Тема: Урок розвитку зв'язного мовлення. Словесно оживити ілюстрацію до поетичного твору. Мета: Поглибити знання учнів про портрет, навчити розрізняти портрет як жанр поетичного твору та літературний опис ілюстрації; розширити портретну лексику учнів; розвивати творчу уяву, логічне мислення, усне мовлення; сприяти залученню учнів до багатства світової культури; виховувати культуру мовлення. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Портрет, згідно з визначенням в багатьох енциклопедіях і довідниках – зображення людини або групи людей за допомогою художніх засобів – живопис, гравюри, скульптури, а останнім часом ще і фотографії. У деяких джерелах ще додається: «реально існуюча людина», але ж малюють портрети, наприклад, портрет Баби-яги або Дон Кіхота, а немає жодних доказів, що вони існували насправді.
Діти, як ви вважаєте, на якому уроці потрібно вивчати портрет? • Чому на уроці образотворчого мистецтва? • Хто є творцем портретів в образотворчому мистецтві? • Яких художників та їхні картини ви знаєте?
Художній портрет – це самостійний жанр, який може розрізнятися по під жанрах, наприклад, історичний портрет – це зображення кого-небудь з історичних осіб, часто по спогадах або літературних описах, а інколи – і по уяві автора. Картини - портрети – на таких зображеннях можна побачити людину у взаємозв'язку з речами, що оточують його, природою, інтер'єром. Уривки із замальовками природи і пейзажів Тютчеву, як визнаному майстрові короткого вірша, удається створити незвичайно пластичні, характерні риси, особливості атмосфери певної околиці .
Російські пейзажі відображують сонний стан природи, монотонність, в них відчувається завмирання життя: Лише подекуди бліді берези, Чагарник дрібний, мох сивий, Як гарячкові марення, Бентежать мертвотний спокій. Ночь хмурая, как зверь стоокий, Глядит из каждого куста!
Шановні учні тільки що ви прослухали приклад словесного портрету поезії Тютчєва. Серед розмаїття тютчевських віршів велику увагу пригортає до себе саме пейзажна лірика поета, яка має свої особливості: - природа у віршах зображена мінливо, багатогранно, вона наповнена запахами і звуками; - картини природи завжди викликають у людини роздуми про життя; (видео) - в нерозривній єдності зображені природа і людина; - поета особливо захоплюють перехідні моменти в житті природи.
Шановні учні зараз ми з вами спробуємо словесно оживити поезію Тютчева: Знайдіть ці особливості у запропонованих віршах. Пам’ятайте, що красу природи можна передати не лише словом, а й за допомогою звуків та фарб. Ви матимете можливість у групах познайомитися з картинами видатних художників, запам’ятайте їх імена, уважно вдивляйтеся в полотна. Дайте відповіді на всі поставлені запитання, заповніть таблицю. Результати роботи повідомте класу.
РОБОТА В ГРУПАХ
Кожна група отримала картину того чи іншого художника і вірш Тютчева, учні уважно заповніть таблицю відповідаючи на запитання.
Таблиця для заповнення:
1Групааналізує вірш Ф. Тютчева «Смотри, как роща зеленеет», картини А.Васнецова «Батьківщина». Смотри, как роща зеленеет, Палящим солнцем облита, А в ней какою негой веет От каждой ветки и листа! Войдём и сядем под корнями Дерев, поимых родником,— Там, где, обвеянный их мглами, Он шепчет в сумраке немом.
Над нами бредят их вершины, В полдневный зной погружены,— И лишь порою крик орлиный До нас доходит с вышины... 2Групааналізує вірш Ф. Тютчева «Есть в осени первоначальной», картини І. Левітана «Осінь». Есть в осени первоначальной Короткая, но дивная пора - Весь день стоит как бы хрустальный, И лучезарны вечера...
Где бодрый серп гулял и падал колос, Теперь уж пусто всё - простор везде,— Лишь паутины тонкий волос Блестит на праздной борозде. Пустеет воздух, птиц не слышно боле, Но далеко ещё до первых зимних бурь И льётся чистая и тёплая лазурь На отдыхающее поле.
3 Група аналізує вірш Ф. Тютчева «Чародейкою-зимою», картини І. Шишкіна «Зима». Чародейкою Зимою Околдован, лес стоит, И под снежной бахромою, Неподвижною, немою, Чудной жизнью он блестит. И стоит он, околдован, Не мертвец и не живой - Сном волшебным очарован, Весь опутан, весь окован Лёгкой цепью пуховой... Солнце зимнее ли мечет На него свой луч косой - В нём ничто не затрепещет, Он весь вспыхнет и заблещет Ослепительной красой.
А за зараз на основі заповненої таблиці та від враження прочитаного вірша, будь ласка, оживіть ілюстрації які вам видано.
Запитання на закріплення нової теми:
Як ви вважаєте що спільного у творчості Алкмана, Гете, Лермонтова, Мацуо Басьо, Тютчева? (Усіх поетів об’єднує любов до природи, тонке сприйняття її краси, бажання донести свої відчуття до читача з метою змусити його замислитися над своїм життям.) Продовжіть речення: Сьогодні на уроці я навчився…. Сьогодні на уроці я дізнався…. Сьогодні на уроці я здивувався….
Домашнє завдання:
Підготуйте словесний портрет любого художнього твору. Список використаних джерел: Урок на тему: Словесний портрет літературного героя, Онищенко А. П., учитель зарубіжної літератури, Придніпровська школа, Нікопольського району Дніпропетровської області. Урок на тему: "Вічне джерело наснаги. Зображення природи в ліриці Ф. Тютчева". Щолок Г. В., учитель зарубіжної літератури, Барвінківська гімназія № 1 Харківської обл. Ф. И. Тютчев «Избранная лирика»; Москва, 1986 год А. Григорьев «Эстетика и критика»; Москва, 1980 год А. А. Фет «Сочинения»; Москва, 1982 год Литература, Справочник школьника; Слово, 1995 год Ю. М. Лотман «О поэтах и поэзии»; Искусство, 1996 год В. И. Коровин «Русская поэзия 19 века»; Москва, 1983 год Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Онищенко А. П.
Щолок Г. В.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.