KNOWLEDGE HYPERMARKET


Розв'язування розрахункових задач №9

Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 9 клас>> Хімія: Розв'язування розрахункових задач №9


РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РОЗРАХУНКОВИХ ЗАДАЧ №9


Застосуйте свої знання й уміння

1. Виберіть кількість спільних електронних пар у молекулі етанолу:
А 6; Б8; В 9; Г 13.

2. Виберіть кількість функціональних груп у молекулі гліцерину:
А1;Б2;ВЗ;Г4.

3. Розташуйте сполуки за зменшенням їхньої температури кипіння:
А Етан; Б Метанол; В Гліцерин; Г Пропан; Д Етанол.

4. Виберіть сполуки, між молекулами яких утворюються водневі зв'язки:
А Бутан; Б Метанол; В Гліцерин; Г Вода; Д Етилен.

5. Виберіть сполуки з характерним запахом:
А Метан; Б Етанол; В Гліцерин; Г Вода; Д Етилен.

6. Виберіть солодку на смак сполуку:
А Метанол; Б Етанол; В Гліцерин; Г Вода; Д Ацетилен.

7. Виберіть характеристики реакції повного окиснення метанолу.
А Реакція розкладу; Б Окисно-відновна реакція; В Екзотермічна реакція; Г Оборотна реакція.

8. Поясніть, окисником чи відновником є натрій у реакції з етанолом.

9. Абсолютизацію (зневоднення) етанолу здійснюють за допомогою безводного купрум(ІІ) сульфату. Опишіть зовнішні ефекти, які, на вашу думку, мають супроводжувати цей процес. За потреби зверніться до малюнка 5.3.

10. Виберіть характеристики реакції гліцерину з натрієм;
А Реакція заміщення; Б Окисно-відновна реакція; В Ендотермічна реакція; Г Оборотна реакція.

11. Виберіть реактиви для проведення якісної реакції на гліцерин:
А Аргентум(І) нітрат; Б Калій гідроксид; В Купрум(ІІ) сульфат; Г Ферум(ІІІ) гідроксид.

12. Виберіть зовнішній ефект якісної реакції на гліцерин:
А Утворення білого осаду; Б Утворення синього розчину; В Виділення безбарвного газу; Г Поява різкого запаху.

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД

Пригадайте й неухильно виконуйте ПРАВИЛА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ З ОБЛАДНАННЯМ І РЕАКТИВАМИ

№ 8. Фізичні властивості гліцерину

Завдання

Дослідіть фізичні властивості гліцерину.

Обладнання: градуйована пробірка або піпетка, пробірка, фільтрувальний папір. Реактиви: гліцерин; чорнило або харчовий водорозчинний барвник, дистильована вода.

Інструкція. 1. Розгляньте гліцерин у склянці, трохи нахиліть її. Чи має гліцерин колір? Чи в'язка ця рідина? Пригадайте прийоми визначення запаху речовин. Відкрийте склянку з гліцерином, визначте, чи має він запах. На аркуш фільтрувального паперу нанесіть краплю гліцерину, на інший аркуш - краплю води. Наприкінці уроку переконайтеся, що папір з водою висох, а з гліцерином став ще вологішим (вбирає до 40 % вологи).

2. Налийте в пробірку воду об'ємом 0,5 мл і добавте краплю барвника. Суміш збовтайте. Добавте в пробірку 2 краплі гліцерину, збовтайте. Добавте ще краплю гліцерину і знову збовтайте. Чи розчиняється гліцерин у воді? Для чого воду попередньо підфарбували?

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД

№ 8 (продовження). Якісна реакція на гліцерин

Завдання

Дослідіть взаємодію гліцерину з купрум(ІІ) гідроксидом.

Обладнання: пробірка. Реактиви: гліцерин; розчини купрум(ІІ) сульфату, натрій гідроксиду.

Інструкція

Налийте в пробірку розчин купрум(ІІ) сульфату об'ємом 0,5 мл і добавте концентрований розчин натрій гідроксиду об'ємом 1-2 мл. Які характер та колір осаду, що утворився? До осаду добавте гліцерин об'ємом 1-2 мл. Суміш збовтайте. Чи розчиняється осад? Якого кольору утворений розчин?

Застосуйте свої знання й уміння

1. Наведіть приклади застосування метанолу, етанолу, гліцерину.

2. Обґрунтуйте застосування етанолу в медицині його властивостями.

3. Поясніть, які властивості гліцерину зумовили його використання як компонента косметичних засобів.

4 Дарина розповіла однокласниці Наталці, що карамель «Малібу» містить гліцерин. Та не йняла їй віри. Чи вважаєте ви, що Даринчина інформація заслуговує на довіру? Чому?

5. Дев'ятикласник Роман стверджував, що етанол - один з продуктів обміну речовин в організмі людини, а тому ця речовина нешкідлива. Чи згодні ви з ним? Обґрунтуйте свою позицію.

6. Використовуючи різноманітні джерела інформації, дізнайтеся, яку харчову добавку позначають кодом Е 422.

7. З віком уміст вологи в епідермісі зменшується. Природна мінеральна вода «Юзя» з трускавецького курорту містить гліцерин. Як ви вважаєте, чи мають підстави легенди про «омолоджувальну» дію цієї води? Чому?

8. Постановою № 41 від 27.12.2007 р. Міністерства охорони здоров'я України заборонено виробництво та реалізацію населенню засобів догляду за автотранспортом, які містять метанол. Оцініть доцільність такого припису - адже метиловий спирт дуже добре змиває бруд, не залишаючи розводів на склі.

9. Сергій розповів однокласникам, що один зі світових лідерів у галузі електроніки пропонує споживачеві новітню модель практично повністю прозорого стільникового телефону з великим сенсорним екраном на основі органічних рідких кристалів. Єдина непрозора частина телефону - блок, що містить GSM модуль, мікросхему й динаміку металевій оболонці. Усередині корпусу - підфарбована рідина на основі метанолу. Телефон можна зарядити, а змінювати кольори дуже зручно - досить лише залити паливо з іншого флакончика. Чи хотіли б ви мати такий телефон чи подарувати його, приміром, молодшому братові або сестрі? Поясніть свою позицію.

10. Батько Олега й Аліни - біолог, вивчає плазунів. Підлітки не змогли дійти згоди, що саме подарувати татові на день народження. Олег стверджував, що найліпший подарунок для справжнього чоловіка - міцний напій, приміром сувенірна пляшка із заспиртованою змією або саламандрою. Аліна заперечувала: радше подарувати фотоальбом із зображеннями цих тварин у природних умовах. Які аргументи, на вашу думку, мала б навести Аліна, аби переконати брата в хибності його пропозиції?

11. Прочитайте уривок з літературного твору: «На військовому кладовищі на одному з білих хрестів є напис: "Ласло Гаргань". Там спить вічним сном гонвед, який під час грабування гімназійних колекцій випив увесь денатурат з посудини, де були заспиртовані різні плазуни. Світова війна винищувала людське покоління навіть настоянкою з гадів» (Я. Гашек. Пригоди бравого вояка Швейка). Поясніть, що таке денатурат. Назвіть причини, які могли призвести до безславної загибелі піхотинця угорської армії.

ЛАБОРАТОРНІ ДОСЛІДИ

Пригадайте й неухильно виконуйте ПРАВИЛА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ З ОБЛАДНАННЯМ І РЕАКТИВАМИ

№ 9. Дія оцтової кислоти на індикатори

Завдання

Дослідіть і порівняйте дію оцтової та хлоридної кислот на індикатори.

Обладнання: штатив з пробірками (або пластина із заглибинами). Реактиви: столовий оцет; хлоридна кислота; розчини індикаторів (метилового оранжевого, фенолфталеїну, лакмусу; універсальний індикаторний папір).

Інструкція

У пробірки (або заглибини пластини) внесіть по 5 крапель розчину оцтової кислоти і добавте по 1-2 краплі розчинів індикаторів. Краплю оцтової кислоти нанесіть на універсальний індикаторний папір. Те саме проробіть з хлоридною кислотою.

Чи однаково діють ці кислоти на індикатори? Яка з них є сильним електролітом, а яка - слабким?

№ 10. Взаємодія оцтової кислоти З металами, лугами, солями

Завдання

Дослідіть і порівняйте взаємодію оцтової і хлоридної кислот з магнієм, натрій гідроксидом у розчині, натрій карбонатом (кальцій карбонатом, натрій гідрогенкарбонатом).

Обладнання: штатив з пробірками або пластина із заглибинами. Реактиви: столовий оцет; хлоридна кислота; магній (порошок або ошурки); кристалічний натрій карбонат (кальцій карбонат, натрій гідрогенкарбонат); розчини фенолфталеїну та натрій гідроксиду.

Інструкція

У пробірки (або заглибини пластини) внесіть по 5 крапель розчину оцтової кислоти. До першої пробірки (або заглибини) з розчином оцтової кислоти добавте трохи магнію (10-12 крупинок), до другої - кілька крапель фенолфталеїну. Далі до другої пробірки (заглибини) краплями додавайте розчин натрій гідроксиду до зміни забарвлення. Поясніть, для чого до кислоти попередньо було добавлено фенолфталеїн. До третьої пробірки добавте трохи кристалічного натрій карбонату (або кальцій карбонату, натрій гідрогенкарбонату). Те саме проробіть з хлоридною кислотою.

Застосуйте свої знання й уміння

1. Назвіть функціональну групу карбонових кислот.

2. Виберіть характеристики оцтової кислоти:

А Слабкий електроліт; Б Має різкий запах; В Малорозчинна у воді; Г Негорюча речовина; Д Взаємодіє з калій гідроксидом.

3. Назвіть аніон у складі солей оцтової кислоти.

4. Запишіть рівняння реакції між оцтовою кислотою та метанолом.

5. Дев'ятикласник Сергій чув, що за допомогою оцтової кислоти вибавляють плями. На його магнієвій стругачці для олівців з'явилися темні плямки. Хлопець налив у пластиковий стаканчик оцту й поклав туди стругачку, аби надати їй первісного вигляду. Наступного дня Сергій зазирнув до стаканчика й дуже здивувався... Висловіть припущення, що так вразило хлопця. Як би ви пояснили Сергію його помилку?

6. Тимофій насипав на дно високого хімічного стакана шар питної соди і поставив на нього запалену свічку. Далі він почав обережно наливати у стакан невеликі порції оцту. Висловіть припущення щодо явищ, які відбулися внаслідок Тимофієвих дій, опишіть і поясніть їх.

7. Оленчина мама, аби прочистити злив умивальника, заливала в його отвір рідкий засіб «Кріт». Раптом частина їдкої рідини хлюпнула на руку. Жінка швидко змила її водою. Але далі завагалася: чим промити уражену ділянку - розчином питної соди чи розбавленим водою оцтом? А що порадите ви? Чому?

8.*Головні компоненти сплаву, з якого виготовляють деякі монети, - мідь цинк. Недосвідчені нумізмати намагаються за допомогою оцту очистити старі монети від нашарувань оксидів і карбонатів. Вони спостерігають не лише видалення цих сполук, а й появу осаду чистої міді на поверхні монети Поясніть явища, які відбуваються. За потреби зверніться до ряду активності металів (с. 105, мал. 14.4).

Застосування свої знання й уміння

1. Наведіть приклади застосування вищих карбонових кислот і жирів.

2. Виберіть кількість атомів Карбону в молекулі тристеарину:
А 17; Б 18; В 51; Г 57.

3. Поясніть, чому, на вашу думку, Шеєле назвав відкритий ним гліцерин «солодким началом жирів».

4. Складіть за малюнком 30.6 рівняння реакції, використовуючи скорочену форму запису алкільних груп -С17Н35 та -С17Н33 або позначте їх R та R' відповідно.

5. Поясніть, чому в міру проростання насіння в ньому зменшується частка жирів і зростає вміст вищих карбонових кислот.

6. Виберіть реакцію, характерну для тристеарину:
А Гідроліз; Б Гідрування; В Окиснення; Г Знебарвлення розчину калій перманганату.

7. Виберіть реактив, за допомогою якого можна довести ненасичений характер триолеїну:
А Аргентум(І) нітрат; Б Вапняна вода; В Натрій гідроксид; Г Бромна вода.

8. Висловіть припущення, як можна хімічним шляхом розрізнити парафінову й стеаринову свічки. Обґрунтуйте свою думку.

9. Поясніть, які фізичні властивості стеаринової і пальмітинової кислот зумовили використання письменником порівняння «мов стеаринова»: «А побіч бліда, мов стеаринова, стоїть непорушне його красуня невістка» (Улас Самчук. Волинь).


Г. А. Лашевська, Геометрія, 9 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів 


Матеріали з хімії, планування з хімії, завдання та відповіді по класам, плани конспектів уроків з хімії для 9 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.