KNOWLEDGE HYPERMARKET


Різноманіття і значення простих

Біологія 8 клас



Тема "Різноманітність Одноклітинних"


Конспект уроку до теми "Різноманітність Одноклітинних"


Різноманіття і значення простих
Комбінований урок в 7-м класі
Завдання уроку:
– сформувати в учнів поняття про різноманіття одноклітинних, особливості будови і життєдіяльності представників типів Споровиків, Інфузорію, про роль одноклітинних в біосфері;
– розвивати уміння користуватися різними джерелами інформації, виділяти головне, порівнювати і робити висновки;
– розвивати монологічне мовлення, уміння рецензувати письмові і усні відповіді товаришів;
– виховання гігієнічних навиків при обговоренні профілактичних заходів по попередженню захворювань, що викликаються простими.
Урок проводиться на основі курсу Н.І. Соніна і В.Б. Захарова «Біологія. 7 клас» з використанням матеріалів відповідного підручника (М.: Дрохва, 2002) і вказаної нижче додаткової літератури.

ХІД УРОКУ
Перевірка і закріплення знань
Для перевірки знань що вчаться по раніше вивченій темі «Одноклітинні» організовується робота творчої групи, творчих пар і індивідуальна робота. Виконання завдань контролюється по ходу уроку і при взаємоперевірці.
Творча група
Творчій групі доручається виконати завдання розділу «Олімпіада «Прості» з книги «Цікава зоологія». Передбачається, що учні або дадуть правильну відповідь, або висунуть гіпотези і аргументують їх, тобто характер завдань вимагає уміння застосовувати отримані знання в нестандартній ситуації. Відповідь групи буде запропонована для обговорення класу.
1. У кишечнику людини паразитує крупна інфузорія балантидий. На відміну від інфузорії туфельки, у неї немає клітинного рота, глотки і травних вакуолей. Поясните чому?
(Відсутність спеціальних органоїдів живлення в балантидия можна пояснити тим, що ця інфузорія використовує вже розчинені живильні речовини, які поглинає всією поверхнею тіла.)
2. У цитоплазмі морських простих лучевиков (радиолярий) живуть одноклітинні зелені водорості – зоохлореллы. Яке значення для простих і водоростей має така форма співжиття?
(Це явище називається симбіозом. Зоохлорелли забезпечують лучевиков живильними речовинами за рахунок фотосинтезу, лучевики ж надають зоохлореллам захист.)
3. Дизентерія, малярія, кокцидиоз, лямбліоз, лейшманіоз. Що загального між всіма цими захворюваннями?
(Всі ці захворювання викликаються паразитичними простими.)
4. У шлунку жуйних ссавців – корів, овець, оленів, – що харчуються грубою рослинною їжею, живуть особливі інфузорії. Загальна їх маса в шлунку корови досягає 3 кг Яка роль цих інфузорій в житті жуйних ссавців?
(Інфузорії, що мешкають в кишечнику жуйних ссавців, не заподіюють шкоди своєму господареві, але допомагають розщеплювати важко переварювану клітковину.)
Творчі пари
Творчі пари працюють з випереджаючими завданнями – їх відповіді заслуховуватимуть на етапі уроку, присвяченому вивченню нового матеріалу.
Перша творча пара
Чому учені вважають представників типа інфузорій самими високоорганізованими простими? – робота з текстом підручника (с. 99).
(Наявність в інфузорій спеціальних органоїдів: клітинної воронки, клітинного рота, глотки, порохівниці; наявність двох ядер; вії як органоїди руху.)
Друга творча пара
Яке значення простих в природі? – робота з текстом підручника (с. 99) і додатковим матеріалом «Значення простих в природі і житті людини» з книги «Хрестоматія по зоології».
(Прості – джерело живлення для інших тварин; учасники утворення гірських порід; збудники хвороб людини і тварин. Можна відзначити також значення простих як індикатора міри забрудненості водоймищ.)
Третя творча пара
Складіть пам'ятку «Профілактика захворювань, що викликаються простими тваринами», – робота з текстом підручника; використання знань, отриманих самостійно з додаткової літератури і з повсякденного життя.
Приклад
1. Пити лише кип'ячену воду.
2. Не купатися у водоймищах із стоячою, забрудненою водою.
3. Дотримувати правила особистої гігієни. Мити руки після роботи із землею, спілкування з тваринами.
4. Робити попереджувальні щеплення перед поїздкою в тропічні країни.
Індивідуальні завдання
Пропонуються три завдання різного рівня складності – на вибір. Час виконання – 7–8 хвилин.
Завдання 1. Оцінка «задовільно».
Розглянете мал. 1. Розфарбуйте кольоровими олівцями частини організму (клітини) амеби і напишіть їх назви.

(1 – псевдоніжки, або псевдоподии; 2 – ядро; 3 – травна вакуоль; 4 – скоротлива вакуоль; 5 – цитоплазма.)
Завдання 2. Оцінка «добре».
Розглянете мал. 2. Порівняєте будову амеби і евглени. У чому схожість і відмінність між цими найпростішими?

(Схожість: наявність цитоплазми, ядра. Відмінності: амеба не має постійної форми тіла, евглена – має; у амеби органи руху – псевдоніжки, у евглени – джгутики; у евглени є хлоропласти, у амеби – ні.)
Завдання 3. Оцінка «відмінно».
Амеб помістили в пробірку із заздалегідь прокип'яченою водою, охолодженою потім в закритій пробірці до кімнатної температури. Що станеться з амебами? Чому?
(Амеби загинуть, оскільки в кип'яченій воді відсутній кисень.)
Індивідуальне завдання підвищеній складності для учня, що цікавиться зоологією, має хорошу підготовку і широкий кругозір. (Тест по темі «Підцарство Прості» з додаткової літератури.)

Робота в зошитах
1. Заповнити перші дві колонки таблиці 1, використовуючи значки «+» і «–».
2. Закінчити заповнення схеми і навести приклади організмів.
Таблиця 1. Будова найпростіших



Odno1.jpg
Органели
Найпростіші
амеба
евглена зелена
інфузорія туфелька

Ядро
Ложноножки
Жгутіки
Реснічки
Піщеварітельная вакуоль
Сократительная вакуоль
Ротовое отверстие
Порошица
Хлоропласты




Фронтальна бесіда
З учнями, не отримали завдання в групі, парах, індивідуально, організовується бесіда з метою актуалізації знань.
Питання для проведення бесіди
1. Які особливості характерні для представників підцарства Одноклітинні? (Складаються з однієї клітки, є цитоплазма, ядро.)
2. Які життєві властивості характерні для одноклітинних організмів? (Дихання, живлення, виділення, рух, розмноження.)
3. Які способи живлення одноклітинних? (Автотрофний, гетеротрофний, міксотрофний.)
4. Які спеціальні органоїди є в простих для живлення? (Травна вакуоль, клітинний рот, клітинна глотка.)
5. Поясніть явище. Водойма, населена простішими, висохло. Випали дощі, заповнили її, у водоймі знову з'явилися найпростіші. (Несприятливі умови найпростіші переносять в стані цисти, а з настанням сприятливих умов знов відновлюють свою життєдіяльність.)
6. Які колоніальні найпростіші вам відомі. У чому перевага колоніальних організмів? (Вольвокс. Збільшується швидкість руху до сприятливіших місць. Їжа, захоплена одним з членів колонії, стає загальною.В крупніших колоніальних організмів менше ворогів, чим в окремих клітин.)
7. У пазухах листя високої пальми скупчилася вода. Через деякий час в ній були виявлені ті ж прості, що і в розташованому поруч озері. Яким чином вони могли «підійнятися» на пальму? (Цисти простих заніс в пазухи листя вітер.)
Під час фронтальної бесіди що вчаться, працювали із завданнями індивідуально, закінчивши, передають їх для перевірки хлопцям, призначеним на сьогоднішньому уроці консультантами вчителя. Консультанти, перевіривши роботи, готуються прокоментувати виставлену оцінку.



Вивчення нового матеріалу
Увага класу звертається до схеми на дошці. Акцентується увага на повніше заповнення схеми в частині «Тип Саркожгутіконосці» і недолік інформації в останній частині. Учні самостійно формулюють завдання уроку.
Вчитель. Перш ніж приступити до вивчення нового матеріалу, пропоную вам провести розслідування одного незвичайного випадку. Під час Кавказької війни в XIX ст у фортеці Адлер, оточеною болотами, за п'ять років вимер весь гарнізон російських солдатів чисельністю в 922 людини. Убитих горцями серед них майже не було. Причина загибелі солдатів була інша. Як ви думаєте яка?
(Вислуховуються і обговорюються версії, пропоновані що вчаться.)
Аби взнати відповідь, прочитайте текст підручника на с. 98.
(В ході роботи з підручником з'ясовується причина загибелі – малярія. Звертається увага учнів на той факт, що ще сто років тому в районі Чорноморського побережжя не було здравниць, практично було відсутнє населення. Лише коли були знайдені способи боротьби з малярійним комаром, ця територія стала використовуватися як курортна зона.)
Чому важко боротися із збудниками даного захворювання?
(Обговорення, формулювання вірної відповіді: в малярійного плазмодія складний життєвий цикл із зміною господарів, що і утрудняє боротьбу.)



Виступ першої творчої пари
По ходу відповіді на дошці заповнюється третя колонка таблиці 1. Після повідомлення клас робить вивід про складну будову організму інфузорії.
Вчитель. Не дивлячись на те, що розміри простих дуже малі, вони мають велике значення в природі і житті людини.


Виступ другої творчої пари. 
Після розповіді про значення простих що все вчаться самостійно заповнюють таблицю 2 в зошиті. При заповненні хлопці можуть користуватися текстом підручника. У міру заповнення таблиця перевіряється, коректується. Акцентується увага на інформації, отриманій з додаткової літератури при роботі учасників творчої пари.
Таблиця 2. Роль простих в природі і житті людини
Позитивне значення
Негативне значення

Вчитель. Прості незрідка стають причинами захворювань людини. Як вберегтися від цих захворювань?
Виступ третьої творчої пари.
Після виступ проводиться обговорення і доповнення пам'ятки. Увага учнів акцентується на правилах особистої гігієни.

Підведення підсумків уроку
Увага класу знов звертається до схеми «Підцарство Одноклітинні» на дошці.
Які нові знання ви отримали на уроці?


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Івановою Н.С.
Предмети > Біологія > Біологія 8 клас > Різноманітність Одноклітинних > Різноманітність Одноклітинних. Конспект уроку