Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Суспільство. Міфи Вавилону. Повні уроки
Завдання уроку: 1. Пояснити шестикласникам процес писання клинописом. 2. Розказати про школи в давньому Вавилоні. 3. Розказати про легенди та міфи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
У Дворіччі люди писали гострими паличками на вогких глиняних плитках – табличках. На сирій глині видавлювали знаки, схожі на клинці, тому таке письмо називають клинописом. Усього використовували майже тисячу таких знаків. Тривалий час письмо пов'язували з магією. Шумери, наприклад, вірили, що доля кожної людини записана на глиняній табличці, яка зберігається в богів. Дітей у школі вчать писати клинописом
Як знайшли стародавню бібліотеку. Під час розкопок міста Ніневії на східному березі Тигру вчені знайшли бібліотеку царя Ашшурбаніпала, яка складалася з 30 тисяч глиняних табличок. Колись, ще в давнину, під час штурму міста палац разом з бібліотекою згорів, але табличкам це не зашкодило. У глиняних «книжках» учені прочитали легенди та пророцтва, накази царів, господарські документи, відомості з медицини, географії тощо. Були пісні про діяння богів, що їх жерці виконували в храмах під час богослужіння. Учені знайшли пісні, в яких богам дякують за те, що вони створили для людей плуг, мотику, цеглу. Ашурбаніпал на полюванні Розповідь про всесвітній потоп. На табличках, знайдених у Ніневії, учені прочитали розповідь про всесвітній потоп. Отже, уже в давнину люди сприймали цю подію як легенду. Але як вона виникла? Тигр і Євфрат, що течуть у Месопотамії,— примхливі річки. Вони розливаються нерегулярно, не так, як Ніл у Єгипті. Часто трапляються несподівані повені. Іноді повені були такими великими, що людям здавалося, нібито гине весь світ. Так виникла легенда про всесвітній потоп. У табличках розповідається, що люди перестали шанувати богів, і за це боги постановили їх покарати — затопити всю землю водою. Але бог мудрості Еа вирішив урятувати одного благочестивого чоловіка. Він порадив йому збудувати великий дерев'яний корабель — ковчег і сісти туди разом зі своєю сім'єю, свійськими та дикими тваринами й птахами. Тільки цей чоловік зі своєю дружиною з усього людського роду врятувався під час потопу. Боги нагородили їх безсмертям.
Бог мудрості Еа Від стародавніх шумерів ця легенда перейшла до Біблії, як і інші історії та легенди тієї далекої доби. Історичні хроніки. Із середини VIII ст. до н. е. у Вавилоні жерці почали робити спеціальні записи про історичні події. Згодом такі записи дістали назву хроніки (віл грецького слова «хронос» — час). Основною причиною всіх подій у давнину вважали волю богів. Ці хроніки допомогли сучасним ученим відтворити історію стародавнього світу. Поема «політ Етани на небо». У поемі розповідається, як герой Етана сів на орла і полетів у небо. Орел піднімався дедалі вище й вище. Він тричі запитує Етану: «Яка завбільшки звідси земля?». Етана тричі йому відповідає. Першого разу земля була як пагорб, а море — як криниця. Другого разу земля була вже як млинове коло, а третього — як порошинка. Тут Етана злякався Й упав з орла додолу. Політ Етану на небо У багатьох народів, у тому числі й в українців, є казка про те, як герой летить на птахові над землею (казка «Яйце-райце»).
Уривок з поеми про Гільгамеш. Побачив Гільгамеш ставок з холодною водою. Пірнув у нього, занурився в волу. Змія квітковий почула запах; З нори піднялася, квітку вкрала. Коли тікала, скинула шкіру. Тим часом Гільгамеш сидить і плаче. Щоки його зросили сльози. Звернувся він до перевізника Уршанабі: «Для кого ж, Уршанабі, трудились мої руки? Для кого крівпею стікає серце? Собі самому не зробив добра я. Зробив добро я змію земляному!». Гільгамеш Поема про Гільгамеша. Ця поема — один з найдавніших літературних творів. Згодом деякі її сюжети увійшли до Біблії. У місті Урук на березі Євфрату жив могутній герой Гільгамеш. Він не знав, куди подіти свою силу, і народ страждав віл його витівок. Боги створили рівного йому за силою героя Енкіду. Юнаки побраталися і разом здійснили багато подвигів. Та коли вони вбили страшного небесного бика і чудовисько Хумбабу, яке жило в кедровому лісі, то боги розгнівалися, наслали хворобу на Енкіду, і він помер. Гірко оплакував Гільгамеш свого побратима, а потім пішов шукати квітку безсмертя. Багато перешкод подолав Гільгамеш, аж поки дістав її з дна морського. Але коли герой заснув на березі, зморений своїм подвигом, змія вкрала чарівну квітку і з'їла її. Відтоді змії щороку скидають стару шкіру, а людина не може повернути собі молодість. У поемі відображено переконання, що щастя і безсмертя — це доля богів, а не людини. Людину ж на землі чекають важка праця й випробування. Завдання: перекажіть один із міфів давніх вивилонців, який сподобався вам найбільше.
1. На чому писали у Дворіччі? Що таке клинопис? 2. Хто навчався в школі? 3. Які знамениті поеми було створено у Дворіччі?
1. Чому легенда про всесвітній потоп виникла не в Єгипті, а в Дворіччі? 2. Як у месопотамських хроніках пояснювались причини історичних подій? 3. Поміркуй про долю Енкіду і Гільгамеша. 4. Як вважали шумери, чи спроможна людина осягнути таємниці світу? Чи може бути вона щасливою? З чого це видно?
1. Урок на тему «Література Вавилону». Мaртинюк О. В., учитель історії, м. Полтава, загальноосвітня школа №19. 2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009. 3. Тураев Б. А. История Древнего Востока. Издательство: Харвест. 2004 г. 4. middleeast.org.ua
Над уроком працювали Мaртинюк О. В. Сич Д. Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: