Складання оповідання за малюнком і планом. Мета: -поглиблювати знання учнів про текст; -вдосконалювати вміння добирати заголовок до тексту; - розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; -розвивати образне та логічне мислення; - спонукати до осмислення ідеї тексту на основі асоціативних уявлень, які виникають при його читанні й слуханні.
Тип уроку: навчально-виховний
Хід уроку:
Чи знаєш ти, що квіткові рослини, на яких ростуть банани, насправді не є деревами? Це гігантські багаторічні трави висотою 15 м. Їхнє листя виростає до 6 метрів завдовжки і 1 метр завширшки! У багатьох країнах банани є одним з основних продуктів харчування. Їстівні сорти бананів умовно поділяють на дві основні групи. Перша – десертні, що вживаються головним чином в сирому або сушеному вигляді. М`якоть десертних сортів дуже солодка на смак, містить велику кількість вуглеводів, вітаміну С та інших корисних речовин. Друга – плантайни (від іспанського слова – садити), це, як правило, плоди із зеленою або червоною шкіркою і крохмалистою, жорсткою і несолодкою м`якоттю; перед вживанням їх смажать, варять або обробляють парою. Окрім вживання в їжу, плантайни часто використовують як корм для домашньої худоби. Десертні банани найчастіше споживають у країнах з помірним кліматом. Їх також використовують як добавку до кондитерських виробів і морозива. Натомість в тропіках найчастіше знаходять застосування плантайни. Всього відомо близько 500 культивованих сортів бананів. «Де ростуть такі плоди?»,- запитаєте ви. Батьківщина бананів – тропічна Азія, але вирощують їх і в Південній та Центральній Америці, на узбережжі Карибського моря, та навіть в деяких європейських країнах, але вже в тепличних умовах, де вони ростуть і плодоносять. Спробуймо добрати до цього тексту заголовок: Банани, Цікаве про банани, Поживні банани. Спробуймо створити план до цього тексту. 1.Банани – плоди трав`яної рослини. 2.Їстівні сорти бананів. 3.Батьківщина бананів. Це простий план, але він відображає зміст того, про що розповідається в тексті. Можемо ускладнити його, розширивши другий пункт плану, адже він містить у собі найбільше інформації і оформити його так: 2.Їстівні сорти бананів: а) десертні; б)плантайни. І, звичайно ж, таку розповідь добре слухати і уявляти собі її тему, якщо ми бачимо зображення бананів (ілюстрацію).
Спробуй скласти оповідання за малюнком і таким планом. 1.Снігова чарівниця. 2.Крутить хурделиця. 3.Вітерець-вітрище. 4.Зима-матінка в дорозі.
Ось орієнтовний приклад такого оповідання. Зимові дні – це дивне свято. Розсипала чарівниця срібло по землі. Простелила килимок іскристий. Подарувала крижані діаманти берізкам, кленам, ялинкам. Як загадково стало довкола! Скрізь тихо-тихо! Тільки сніжинки-феї ведуть свій нескінченний танок. А буває, що налетить хурделиця, закрутить і почне вигравати в ріжок нечутну раніше мелодію. Їй допомагає вітерець-вітрище. Він крадькома перебирає на осиках кришталеві підвіски, ніби струни. І тоді летить удалечінь казкова мелодія. Слухають її зачаровані дерева, птахи. А зима працює. Старанно одягає вона дуби-велети у крижані лати, кує кришталеві окови для річки. Прикрашає білокоса мереживним пуховим серпанком тополі та ясени. Задоволена роботою зима-матінка. Ходить-бродить зі своїми тріскучими морозами, пухнастим снігом, веселими завіями. Біла, чиста, морозиста, завжди в дорозі, завжди в роботі.
8.Вітерець, як пустотливе дитя; сніжинки, мов пух; річка, неначе дзеркало; щоки, як троянди. Як бачимо з наведених прикладів, існує безліч красивих слів та словосполучень для опису зими, ними дуже багата наша українська мова. Розглянемо приклад опису зими із оповідання В.Чухліба «Нехай приходять зайці». Весела зима цього року видалася. То захурделить на кілька днів та ночей сніговицею, то затріщить морозом, розмалює шибки візерунками, то засріблиться інеєм на деревах. Дітям за такої зими розваг вистачає.
Хто снігову бабу ліпить, крижані фортеці мурує. Хто на санчатах, на лижах з гірки спускається, хто на ковзанах по дзвінкому льоду гасає. А прибіжать діти додому, в хаті тепло, затишно, у грубці палахкотить вогонь, на столі гарячий борщ парує. Як працювати над оповіданням за малюнком і планом? 1.Якщо у художнього твору (малюнка) є автор, пошукай та прочитай відомості про нього. 2.Зверни увагу на назву картини. Вона часто говорить про задум художника, про те, що він вважав у своїй картині найголовнішим. 3.Розглянь малюнок (або ілюстрацію); вдумайся в її зміст (що тут відбулося; чому?) 4.Постарайся уявити: що було до моменту, зображеного художником, що буде після нього. 5.Поміркуй, кого, у чому ти будеш переконувати своїм оповіданням. 6.Сформулюй тему та основну думку оповідання; в залежності від цього дай йому заголовок. Склади план. 7.Постарайся включити у розповідь діалог (якщо це буде доречним у тексті), елементи опису (обстановки, природи, зовнішнього вигляду людей), щоб це допомогло повніше уявити хід подій, характери героїв. 8.Найголовніше – особливо активно включати в роботу образне та логічне мислення і свою уяву.
Завдання до теми: 1.Склади розповідь за темою «Подих зими», використовуючи подані вище слова. 2. З посібника «Позакласне читання» для 4 класу (Упорядник Н.Ф.Копитіна) вибери улюблене оповідання та склади до нього план. 3. В підручнику «Рідна мова» для 4 класу знайди ілюстрацію за власним вибором та підготуй за нею розповідь.
Запитання до теми: 1. Що таке план тексту? 2.Чи до кожного тексту можна скласти план? 3.Яку роль грає наша уява у складанні будь-якого оповідання? 4.Про що треба пам`ятати, починаючи роботу над складанням оповідання?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с. 2.Каніщенко А.П. Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2001.-96 с. 3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 4.Сонечко: Казки, оповідання. Скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с. 5.Урок на тему: «Усний твір на основі власних спостережень з елементами опису тварини», 5 клас, Пархоменко Л. С., учитель української мови та літератури Дружківської школи № 7 Донецької обл.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
---
Над уроком працювали
Пучко Л.В.
Балема Г.О.
Пархоменко Л. С.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.