KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тематичне оцінювання: українські землі в ХVІ ст. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Тематичне оцінювання: українські землі в ХVІ ст. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Перевірки та поглиблення знань

Мета

Перевірити набуті у процесі вивчення тематичного блоку знання

Завдання

  • перевірити володіння учнів матеріалом з вивчених тем;
  • знайти типові помилки;
  • розібрати з учнями типові помилки, заповнити "білі плями" у знаннях;
  • поглибити знання з вивчених тем;
  • вдосконалити навички створення історичних портретів.

Очикувані результати

Після цього уроку учні вмітимуть:

1. Критично ставитися до відеоматеріалів.

2. Складати історичні портети діячів культурної, політичної та ін. сфер.

3. Аналізувати типові помилки, допущені у виконаних завданнях.

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми

Доброго дня, любі учні! Тему сьогоднішнього уроку ви бачите на дошці. Сьогодні ми перевіримо набуті вами знання.

Мотивація, перевірка домашнього завдання

Учитель перевіряє словнички дат та термінів, виставляє оцінки у відповідну графу журналу.

Методичні примітки:

 

Оцінка 12 балів
Словничок повністю заповнений датами, термінами та поняттями вивченої теми, поняття розташовані у алфавітному порядку, немає виправлень та помилок у трактуванні.
Оцінка 11 балів Словничок заповнений датами, термінами та поняттями вивченої теми на 90%; є 1-2 виправлення, всі терміни розшифровані правильно.
Оцінка 10 балів Словничок заповнений датами, термінами та поняттями вивченої теми на 80%; є 3-5 виправлень, не використані виділення кольором.
На допрацювання
Словнички не відповідають критеріям, учитель повертає їх учням на допрацювання до наступного уроку. Оцінка на наступній перевірці знижується на 1 бал.


Перевірка знань. Тест

1. Національно-визвольна війнарозпочалася у:
а) 1548 p.
б) 1569 р.
в) 1648 p.


2. Очолив Нацiонально-визвольну війну:
а) Богдан Хмельницький
б) Павло Апостол
в) Максим Кривоніс


3. Цей стан суспільства грав провідну роль у ході визвольної боротьби нашого народу:
а) Селянство
б) Шляхта
в) Козацтво


4. Перший бій у цьому місті відбувся між повстанцями та польським військом:
а) На Жовтих Водах
б) Під Києвом
в) Під Корсунем


5. Ця подія сталася раніше:
а) В'їзд Богдана Хмельницького у Київ
б) Підписання Берестейських статей
в) Облога вiйськом українців Львова і Замостя 


6. Збаразько-Зборівська воєнна кампанія мала такий фінал:
а) був укладений Білоцерківський договір
б) було страчено Богдана Хмельницького
в) було підписано Зборівський договір


7. Згідно Збоpiвського договоpу під владою гетьмана опинялися:
а) землі України, що входили до складу Речі Посполитої
б) Галичина та Познань
в) колишні Київське, Брацлавське та Чернігівське воєводства


8. Козацький реєстр включав таку кількіть козаків за Зборівським договором:
а) 40 тис.
б) 30 тис.
в) 20 тис.


9. Б. Хмельницький уклав договір про військову допомогу з такою державою:
а) Золота Орда
б) Кримське ханство
в) Московiя

10. Поляки вважали цю битву найганебнішою за всю польську історію:
а) Корсунську
б) Жовтоводську
в) Пилявецьку


Хмельницький

Дискусія на тему

Хмельниччина. Хід боротьби та наслідки.

Опорний текст для вчителя (вступ):


Приводом до повстання 1648 року послужила особиста справа одного з козацьких старшин, Богдана Хмельницького. Чигиринський підстароста Чаплинський напав на його будинок, забрав його дружину і таємно обвінчався з нею за католицьким обрядом. Син Хмельницького, десятирічний хлопчик, був так висічений, що незабаром помер. Хмельницький скаржився, але безуспішно; тоді він став готувати повстання. Коронний гетьман Потоцький звелів заарештувати його, але тому вдалося втекти. Разом з Перекопським мурзою Туган-беєм він відправився на Запоріжжя; запорожці проголосили його старшим війська Запорозького і під його начальством, разом з татарськими військами, виступили проти поляків.


IstUkr8-povni-11-11.jpg

Пам’ятник Б.Хмельницькому


Повстання

Перевірка навиків створення історичних портретів

Текст учителя:
Богдан Михайлович Хмельницький (при народженні був названий Зіновієм) народився 27 грудня 1595 року в родині сотника. Де він народився, точно невідомо: існує три версії. На місце народження Хмельницького претендують Суботів, Жовква та Чигирин. Ім'я Богдан він отримав пізніше: коли Хмельницький придбав історичну славу, його віднесли до роду Богданов, властвовавших в Молдові в 15 столітті.

Юнак отримав хорошу освіту в єзуїтів, володів польською і латинською мовами, згодом вивчив турецьку і французьку. Незважаючи на отриману освіту, в католицтво Зіновій не перейшов, а залишився вірний вірі батьків - православ'ю.

Наука наукою, але юнака вабила військова слава. У складі козачого війська Хмельницький брав участь у польсько-турецькій війні 1620-1621 років, потрапив в полон. Повернувшись на батьківщину, влаштовував морські походи запорожців на турецькі міста, потім отримав уряд сотника чигиринського.

Треба сказати що Хмельницький не завжди був налаштований вороже по відношенню до поляків і дружньо - по відношенню до росіян, як це іноді уявлялося радянськими істориками. При польському королі Владиславі IV Хмельницький воював проти росіян і отримав золоту шаблю за хоробрість.

Хмельницький користувався особливою довірою короля, однак сімейна трагедія відновила жагу Хмельницького помститися Польщі.


Помер Хмельницький від 16 серпня 1657. Був похований в Суботові. Однак упокоєння його не було спокійним: у 1664 році польський воєвода Чарнецький спалив хутір Хмельницького, а прах гетьмана і його сина Тимоша викинув «на поталу».

Запоріжжя сьогодні

Запоріжжя сьогодні


У Суботові

У Суботові


Завдання: скласти історичний портрет Б.Хмельницького

Фішки для допитливих

Складна доля сучасного Суботова


Суботів – невеличке село в декількох кілометрах від Чигирина, з населенням 800 чоловік. Свого хутір час став яблуком розбрату між Хмельницьким і Чаплинським. Дрібнопомісна свара вилилася тоді в серйозний переділ сфер впливу. Цей же маленький хутір і сьогодні є каменем спотикання для українських політиків і бізнес-структур.

Предметом суперечки влади стала земля колишнього замчища Хмельницького і право археологічних розкопок на ній. Тривале протистояння двох структур, в ході якого на розділеному мотузяною кордоном замчище були і наметові табори протесту, і зігнані з Чигирина загони міліції, закінчилося пожежею. Невідомі особи підпалили будівлю цієї самої структури «Екологія та соціальний захист». Приміщення, природно, згоріло, пожежна команда після тривалого очікування почала гасити вугілля

Президент і губернатор виграли битву. Тепер ніщо не завадить проведенню урочистостей. Звичайна процедура підготовки до проведення подібних заходів (2004-2006-2008) полягає у виготовленні декорацій. Також привозять масовку козацтва (50 грн. За участь), навченого де, що і коли слід кричати. Самі жителі Суботова - народ не настільки колоритний, та й не носять вони костюми 17 століття. Тому подивитися на всі можуть через дірки в паркан навколо замчища, та й то - якщо охорона підпустить. Крізь дірки в паркані народ може бачити і яскравих козацьких полковників, нагороджують один одного черговими званнями, прішпілівая саморобні бляшки до оперетковим мундирів і ... Самого ... Народ мовчить, дивлячись на «панські Витребеньки».

Ставлення живого Суботова до декоративної його іпостасі чудово характеризують лелеки: муляж над губернаторським рестораном і справжні гнізда над хатками місцевих жителів. З тих пір, як Суботів був включений в програму «Золота підкова», розгул реставраційних робіт не оминув і Іллінську церкву (репродукція на п'ятигривневій купюрі). Церква одягли в «шубу», замість старих дубових воріт - пластикові. Та ще стоїть питання про переміщення з-під церкви могили з написом «син священика - загинув на фронті в 1943»: хтось з президентського оточення поморщився - не формат. Саме замчище теж «облагороджена» - позбавленою смаку й дорогої тротуарною плиткою, лакованим і прикрашеним тризубом колодязем на місці старого...

Низки туристичних автобусів тягнуться до Іллінської церкви. Сам Суботів не отримує від туристичного буму нічого. Президентсько-губернаторська програма «Золота підкова» призвела лише до відторгнення частини землі і будівництва на ній потьомкінського села і губернаторського ресторану. Річечка Суба, що дала назву хутору, перегороджена греблею для створення біля губернаторського ресторану штучної водойми.


У Суботові

У Суботові


Іллінська церква в Суботові

Іллінська церква в Суботові









Інші пам’ятки поблизу Суботова та Чигирина


Самостійна робота

Зробити узагальнення по темі в 3-4 речення, записати у зошит.

Під час цього етапу учитель перевіряє за допомогою двох учнів тестові роботи класу та оголошує оцінки. Також аналізують типові помилки та коментують завдання.

Домашнє завдання

Заповнити виявлені "білі плями" у власних знаннях тематичного блоку.

Випереджаюче завдання: намалювати малюнок на тему: "Кріпацтво"

Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Тематичне оцінювання до теми "Українські землі у ХVІ ст." учителя історії Костюченко О. В., школа №158 м.Київ

2. Урок на тему "Українські землі у ХVІ ст.:тематичне оцінювання." Давиденка В. М., учителя історії, Скадовська спеціалізована школа 1-3 ступенів №1, м.Скадовськ, Херсонська обл.

3. О. Гісем, О. Мартинюк Історія України. Конспекти уроків. 7 клас: Посібник для вчителя,-2007

4. Дмитро Колесник „Хутор Суботов и потемкинские деревни” (www.pro-vincia.com.ua)

5. www.testportal.if.ua

Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Давиденко В.М.

Любименко В.В.

Костюченко О.В.

Король Б.Ю.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас