1. Органічний світ Північного Льодовитого океану. 2. Акваторіальні зони і області океану. 3. Проблеми охорони природи океану. 4. Рекомендації щодо практичної роботи.
Органічний світ Північного Льодовитого океану
У тих частинах океану, які круглий рік покриті льодом, тваринний і рослинний світ дуже мізерний, оскільки лід слабо пропускає світло, перешкоджаючи зростанню рослин. У відкритіших частинах океану удосталь зустрічаються тюлені, білі ведмеді, кити і багато видів риб.
Прибережні води, вільні в літні місяці від кірки льоду, представляють невичерпний запас пищи незліченною безліччю своїх безхребетних і риб і привертають різних ссавців і птахів, які більшою чи меншою мірою пристосувалися до водного способу життя. Найбільш типові для арктичних морів з ссавців моржі і тюлені. Моржів два види, з яких один належить тій частині Льодовитого океану, яка пов'язана з Атлантичним, інший, що відрізняється удвічі довшими бивнями, має більш обмежену область розповсюдження і водиться в північній частині Тихого океану, в Берінговій протоці і в Льодовитому океані на захід від північноамериканського архіпелагу.
Тюлені мандрують набагато далі на південь уздовж берегів Тихого і Атлантичного океану. Європейський тюлень живе в арктичних країнах. З китоподібних - нарвав, який більш ніде не зустрічається, білуха, або білий дельфін, і гренландський кит.
Гренландський кит
Білуха
Типовий представник арктичної фауни - Білий ведмідь, ошкуй, хижий ссавець сімейства ведмедів. Білий ведмідь населяє область плавучих льодів поблизу азіатського і американського побережжя Північного Льодовитого океану. Довжина тіла ведмедя досягає 3 м, важить близько 700 кг.
Білі ведмеді
Хутро біле, з жовтуватим нальотом, густий і довгий. Нижня поверхня стопи покрита волоссям. Білий ведмідь в зимовий сон не впадає. На зиму в барлоги, розташовані на березі, залягають тільки вагітні самки. Ведмежата, яких частіше буває два, народжуються в лютому - березні сліпими і безпорадними. Через місяць, коли вони прозрівають, самка покидає барлогу і переходить до бродячого способу життя. Ведмежата залишаються при самці близько півтора років; дітородіння відбувається один раз в 2 роки. Білі ведмеді прекрасно плавають і упірнають. Основна їжа - тюлені.
Плаваючі птахи, що харчуються рибою, дуже численні у всіх частинах арктичної області. З них на першому місці слід поставити гагарових: гагар, кайр і інш. Деякі з цих птахів, правда, здійснюють перельоти на південь., але не далі за тропік Рака, і повертаються гніздитися в арктичну область. гагар
Акваторіальні зони та області
Північний Льодовитий океан розташований у межах двох поясів: арктичного й помірного. У формуванні всього природного комплексу арктичного поясу провідна роль належить клімату. За критерій для проведення межі в приатлантичному секторі океану прийнято середнє положення межі плавучої криги і нульової ізотерми води в березні, тобто в період найбільшого поширення криги. Ця межа приблизно збігається з положенням полярного гідрологічного фронту. Арктичний пояс поділяється на дві зони: полярно-арктичну (центральну) і південно-арктичну (окраїнну).
Полярно-арктична зона охоплює глибоководну частину океану, її межі приблизно відповідають зовнішньому краєві конти¬нентального шельфу, а між Гренландією та Шпіцбергеном — порогові Нансена. Поверхня океану цілорічно вкрита кригою, а це зумовлює недостатню освітленість води та її охолодження від криги. Взимку тут формується арктичне повітря, яке епізодично проникає далеко на південь, викликаючи значне похолодання на просторах суходолу.
Довга полярна ніч, слабке просвічування глибин улітку, стійка стратифікація води не сприяють розвиткові фауни і флори. Своєрідно пристосувалися до життя на кризі деякі діатомові водорості, які надають кризі того чи іншого забарвлення. Господарське значення поясу незначне. Декілька видів риб, скажімо, сайра, мойва, якими живляться ластоногі та птахи, не мають промислового значення. Тваринний світ багатший на периферії зони, де водяться тюлені, моржі, білі ведмеді.
Клімат зони впливає на загальну циркуляцію океанічних вод. Тут формуються придонні та глибинні води, що поширюються далеко на південь і виповнюють западини Північної Атлантики.
Південно-арктична зона охоплює смугу поширення сезонної криги. Для неї характерним є перенесення теплих вод на північ, а холодних — на південь, передача тепла в атмосферу і форму¬вання циклонів (Норвезьке море), зародження айсбергів і винесення їх в Атлантику, опріснення і стратифікація поверхневих вод. Улітку води зони звільняються від криги, добре просві¬чуються сонцем, у них бурхливо розвивається планктон. Сюди на відгодівлю заходять скумбрія і навіть синій тунець.
Південно-арктична зона має найбільше господарське значен¬ня порівняно з іншими зонами Світового океану. Це основний пояс риболовецького і звіробійного промислу. Головними промисловими рибами є тріска, оселедці, мойва, камбала; виловлюють їх переважно в Баренцовому та Гренландському морях. На узбережжі Гренландії, Канади, Аляски місцеве населення полює на моржів і тюленів. Південна межа цієї зони в приатлантичній частині океану дуже викривлена через дію океанічних течій. В зоні вирізняють 12 областей, що в основному збігаються з межами морів.
Помірна зона охоплює акваторію Норвезького моря і південно-східну частину Гренландського моря. Через Норвезьке море проходить потужна однойменна течія, тому в морі переважають теплі (від +5 до +12 °С), високомінералізовані (35—36 %о) атлантичні водні маси. Моря в межах зони не замерзають.
Проблеми охорони природи океану
Холодні води Північного Льодовитого океану мало придатні для організмів, тому його біологічні ресурси невеликі. В приатлантичних районах добувають водорості і ловлять рибу. На узбережжях Гренландії та Канади місцеве населення полює на моржів і тюленів.
Пошуки мінеральних ресурсів в океані утруднені через суворі природні умови. Проте на шельфі біля берегів Європи і Канади вже розвідані родовища нафти і природного газу, на архіпелазі Шпіцберген – кам’яного вугілля.
Мореплавство в океані значно утруднює складна льодова обстановка. Північним морським шляхом Головною суднохідною магістраллю Арктики є, яким за криголами слідують каравани суден.
Для вод Північного Льодовитого океану забруднення нафтою і нафтопродуктами є особливо небезпечним. Якщо в теплих водах інших океанів нафтові плями порівняно швидко зникають у результаті природних процесів розкладання, то в холодних полярних водах вони розкладаються дуже повільно і зберігаються близько 50 років.
Рекомендації щодо пpактичної роботи
Тема: „Комплексна порівняльна характеристика двох океанів”
Мета: перевірити знання географічних особливостей океанів Землі; виробити вміння складати порівняльну характеристику географічних об’єктів.
• Білуха ( або білий дельфін) мігрує, іноді на 1000 км запливає в ріки. • Сибірські річки приносять в Льодовитий океан стільки тепла, скільки дало б спалювання 3 мільярдів тонн палива. Коли б не річки, клімат Півночі був би суворішим. • Кількість води, "законсервованої" в льодовиках земної кулі, в 50 разів менша, ніж вся маса океанських вод. Але якби льодовики розтанули, то рівень світового океану підвищився б на 800 метрів. • Два-три, айсберга середньої величини містять в собі масу води, яка дорівнює річному стоку Волги - 252 кубічних кілометра.
Перевір себе
1. У водах Північного Льодовитого океану зустрічається … 1) білий дельфін 2) синій дельфін 3) білий кит
2. Північний Льодовитий океан розташований у межах двох поясів: … та … .
3. Родовища кам’яного вугілля розвідані на архіпелазі … .
Список використаної літератури
1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.
2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка
3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.
4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.
Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали
Мазуренко М.С.
Карпюк Г. І.
Біленька А.О
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.