KNOWLEDGE HYPERMARKET


Своєрідність органічного світу. Природні багатства. Охорона природи океану. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Географія: Своєрідність органічного світу. Природні багатства. Охорона природи океану.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 11. Своєрідність органічного світу. Природні багатства. Охорона природи океану.

Мета

  • познайомитися із органічним світом Індійського океану, його природними багатствами та господарським використанням.

План

1. Органічний світ Індійського океану.
2. Природні багатства океану.
3. Господарське використання. Охорона природи океану.
4. Вплив діяльності людини на океан



Органічний світ Індійського океану

Води Індійського океану є середовищем існування різноманітних рослин і тварин. Бурі, зелені та червоні водорості облямовують береги материків і островів, утворюючи підводні луки. Серед сотень видів риб поширені сардинела, скумбрія, ставрида, нототенія, окунь, тунець, корифена. У відкритому океані живуть різні види акул і летючі риби.



У північній частині живуть сарданелла, анчоус, тунець, корифена, акули. У південних водах— нототенієві і білокровні риби; зустрічаються китоподібні і ластоногі.

Особливо багате життя вирує у прибережних районах і на мілководді поблизу коралових рифів. Там мешкають каракатиці і кальмари, лангусти і креветки, морські зірки і морські їжаки. Морські змії, які живляться рибою, дуже отруйні (їх отрута в 12 разів смертоносніша за отруту кобри). Є гігантські черепахи та дельфіни. У помірних і приполярних широтах поблизу Антарктиди багато китів і тюленів.

Корифена

Корифена

Лангуст

Лангуст

Анчоуси

Анчоуси

Морська змія

Морська змія

Морський їжак
Морський їжак

Природні багатства океану



На відміну від інших океанів, біологічні ресурси Індійського океану мало вивчені і використовуються недостатньо. Зокрема вилов риби, за підрахунками фахівців, можна збільшити у кілька разів.

За запасами і видобуванням нафти і газу Індійський океан посідає перше місце у Світовому океані. Його Перська затока стала візитною карткою морського нафтовидобутку. На її шельфі освоюються одні з найбільших у світі нафтогазові родовища. Нафта й газ вивозяться танкерами у різні країни. У прибережних районах добувають олов’яну руду та фосфорити.

Країни, що розташовані на північно-західному узбережжі Індійського океану в жаркому тропічному поясі, потерпають від нестачі прісної води. Тому там навчилися опріснювати солону морську воду.

Через Індійський океан пролягли численні морські шляхи світового значення. Рукотворний Суецький канал з’єднує Червоне море Індійського океану із Середземним морем Атлантичного океану. Він скоротив шлях з Європи в Азію на 9 000 км. Північні узбережжя океану – чудові місця відпочинку. Цьому сприяють теплий клімат, прекрасні піщані пляжі, мальовничі краєвиди островів, унікальний підводний світ

Суецький канал
Суецький канал

Господарське використання. Охорона природи океану



Природні ресурси океану використовуються меншою мірою, ніж інших океанів. Біологічна продуктивність океану невисока, зростає вона лише на шельфі і материковому схилі. За останні роки в ряді країн Азіатського узбережжя інтенсивно розвивається сучасне рибне господарство.

Хімічні ресурси вод поки що не використовуються. У великих масштабах здійснюється опріснення солоних вод у країнах Близького Сходу.

Серед мінеральних ресурсів виділяються родовища нафти і газу. За їхніми запасами і видобутком Індійський океан посідає перше місце серед усіх океанів. В узбережно-морських розсипах містяться важкі мінерали і метали.


Індійським океаном проходять важливі транспортні шляхи. Океан поступається Атлантичному і Тихому розвитком судноплавства, але щодо обсягів перевезення нафти він перевершує їх. Перська затока — головний нафтоекспортний район світу.

Вплив діяльності людини на океан

Індійський океан – це акваторія, де видобуваються і якою транспортуються величезні обсяги нафти. Так, із Перської затоки, яка всіяна нафтовими вишками і платформами,  щогодини проходять 6 навантажених нафтою танкерів. Щорічно з неї вивозиться близько 1 млрд тонн нафти. Це неминуче призводить до забруднення нафтопродуктами (бензином, мазутом) і нафтою океанічних вод. Виливи нафти трапляються внаслідок аварій при транспортуванні. Нафта, що легша за морську воду, розливається по її поверхні тонкою плівкою. Плівка не пропускає повітря. Це призводить до загибелі морських мешканців, що потрапили в зону її поширення.

Очищення води від нафтового забруднення здійснюють за допомогою спеціальних суден-сміттєвловлювачів, що збирають сміття і плаваючу нафту з поверхні. Проте такі заходи повинні бути більш інтенсивними і своєчасними.

Вплив діяльності людини на океан
 



Znaliwo.jpg

А ви знали,що … ?



•    На одному з Сейшельських островів, що розташовані в Індійському океані, збереглисявелетенські слонові черепахи завдовжки 1,5 м.
•    На островах Індійського океану зустрічаються краби, які живуть на пальмах далеко від берегу.
•    Індійський океан так часто і напористо відкривали, що імена його відкривачів взяли манеру виштовхувати один одного з літописів. У давні часи фінікійські мореплавці вздовж західного узбережжя Африки дочапалі до того місця, де кінчається Атлантичний океан. Вони пройшли траверзі Мису Доброї Надії (тоді він називався інакше або не називався ніяк) і Мису Голковий (та ж фігня) і вийшли в цілком населені води. Прибережні африканські племена вже досить вдало тут рибалили, на острові Мадагаскар теж хтось успішно жив, а якщо б фініки догреблі до Індії, то тамтешнє культурне процвітання могло б на смерть уразити їх уяву. Індуси теж не соромилися виходити в океан, так що можна вважати, що саме вони її і відкрили. А може, це були бірманці або інші діячі з Південно-Східної Азії, де теж древніх цивілізацій вистачало. У Середні віки найзнаменитішим першовідкривачем був португальський принц Генріх Мореплавець. Сам він нікуди не їздив, але зате профінансував купу експедицій. У тому числі і навколо Африки, слідами пришелепкуватий фініків. Він пристрасно мріяв, що на його гроші хто-небудь відкриє морський шлях до Індії. Багато цим, натурально, користувалися, але замість обіцяного нового шляху до Індії частіше відкривали опіумні кубла в Марокко.

Унікальні куточки Землі





Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.



Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.


Над уроком працювали

Карпюк Г. І.

Мазуренко М.С.

Біленька А.О




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас