KNOWLEDGE HYPERMARKET


Сполучник. Уживання сполучників. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Сполучник. Уживання сполучників. Повні уроки 


Тема уроку: Сполучник. Вживання сполучників і, та, й, але для зв’язку слів і частин складного речення. Кома перед сполучниками а,але.


Содержание

Мета уроку

відновити знання учнів про сполучник як частину мови; удосконалювати навички визначати їх у реченнях; поглибити знання учнів про особливості вживання та правопису службових частин мови; навчити ставити потрібні розділові знаки; розвивати пам’ять, увагу, вміння порівнювати та спів ставляти; прищеплювати любов до рідного краю.

Тип уроку

повторення вивченого

Хід уроку

З поданих груп слів складіть речення.

  • Ходить, кроки, ніч, місячні, сад.
  • Припав, муха, мед, вода.

Слів яких частин мови вам не вистачає для побудови речення? Яка їх роль у мовленні?


Опрацювання нового матеріалу

Службові слова є незмінними. Вони служать лише для вираження різних відношень між повнозначними словами, тому виражаються тільки в поєднанні з ними. Службовим словам належить велика роль в організації змісту і граматичної будови речення, отже, в процесі спілкування, у вираженні наших думок і почуттів.

M13a.jpeg

Завдання та вправи.

Виписати з тексту сполучники.

                         Про що розповідають давні назви.

M13b.jpeg

Сьогодні місто Харків займає величезну площу, а 350 років тому воно складалося з окремих невеликих поселень навколо Харківської фортеці. Місту загрожували небезпечні вороги, які грабували городян, забирали їх у полон. Харківська фортеця була укріпленням, у якому під час нападу ворога переховувались мирні жителі, жінки та діти. А захищали місто мужні воїни – козаки. У центрі фортеці знаходилась найстаріша в Харкові мурована будівля – Покровська церква. Зараз вона є окрасою та історичною пам’яткою нашого міста.

А про минуле нагадують давні назви поселень і вулиць: Основа й Левада, Москалівка та Кузнечна, Чоботарська, Гончарівка, Римарська і багато інших.



З’єднайте подані слова за допомогою сполучників.

Хлопці … дівчата. П’ятикласники … шестикласники. Невисокий, … міцний. Суворий, … справедливий. Заможний … працьовитий. Дощ ллє … бочки.


Списати речення, розставляючи розділові знаки та розкриваючи дужки. Сполучники позначити кружечком.

Одна (не)воля панська а друга царська. (У)ночі була гроза а ранок видався ясний (на)диво. Билося серце і грала кров од передчуття чогось в жи(т,тт)і радісного могучого. Крізь шибку в(и,е)днілись білі колони тераси а за ними квітники. Після вечері Микола взяв свиту й ліг спати (на)току (на)соломі але його (не)брав сон.

Випишіть сполучники



Перепишіть речення, на місці крапок вставляючи сполучники. Поясніть їх вживання.

Язиката Хвеська … будинок рознесе. Як гукнеш, так … відгукнеться. Треба думати головою, … не черевиком. Не місце чоловіка красить, … чоловік місце. Ясні очі, … чорні думки. (Народна творчість)


Запишіть текст. Виділіть сполучники.

Дружба потрібна нам не для того, щоб чимось заповнити час, а для того, щоб утверджувати в самому собі благородство. У дружбі ми віддаємо сили своєї душі іншій людині, і від цього самі стаємо кращими. (Сухомлинський)

M13c.jpeg

Перегляньте відео.


Складіть невелику розповідь, використовуючи сполучники а, але, та.


Прочитати текст. Про який обряд в ньому розповідається? Перепишіть, підкреслюючи сполучники. Поясніть їх правопис.

Молодиці вкрили весь піл і лежанку шишками, повиробляли паляниці. Коровай поклали на віці од діжі й обліпили віко навкруги восковими свічечками, на котрих ледве було примітно білі плями огню. З печі вигребли жар.

На припічок поклали дві лопати й з піснями понесли на віці серед свічок коровай, приспівуючи до печі як до живої людини: «Пече наша піч, пече, спечи нам коровай грече!» (І.Нечуй-Левицький).

За допомогою тлумачного словника поясніть лексичне значення слів паляниця, віко, шишка.

M13d.jpeg
Диктант з коментуванням.

Запишіть текст, пояснюючи розділові знаки та вживання сполучників. Чи можна замінити сполучники, що вживаються в тексті?

Погляньте на осінній ліс. Улітку він був зелений, але зараз листя дерев змінилося. Ліс вже не зелений, а золотавий. Одне дерево жовтувате, інше темніше, а цей кущ прикрасив себе червоним листям. Як весело бігати по м’якому листю! Воно не шелестить. А співає під ногами. (О.Копиленко).

M13e.jpeg

Підсумки уроку

Яка роль сполучників у мовленні?

Чи поповнюються сполучники новими одиницями?


Домашнє завдання.

Спробуйте скласти 4-5 речень уникаючи використання сполучників.

Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Сполучник», Мокрєцова Валентина Іванівна, учитель української мови та літератури, Прилуцька школа № 12 Чернігівської обл.

2. Рідна мова. 5 клас. Глазова О.П., Дика Н.М., - Харків: «Ранок», - 2003.

3. Рідна мова. 5 клас. Шабельник Т.М., - Харків: «Ранок», - 2008.


Вдредаговано та надіслано Власюк О.О.


----

Над уроком працювали


Мокрєцова В. І.

Власюк О.О.

Жолник Р.М.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас