Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Різноманітність кісткових риб. Повні уроки
Тема уроку
Мета уроку
Задачі уроку
План уроку1.Організаційна частина. 6. Література Хід урокуОрганізаційний моментНа дошці число, місяць, тема уроку. Актуалізація опорних знань1). Який вид запліднення характерний для кісткових риб? Вивчення нового матеріалу
Кісткові риби – це найчисельніша група риб, в її склад входить близько 21 тис. видів, що складає 95% від загальної кількості риб. У хребті кісткових риб переважає кісткова тканина, тільки у більш примітивних видів хрящовий скелет на вапняковій основі. Всі види кісткових риб мають парні кінцівки (плавники). Зябра розташовані на зябрових дугах з внутрішньою скелетною опорою, прикриті з боків зябровою кришкою, завдяки яким кісткові риби змогли заселити стоячі водойми. Мають плавальний міхур. Форма тіла в більшості кісткових риб торпедоподібна, в тих риб, які є найшвидшими плавцями, приближена до ідеально обтічних контурів, але в риб, які ведуть інший спосіб життя, тіло має іншу форму. Найбільш розповсюдженими рядами кісткових риб є осетроподібні, оселедцеподібні, коропоподібні, лососеподібні. Ряд осетроподібних невеликий за кількістю видів ( налічує 25 видів). У них переважно хрящовий скелет, кісткова тканина знаходиться у черепі. На протязі всього життя в осетроподібних зберігається хорда і зв’язок плавального міхура з кишечником. Передня частина голови видовжена, луска має вигляд великих кісткових щитків, які рядами проходять вздовж тіла. Крім того, на тілі осетроподібних є ще багато дрібних лусочок.
Давайте подивимось
Ряд оселедцеподібних нараховує близько 300 видів. Це види маленьких та середніх розмірів. Бічної лінії в них немає або вона погано розвинута. Її функції виконують особливі канальні, розташовані в голові. Тіло оселедцеподібних риб сплощене з боків, забарвлення переважно сріблястого кольору. Луски на голові немає, промені плавців м’які, плавальний міхур зберігає зв’язок з кишечником.
У лососеподібних тіло має округлу або трохи стиснуту з боків форму, плавальний міхур зберігає зв’язок з кишечником протягом всього життя. Від інших видів відрізняється наявністю особливого жирового плавця, розташованого на спині перед хвостовим плавником. Променів не мають.
Коропоподібні налічують близько 3 тис. видів. Вони мають м’які промені плавців, беззубі щелепи з глотковими зубами, які розташовані на задній зябровій дузі. Ці зуби слугують для подрібнення їжі, яка складається з безхребетних тварин, водоростей та ін. Серед коропоподібних зустрічаються хижаки (жерех) та види, які харчуються рослинами ( білий та чорний амури, товсто лоб). Плавальний міхур зберігає зв’язок з кишечником протягом життя. Більшість видів живе у прісних водоймах, але деякі (вобла, тарань) можуть мігрувати на нерест в опріснені ділянки морів.
Серед коропоподібних багато видів має промислове значення. В рибних господарствах розводять різноманітні породи коропа, чий дикий пращур – сазан – живе в Дніпрі та інших річках України. Представники деяких видів коропа можуть важити до 20кг при довжині тіла до 1м. Зазвичай коропа вирощують до ваги 0,5-2кг, якої він досягає у 2-3 роки. Статева зрілість в цієї риби настає у віці 3-5 років, кількість ікринок 600-800 тис. В Україні також поширені карась, лящ, лин та ін. Білий амур та товстолобик розводяться штучно, оскільки у природних водоймах України вони не можуть розмножуватися. Більш 3 тис. років тому в Японії та Китаї були виведені золоті рибки, чиїм пращуром є сріблястий карась, який живе в різноманітних водоймах України.
Відео 2. Скумбрія та інші тропічні риби. Ці риби зустрічаються як у прісних водоймах, так і в солених. Переважно вони хижаки. Довжина тіла цих видів від 1см до 5м. Від інших родів кісткових риб окунеподібних відрізняє те, що частина променів плавців має вид нерозчленованих гострих шпильок, черевні плавці зазвичай розташовані під грудними, а іноді і попереду них; плавальний міхур не сполучається з кишечником. У ряд входить родина Окуневі, яка налічує біля 160 видів, деякі з них мають важливе промислове значення. До цього ж ряду належить меч-риба, яка досягає в довжину 4,5м при вазі до 500кг. Переслідуючи здобич, ця риба може розвинути швидкість до 130 км/год.
Відео 3. Латимерія.
Закріплення знань1.) Яка група риб є найчисельнішою? Домашнє завдання1.Підготувати повідомлення про кистеперих та дводишних риб. 2. Найбільш розповсюдженими рядами кісткових риб є : 3. Прохідні риби відносяться до ряду : 4. Вимерлими вважали :
Література
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: