KNOWLEDGE HYPERMARKET


Романтика в образі Ленського. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Романтика в образі Ленського. Повні уроки 

Тема:  Духовний світ головних героїв твору. Пушкінське переосмислення типу романтика в образі Ленського..
Мета: Ознайомити учнів з характерними риспми головних героїв роману «Євгеній Онєгін»
Тип уроку: урок вивчення світової  літератури.


Хід уроку:
У творчій суперечці з прибічниками і практиками романтизму, борючись за ствердження реалізму, Пушкін вводить в роман збірний образ російського поета-романтика   10-20-х років XIX ст Володимира Ленського.


Створюючи цей характер героя, він аналізує сильні і слабкі сторони романтизму. Відношення автора до Ленського складне: добродушна іронія, співчуття до закоханого героя, прикрість з приводу його передчасної і безглуздої загибелі.

T53l.jpeg
Вперше в літературі з такою глибиною і силою була розкрита складна діалектика людської душі, показана обумовленість характеру героя епохою і суспільством, намальована картина еволюції, духовного оновлення людини. Майстерне володіння словом, використання  різноманітних відтінків його значення, різноманітність інтонацій - все це допомогло поетові розкрити безкінечні глибини людської душі.
У романі «Євгеній Онєгін» А.С.Пушкин протиставляє двох героїв: Онєгіна, розчарованого і душевно спустошеного «страждаючого егоїста», і Володимира Ленського, молодого, романтично захопленого, з великим запасом  душевних сил.   Характеризуючи свого героя, Пушкін розкрив світогляд  Володимира Ленського. В його образі  дуже приваблює етична чистота, романтична мрійливість, свіжість відчуттів, волелюбні настрої.

T532.jpeg
Красавец, в полном цвете лет,
Поклонник Канта и поэт.
Он из германии туманной
Привез учености плоды:
Вольнолюбивые мечты,
Дух пылкий и довольно странный,
Всегда восторженную речь
И кудри черные до плеч.

З цих рядків ми взнаємо, що дитинство Ленського прошло далеко від Батьківщини. Він жив і вчився в Германії, «під під небом Шіллера і Гете», де «їх поетичним вогнем особистість  заролась в ньому».


Ленський - поет- романтик, «від ххолодного розпусти світла ще пов'янути не встигнув».  Ми бачимо мрійливу людину, яка свої настрої і мрії прагне висловити у віршах. Він чужий світському суспільству і різко виділяється на тлі дріб'язкових, буянових нікчемних.

T53l3.jpeg
Відчуваючи себе незатишно в маєтку батьків, де все було дуже буденним, де розмови велися «про сінокос, про провину, про псарню, про свою рідню», пройнятий «поетичним вогнем», Ленський горить бажанням познайомиться з Онєгіним, розумним, утвореним, незвичайним і дивним, за словами сусідів-поміщиків, і від цього ще привабливішим співбесідником.
Знайомство відбулося - «вони зійшлися. Хвиля і камінь, вірші і проза, лід і полум’я. Не настільки різні між собою».

T53l4.jpeg
В протилежність йому Ленський недосвідчений, наївний, чистосердечний, він розкриває свою душу перед другом, він «не може нічого приховувати», він готовий «розбовтати», «ворожнечу, любов, печаль і радість». Дієслово розбовтати вказує на несерйозність, юнацьку наївність всіх цих відчуттів.
В любви считаясь инвалидом,
Онегин слушал с важным видом,
Как, сердце исповедь любя,
Поэт высказывал себя;
Свою доверчивую совесть

Он простодушно обнажал.
Евгений без труда узнал
Его любви младую повесть,
Обильный чувствами рассказ,
Давно не новыми для нас.
Не звертаючи увагу  на те, що «між ними все народжувало спори і вабило до роздуму», ці люди відчквають взаємну симпатію. Для Ленського це спілкування  відвгравло особливо велику роль, оскільки у цей момент він потребував вірного друга, якому міг довірити всі свої відчуття, переживання, поговорити на філософські теми.
Любов Ленського до Ольги - також плід його романтичної уяви. Ні, він не любив Ольгу, він любив образ, створений ним самим, романтичний образ.

T53l5.jpeg
А Ольга. звичайна провінційна панночка, портрет якої авторові «надоєл.безмерно».  Романтик Ленський ідеалізує Ольгу. Він звертається не стільки до реальної дівчини, стільки до створеної його уявою абстрактній дівочої краси.
Автор звертає увагу на те, що Ленський живе в своєму романтичному світі. "Серцем милий неук", герой не розуміє всієї глибини суті речей, і тому закохується в Ольгу, відмітивши лише "очі, як піднебіння блакитні, посмішку, локони льняні, рухи, звук, легкий стан..." За словами Белінського, Володимир "прикрасив її достоїнствами і досконалістю, приписав їй відчуття і думки, яких у неї не було".
Дуель Онєгіна і Ленського -- самий трагічні і найзагадковіший епізод роману. Онєгін -- в кращому разі «вчений малий, але педант», проте не холоднокровний вбивця.


Володимир Ленський -- наївний поет і мрійник, також не справляє враження завзятого стрільця.  З прочитаних сторінок роману розумієш, що суттю і поставленим завданням життя Ленського була віра в любов, дружба і свобода. І, можливо, тому герой сприймає невдалий жарт Онегина як зраду і зраду кращого друга. "Не в силах снесть обмана", Ленський викликає Онегина на дуель, "решась кокетку ненавидеть". 
Переддень дуелі. Перед поєдинком Ленський їде до Ольги. Її простодушне питання: «Навіщо звечора так рано сховалися?» - змінив настрій і  душевний стан  юнака.
Описавши ранню загибель Ленського, Пушкін говорить нам: «Друзі мої, вам шкода поета». Поет не запитує, він упевнений, що читач саме так і думає. І дійсно, як би не був інколи дивний і навіть деколи смішний Ленський, він завжди для нас одночасно і зворушливий. І якщо відносимося до нього частково з іронією, але це добра іронія. У ньому багато хорошого, позитивного. Талановитий поет - лірик,  в якого найблагородніші переконання, лише «волелюбні мрії».

T53l6.jpeg
«Відзначимо, що поняття «простоти» і «ясності» в поезії романтика Ленського не збігається з вимогою простоти і ясності, властивими реалісту Пушкіну. У Ленського вони йдуть від незнання життя, від спрямованості в світ мрії, вони породжені поетичними забобонами душі»
Ленський змальований всього лише в декількох розділах роману, тому аналіз цього образу дозволяє легше розгледіти ту новаторську особливість реалізму Пушкіна, яка виражається в неоднозначності оцінок, даних автором своєму герою. В цих оцінках стосовно образу Ленського виражається і співчуття, і іронія, і печаль, і жарт, і скорбота.У взаємозв'язку, вони допомагають правильніше зрозуміти значення образу Ленського, повніше відчути його внутрішній світ.


Список використаних джерел:
Урок на тему : Образ Ленського., Опілик  О. Д.  учителя російської мови та літератури, сш №11, м. Херсон.
Урок на тему : Образи Ленського і Євгенія Онєгіна Стрільчук А. Б, учителя світової літератури, сш №10, м. Харків.
Урок на тему : Роман - «Євгеній Онєгін» взірець світової літератури, Вінник О. Д. учителя світової літератури, сш №11, м. Луцьк.
Пушкин Александр Сергеевич Евгений Онегин.- М.-Ленинград.: Изд. худ. лит., 2000.- 192с.
 Пушкин Александр Сергеевич Евгений Онегин.- М.-Л.: Художественная литература, 2000.- 268с.
Лотман, Юрий Михайлович Роман А.С.Пушкина "Евгений Онегин": Комментарий: Пособ. для учителя.- Изд. 2-е.- Сан. Петербург: "Просвещение" Сан. Петербург. отд., 2003.- 416с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

----

Над уроком працювали

Опілик  О. Д.

Стрільчук А. Б.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас