Оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе, як є — дорога, явори,
усе моє, все зветься Україна. Ліна Костенко Запиши вірш з пам'яті. Звір написане з підручником. Чи правильно ти розставив розділові знаки?
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова 3 клас, Ч.1
Надіслано читачами з інтернет-сайту
Плани уроків української мови, конспекти, підручники онлайн, електронні видання безкоштовно, курс української мови
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|