KNOWLEDGE HYPERMARKET


Суспільство. Міфи Вавилону. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Суспільство. Міфи Вавилону. Повні уроки


Тема уроку: Суспільство. Міфи Вавилону.


Мета уроку: ознайомити учнів із життям давніх вавілонян та їхньою літературою.


Завдання уроку:

1. Пояснити шестикласникам процес писання клинописом.

2. Розказати про школи в давньому Вавилоні.

3. Розказати про легенди та міфи.


Тип уроку: засвоєння нових знань.


Хід уроку:

У Дворіччі люди писали гострими паличками на вогких глиняних плитках – табличках. На сирій глині видавлювали знаки, схожі на клинці, тому таке письмо називають клинописом. Усього використовували майже тисячу таких знаків. Тривалий час письмо пов'язували з магією. Шумери, наприклад, вірили, що доля кожної людини записана на глиняній табличці, яка зберігається в богів.


Дітей у школі вчать писати клинописом

Дітей у школі вчать писати клинописом


Грамоти навчалися довго, починаючи з дитинства. Школи в Шумері називали «будинками табличок», керівника школи — «батьком будинку табличок», а учнів — «синами будинку табличок». До школи ходили лише хлопці, діти заможних господарів. Випускники шкіл ставали царськими службовцями, писарями, воєначальниками, збирачами податків.

Як знайшли стародавню бібліотеку. Під час розкопок міста Ніневії на східному березі Тигру вчені знайшли бібліотеку царя Ашшурбаніпала, яка складалася з 30 тисяч глиняних табличок. Колись, ще в давнину, під час штурму міста палац разом з бібліотекою згорів, але табличкам це не зашкодило. У глиняних «книжках» учені прочитали легенди та пророцтва, накази царів, господарські документи, відомості з медицини, географії тощо. Були пісні про діяння богів, що їх жерці виконували в храмах під час богослужіння. Учені знайшли пісні, в яких богам дякують за те, що вони створили для людей плуг, мотику, цеглу.

Ашурбаніпал на полюванні

Ашурбаніпал на полюванні

Розповідь про всесвітній потоп. На табличках, знайдених у Ніневії, учені прочитали розповідь про всесвітній потоп. Отже, уже в давнину люди сприймали цю подію як легенду. Але як вона виникла?

Тигр і Євфрат, що течуть у Месопотамії,— примхливі річки. Вони розливаються нерегулярно, не так, як Ніл у Єгипті. Часто трапляються несподівані повені. Іноді повені були такими великими, що людям здавалося, нібито гине весь світ. Так виникла легенда про всесвітній потоп.

У табличках розповідається, що люди перестали шанувати богів, і за це боги постановили їх покарати — затопити всю землю водою. Але бог мудрості Еа вирішив урятувати одного благочестивого чоловіка. Він порадив йому збудувати великий дерев'яний корабель — ковчег і сісти туди разом зі своєю сім'єю, свійськими та дикими тваринами й птахами. Тільки цей чоловік зі своєю дружиною з усього людського роду врятувався під час потопу. Боги нагородили їх безсмертям.



Бог мудрості Еа

Бог мудрості Еа

Від стародавніх шумерів ця легенда перейшла до Біблії, як і інші історії та легенди тієї далекої доби.

Історичні хроніки. Із середини VIII ст. до н. е. у Вавилоні жерці почали робити спеціальні записи про історичні події. Згодом такі записи дістали назву хроніки (віл грецького слова «хронос» — час).

Основною причиною всіх подій у давнину вважали волю богів. Ці хроніки допомогли сучасним ученим відтворити історію стародавнього світу.

Поема «політ Етани на небо». У поемі розповідається, як герой Етана сів на орла і полетів у небо. Орел піднімався дедалі вище й вище. Він тричі запитує Етану: «Яка завбільшки звідси земля?». Етана тричі йому відповідає. Першого разу земля була як пагорб, а море — як криниця. Другого разу земля була вже як млинове коло, а третього — як порошинка. Тут Етана злякався Й упав з орла додолу.

Політ Етану на небо

Політ Етану на небо

У багатьох народів, у тому числі й в українців, є казка про те, як герой летить на птахові над землею (казка «Яйце-райце»).



Уривок з поеми про Гільгамеш.

Побачив Гільгамеш ставок з холодною водою. Пірнув у нього, занурився в волу. Змія квітковий почула запах; З нори піднялася, квітку вкрала. Коли тікала, скинула шкіру. Тим часом Гільгамеш сидить і плаче. Щоки його зросили сльози. Звернувся він до перевізника Уршанабі: «Для кого ж, Уршанабі, трудились мої руки? Для кого крівпею стікає серце? Собі самому не зробив добра я. Зробив добро я змію земляному!».



Гільгамеш

Гільгамеш

Поема про Гільгамеша. Ця поема — один з найдавніших літературних творів. Згодом деякі її сюжети увійшли до Біблії. У місті Урук на березі Євфрату жив могутній герой Гільгамеш. Він не знав, куди подіти свою силу, і народ страждав віл його витівок. Боги створили рівного йому за силою героя Енкіду. Юнаки побраталися і разом здійснили багато подвигів. Та коли вони вбили страшного небесного бика і чудовисько Хумбабу, яке жило в кедровому лісі, то боги розгнівалися, наслали хворобу на Енкіду, і він помер. Гірко оплакував Гільгамеш свого побратима, а потім пішов шукати квітку безсмертя.

Багато перешкод подолав Гільгамеш, аж поки дістав її з дна морського. Але коли герой заснув на березі, зморений своїм подвигом, змія вкрала чарівну квітку і з'їла її. Відтоді змії щороку скидають стару шкіру, а людина не може повернути собі молодість. У поемі відображено переконання, що щастя і безсмертя — це доля богів, а не людини. Людину ж на землі чекають важка праця й випробування.

Завдання: перекажіть один із міфів давніх вивилонців, який сподобався вам найбільше. 




Перевір себе:

1. На чому писали у Дворіччі? Що таке клинопис?

2. Хто навчався в школі?

3. Які знамениті поеми було створено у Дворіччі?


Домашнє завдання:

1. Чому легенда про всесвітній потоп виникла не в Єгипті, а в Дворіччі?

2. Як у месопотамських хроніках пояснювались причини історичних подій?

3. Поміркуй про долю Енкіду і Гільгамеша.

4. Як вважали шумери, чи спроможна людина осягнути таємниці світу? Чи може бути вона щасливою? З чого це видно?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему «Література Вавилону». Мaртинюк О. В., учитель історії, м. Полтава, загальноосвітня школа №19.

2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

3. Тураев Б. А. История Древнего Востока. Издательство: Харвест. 2004 г.

4. middleeast.org.ua


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.



Над уроком працювали

Мaртинюк О. В.

Сич Д. Д.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас