Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 9 клас>> Українська мова: Складні речення без сполучників, з сурядним і підрядним зв'язком
Складне речення без сполучників, із сурядним і підрядним зв'язком/ 72. Прочитайте. Випишіть складні речення. Поясніть свій вибір. У 1990 році в Переяславі-Хмельницькому відкрився музей народних обрядів і звичаїв. Хронологічні рамки експозиції охоплюють час від кам'яного віку до наших днів. Тут молена дізнатися, як у сиву давнину святкували Новий рік і Великдень, як відзначався день Святого Юрія, коли вперше навесні виганяли худобу в поле, які магічні дії «впливали» на сходи та визрівання хлібів. Крім численних фольклорних записів, у музей зібрано старовинні знаряддя праці та прикраси, одяг та ікони, музичні інструменти та вироби народних ремесел (3 «Книги рекордів України»).
Запам’ятаймо. Складним називається речення, яке об'єднує за змістом та інтонаційно два і більше простих речень: Тихо пливло павутиння, і тоненька хмарина лежала над яром, наче капустяний листок (М. Вінтрановський).
73. І. Прочитайте текст народної пісні. Це пісня Петра з п'єси І. Котляревського «Наталка Полтавка». Які ще пісні з цієї п'єси стали народними?
Сонце низенько Ти обіцялась мене вік любити, Серденько моє, колись ми двоє Ой, як я прийду, тебе не застану, —
ІІ. Спишіть текст. Знайдіть складні речення. Підкресліть граматичні основи в частинах складного речення.
ІІІ. Розгляньте картину сучасної художниці М. Семесюк «Петро з Наталкою» (с. 48). Якими засобами відобразила художниця мотиви народної пісні? Запишіть власне висловлювання на тему: «Українська класика у творах сучасних митців». Складне речення:
Якщо у складному реченні частини поєднані за допомогою інтонації та сполучників чи сполучних слів, то таке речення називається сполучниковим. 74. Прочитайте. Випишіть складні сполучникові речення. Назвіть засоби зв'язку між частинами виписаних речень.
Найдавніша ткацька майстерня
Пригадаймо.
І пензлем, і слово. 75. І. Прочитайте текст. Розгляньте репродукцію народної картини «Козак Мамай». Що б ви додали до прочитаного тексту? Обґрунтуйте інтерес сучасних митців до образу козака Мамая. Чи доводилося вам бачити зображення цього персонажа на футболках та інших ужиткових речах? Прославили козака Мамая простонародні художники. Обабіч славного Дніпра, по старезних козацьких і селянських хатах, на кленових і дубових полотнищах дверей, на кахляних грубах, на кованих скринях, навіть на липових колодах вуликів частенько можна було бачити різні зображення Козака. Його малювали щораз із новими подробицями, а підписи на картинах вільно трактували діяння та вдачу Мамая. Це були тисячі сюжетів, що підносили в 11; і роді славу козака.
ІІ. Випишіть складносурядні та складнопідрядні речення. Підкресліть головні та другорядні члени в частинах виписаних речень.
76. І. Прочитайте. Об'єднавшись у групи, стисло запишіть зміст тексту (перша група використовуватиме прості, ускладнені прості речення, друга — складні). Обміняйтесь текстами переказів. Зробіть висновки про значення синтаксису для побудови зв'язної мови та змістового виділення певної теми. Хто ж такі українські чумаки?
ІІ. Поміркуйте, чи можна назвати рід занять чумаків професією.
77. І. Прочитайте текст. Скільки мікротем можна виділити в ньому? Яка основна думка цього тексту? Слова «професіонал, професіоналізм» походять з латинської мови, у якій «професія» означає «заняття». Отже, професія — це рід занять, що потребують певних знань, умінь, навичок. А особу, яка постійно займається цією діяльністю, виконує певні функції в цьому занятті, називають спеціалістом, професіоналом, фахівцем. ІІ. Запишіть тематичні речення тексту, оформивши їх як різні види складних речень. Об'єднавшись у дві групи, підготуйте стислий письмовий переказ тексту: одна група будує переказ, користуючись тільки простими, простими ускладненими реченнями, друга — складними.
78. І. Прочитайте текст-інформацію. Диджей на радіо — ведучий музично-інформаційного блоку, и мій поєднує функції власне ведучого та оператора ефіру. На різних станціях коло обов'язків диджея може суттєво різнитися. На програмових музичних станціях його функції зведено до ненав'язливих коментарів між піснями та рекламою, а на станціях інших типів диджей може виконувати роль редактора ефіру.
ІІ. Розберіть кожне складне речення за зразком.
ІІІ. Складіть і запишіть текст-інформацію про професію, яка подобається вам.
79. І. Спишіть текст. Визначте, який тип складних речень ужито в цьому тексті. Восени 1882 року в Єлисаветграді М. Кропивницький створив українську професійну трупу, до складу якої увійшли Марія Заньковецька, Олександра Вірина, три брати Тобілевичі — Микола Садовський, Іван Карпенко-Карий, Панас Саксаганський та їхня сестра Марія Садовська-Барілотті. Багато зусиль для зміцнення трупи, організації оркестру доклав М. Старицький. Якщо досі кожен актор грав відокремлено, то М. Кропивницькому вдалося створити такий колектив, де творча індивідуальність зберігала особистість і доповнювала своєю грою гру інших акторів. Виріс український професійний театр з музично-драматичного.
ІІ. Поясніть, що означає назва професійний театр.
80. І. Прочитайте тексти. Поміркуйте, чи існує зв'язок між професіоналізмом і культурою вчинків. Відповідь обґрунтуйте письмово. Культура вчинку Культура мови тісно пов'язана з культурою вчинку. Правильно говорити й писати — цього замало. Треба правильно діяти. Поведінка кожної особи вдома, у громадських місцях, на роботі, у навчальному закладі виявляє рівень культури суспільства взагалі. Для підтвердження цієї думки вчитайтесь у вірш С.Павленка.
ІІ. Передайте зміст віршового тексту прозою. Використайте складносурядні речення.
Усміхнімось. 81. І. Прочитайте. Поясніть значення фразеологізмів, ужитих у текстах усмішок. Приблудні думки
ІІ. Складіть свої «приблудні думки» (три-чотири), уживаючи улюблені фразеологізми. Використовуйте складні речення — безсполучникові, сполучникові — із сурядним, підрядним зв'язком.
Готуємося до диктанту — повторюємо орфографію.
82. Пригадайте орфограму «Написання сполучників». Знайдіть варіант, у якому допущено орфографічну помилку. А На те й лихо, щоб з ним боротись (Народна творчість). Б Щоб кукурудзи було доволі, зустрічай сонце в полі (Народна творчість). В Що б не робити, аби нічого не робити (Народна творчість ). Г Ну як-таки, щоб воля — та пропала? (Леся Українка). Ґ Щоб жить, ні в кого права не питаюсь (П. Тичина).
82. І. Складіть і запишіть по п'ять речень зі сполучниками й однозвучними словами: щоб — що б, зате — за те, якби — як би, притому — при тому, проте — про те.
ІІ. Визначте, до якого типу сполучникових складних речень належать складені вами речення.
84. Запишіть, знявши риску і розкривши дужки. Переяслав/Хмельницький, ка(м'я, мя)ний, с(вя, в'я)ткувати, (Н, н)овий (Р, р)ік, (В, в)еликдень, (Д, д)ень (С, с)в('я, я)того ( К ), ю)рія, на/весні, числе(н, нн)і, старови(н, нн)і, пр(е, и)краси, цверш(ен, инн)ість, р(е, и)альні, веч(е, о)ріло, в осі(нньо, ньо)му.
Українська мова. 9 клас. Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т.
Онлайн бібліотека з підручниками і книгами з української мови, плани-конспекти уроків по всім предметам, завдання з української мови 9 класу
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: