KNOWLEDGE HYPERMARKET


Розв'язування задач і вправ №3

Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 9 клас>> Хімія: Розв'язування задач і вправ №3


РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ВПРАВ №3


Застосуйте свої знання й уміння

1. Виберіть прізвище науковця, який уперше ввів поняття «органічна хімія» та «органічні речовини»:
А Лавуазьє; Б Бутлеров; В Берцеліус; Г Бертло.

2. Виберіть прізвища науковців, які визначали органічну хімію як хімію сполук Карбону:
А Гмелін; Б Кольбе; В Бертло; Г Кекуле; Д Велер.

З Установіть відповідність між першими синтезами органічних сполук, хіміками, які  їх здійснили, і датами.

Речовина

1 Сечовина
2 Оцтова кислота
3 Жироподібна речовина
4 Цукриста речовина
5 Щавлева кислота

Науковець, дата

А Й.Я. Берцеліус, 1806 р.
Б Ф. Велер, 1828 р.
В Ф. Велер, 1824 р.
Г М. Бертло, 1854 р.
Д Д.І. Менделєєв, 1869 р.
Е О.М. Бутлеров, 1861р.

Застосуйте свої знання й уміння

1. Виберіть протонне число хімічного елемента, який входить до складу всіх органічних сполук: А 12; Б 7; В 6; Г 20.

2. Сечовина - складова сечі й нітрогеновмісне добриво. Його друга назва - карбамід. З'ясуйте, використовуючи різноманітні джерела інформації, до складу яких популярних товарів входить ця органічна речовина.

3. Виберіть ознаки, притаманні більшості органічних речовин:
А Йонні кристалічні ґратки; Б Невелика термостійкість; В Швидкий перебіг реакцій; Г Велике практичне значення.

4. Заповніть таблицю «Порівняльна характеристика органічних і неорганічних речовин».

       Ознаки   порівняння                      Речовини                    Неорганічні                       Речовини                  Органічні
Елементний склад
Термічна стійкість 
Переважно ковалентні
Атомні, йонні, молекулярні тощо
Швидкість реакцій

8. Виберіть процес за участю неорганічних речовин, одним із продуктів якого є органічна речовина:
А Горіння вугілля; Б Випалювання вапняку; В Фотосинтез; Г Дія кислотних дощів на мармур.

9. Поміркуйте й висловіть припущення, чи існує чітка межа між неорганічними та органічними речовинами. Аргументуйте свою думку.

10. Поясніть, що таке структурні формули, для чого їх застосовують.

11. Запишіть повну структурну формулу молекули зображеної на малюнку 19.5, та й хімічну формулу.

Chemistry 134 1.jpg

Застосуйте свої знання й уміння

1.Виберіть молекулярну формулу метану:
А СН4; Б С02; В ССІ4; Г СНСІ3.

2.Виберіть форму молекули метану:
А Площинна; Б Лінійна; В Тетраедрична; Г Трикутна.

3.Поясніть, чому метан називають блакитним паливом.

4.До побутового газу добавляють метилмеркаптан - речовину з характерним неприємним запахом; а) поясніть, для чого потрібна ця добавка; б) *запишіть повну (див. § 19) структурну формулу метилмеркаптану за йог: спрощеною структурною формулою \SН

5. Виберіть характеристику реакції повного окиснення метану:
А Необоротна; Б Ендотермічна; В Сполучення; Г Ионного обміну.

6. Метан, що виходив з газовідвідної трубки, підпалили (мал. 20.6,1), трубку занурили в посудину з хлором (мал. 20.6,2). Поясніть, чому жовто-зелене забарвлення хлору поступово зникає (мал. 20.6,3), а під час наближення посудини з концентрованим водним розчином амоніаку з'являється (мал. 20.6,4) «дим без вогню» (пригадайте, ви спостерігали це явище під час вивчення хімії у 7-му класі).

Chemistry 141.jpg

7. Наведіть щонайменш по дві причини того, чому: а) медики припинили використання хлороформу для анестезії; б) вогнегасники, заряджені тетра-хлорометаном, практично вийшли з ужитку.

8. Дев'ятикласники Антін і Тамара посперечалися. Антін стверджував, що метан - перспективне паливо для двигунів майбутнього, які полегшать процес освоєння космосу й уможливлять міжпланетні польоти. Тамара заперечувала: запаси метану на Землі швидко вичерпуються, тож перспективи не такі вже й райдужні... Долучіться до їхньої дискусії, аргументуйте свою думку.

9. Оцініть вірогідність повідомлення ЗМІ: «Метан традиційно транспортують трубопроводами або в балонах. Група науковців під керівництвом професора Ендрю Купера з університету Ліверпуля виявила, що газуватий метан можна акумулювати в суміші дрібнодисперсного кварцу й води. До комерціалізації розробки ще дуже далеко, тим паче до її масового застосування. Але перші кроки, безсумнівно, зроблено». Аргументуйте свою думку.

10. Установіть відповідність між хімічними реакціями і застосуванням метану:

Реакції за участю метану

1 Повне окиснення

2 Хлорування

Застосування метану

А Виробництво розчинників

Б Добування водню й сажі

В Паливо

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД

№ 6. Виготовлення моделей молекул вуглеводнів

Завдання. Виготовте моделі молекул метану, етану, пропану, бутану, пентану та підготуйте план складання моделей.

Обладнання: пластилін темного і світлого кольорів, сірники або набір для складання кулестержневих моделей молекул.

Порада. Об'єднайтеся в «домашні» групи з п'ятьох учнів, ознайомтеся із завданням: кожен з вас має вибрати вуглеводень, який моделюватиме. Перейдіть до «робочої» групи - усі її члени виготовлятимуть модель одного й того самого вуглеводню. Ви зможете порівняти з роботами інших учнів власноруч виготовлену модель та разом скласти план її виготовлення. Потім поверніться до своєї «домашньої» групи, аби продемонструвати свій доробок і узагальнити здобуті знання та вміння. Порівняйте готові моделі і складені плани, виокремте ті пункти плану, які можна використати для самоконтролю.

Інструкції для «робочих» груп

Інструкція 1. Змоделюйте молекулу метану. Для цього зі світлого пластиліну виготовте чотири кульки діаметром 2,4 мм - моделі атомів Гідрогену, а з темного - одну кульку, діаметр якої в 1,5 раза більший за модель атома Гідрогену. Це приблизно передасть співвідношення розмірів атомів Гідрогену й Карбону. На поверхні моделі атома Карбону позначте чотири рівновіддалені по кутах тетраедра точки. Вставте в них сірники, на кінці яких приєднайте моделі атомів Гідрогену. Скільки сірників потрібно для моделювання хімічних зв'язків між атомами? Яка валентність Карбону в молекулі метану? Перевірте чи дорівнюють кути між зв'язками 109,5°. Підготуйте план складання моделі цієї молекули.

Інструкція 2. Змоделюйте молекулу етану. Для цього зі світлого пластиліну виготовте шість кульок діаметром 2,4 мм - моделі атомів Гідрогену, а з темного - дві кульки, діаметри яких у 1,5 раза більші за модель атома Гідрогену. Це приблизно передасть співвідношення розмірів атомів Гідрогену і Карбону. На поверхнях кульок - моделей атома Карбону - позначте чотири рівновіддалені по кутах тетраедрі точки. Обидві кульки з'єднайте сірником. У решту позначених точок вставте сірники, на кінці яких приєднайте моделі атомів Гідрогену Скільки сірників потрібно для моделювання хімічних зв'язків між атомами? Яка валентність Карбону в молекулі етану? Перевірте, чи дорівнюють кути між зв'язками 109,5°. Підготуйте план складання моделі цієї молекули.

Інструкція 3. Змоделюйте молекулу пропану. Для цього зі світлого пластиліну виготовте вісім кульок діаметром 2,4 мм - моделі атомів Гідрогену, а з темного - три кульки, діаметри яких у 1,5 раза більші за модель атома Гідрогену. Це приблизно передасть співвідношення розмірів атомів Гідрогену і Карбону. На поверхнях кульок – моделей атома Карбону - позначте чотири рівновіддалені по кутах тетраедрі точки. Кульки - моделі атома Карбону - з'єднайте сірниками. У решту позначених точок вставте сірники, на кінці яких приєднайте моделі атомів Гідрогену. Скільки сірників потрібно для моделювання хімічних зв'язків між атомами? Яка валентність Карбону в молекулі пропану? Перевірте, чи дорівнюють кути між зв'язками 109,5°. Підготуйте план складання моделі цієї молекули.

Інструкція 4. Змоделюйте молекулу бутану. Для цього зі світлого пластиліну виготовте десять кульок діаметром 2,4 мм - моделі атомів Гідрогену, а з темного - чотири кульки, діаметри яких у 1,5 раза більші за модель атома Гідрогену. Це приблизно передасть співвідношення розмірів атомів Гідрогену і Карбону. На поверхнях кульок -моделей атома Карбону - позначте чотири рівновіддалені по кутах тетраедра точки. Кульки - моделі атома Карбону - з'єднайте сірниками. У решту позначених точок вставте сірники, на кінці яких приєднайте моделі атомів Гідрогену. Скільки сірників потрібно для моделювання хімічних зв'язків між атомами? Яка валентність Карбону в молекулі бутану? Перевірте, чи дорівнюють кути між зв'язками 109,5°. З'ясуйте, чи можливе обертання навколо зв'язків С-С. Підготуйте план складання моделі цієї молекули.

Інструкція 5. Змоделюйте молекулу пентану. Для цього зі світлого пластиліну виготовте дванадцять кульок діаметром 2,4 мм - моделі атомів Гідрогену, а з темного - п'ять кульок, діаметри яких у 1,5 раза більші за модель атома Гідрогену. Це приблизно передасть співвідношення розмірів атомів Гідрогену і Карбону. На поверхнях кульок -моделей атома Карбону - позначте чотири рівновіддалені по кутах тетраедра точки. Кульки - моделі атома Карбону - з'єднайте сірниками. У решту позначених точок вставте сірники, на кінці яких приєднайте моделі атомів Гідрогену. Скільки сірників ви витратили для моделювання хімічних зв'язків між атомами? Яка валентність Карбону у молекулі пентану? Перевірте, чи дорівнюють кути між зв'язками 109,5°. З'ясуйте, чи можливе обертання навколо зв'язків С-С. Підготуйте план складання моделі цієї молекули.

Інструкції для «домашніх» груп

Порівняйте плани моделювання та моделі молекул метану, етану, пропану, бутану, пентану. У чому їх подібність і відмінність? Яка валентність Карбону в молекулах вуглеводнів? Чим зумовлена зигзагувата будова карбонового ланцюга? Чи можливе вільне обертання атомів навколо карбон-карбонових зв'язків? Поясніть, для чого моделюють молекули речовин.

Застосуйте свої знання й уміння

1. Назвіть перші 5 членів гомологічного ряду метану з непарною кількістю атомів Карбону в молекулі.

2. Виберіть загальну формулу вуглеводнів гомологічного ряду метану:
А СnН2n; Б СnН2n-2; В СnНn+2; Г СnН2n+2.

3. Алкан з найдовшими молекулами синтезували 1985 р. англійські хіміки І. Бідд і М.К. Уайтинг. Це нонаконтатриктан, молекула якого містить 390 атомів Карбону, Виберіть кількість атомів Гідрогену у молекулі цієї речовини:
А 197; Б 390; В 780; Г 782.

4. Визначте молекулярну формулу алкану, масова частка Карбону в якому становить 85 %.

5. Складіть молекулярну, електронну та структурні (повну та спрощену) формули алкану: а) відносна молекулярна маса якого дорівнює 30; б) відносна густина за воднем якого дорівнює 22.

6. Виберіть ознаку, притаманну членам одного гомологічного ряду:
А Однаковий якісний склад; Б Однаковий кількісний склад; В Однакова молекулярна маса; Г Однакова густина за повітрям.

7. Виберіть число, на яке відрізняються відносні молекулярні маси двох сусідніх гомологів: А 12; Б 14; В 16; Г 18.

8. Виберіть правильні твердження. У молекулах алканів усі хімічні зв'язки:
А Ковалентні; Б Ординарні; В Йонні; Г Подвійні; В Неполярні; Г Потрійні.

9. Назвіть гомолог метану, починаючи з якого виникає можливість обертання навколо ординарного зв'язку С-С.

10. Виберіть суфікс, притаманний назвам гомологів метану: А -он; Б -eн; В -ан; Г -ин.

11. Розташуйте алкани за зменшенням їхніх відносних молекулярних мас: А Нонан; Б Пропан; В Октан; Г Гексан.

12. Розташуйте алкани за зростанням їхніх відносних густин за киснем: А Етан; Б Пропан; В Метан; Г Бутан.

13. Виберіть формулу алкану, у якому масова частка Карбону втричі більша за масову частку Гідрогену:
А Метан; Б Етан; В Бутан; Г Пентан.

Застосуйте свої знання й уміння

1. Опишіть фізичні властивості гомологів метану.

2. Виберіть речовину, яка розчинятиметься у гексані:
А Вода; Б Натрій хлорид; В Бром; Г Калій гідроксид.

3. Розташуйте алкани за зменшенням їхньої густини:
А Октан; Б Етан; В Декан; Г Пентан.

4. Розташуйте алкани за зростанням їхньої температури кипіння:
А Октан; Б Пентан; В Нонан; Г Гексан.

5. Аби вибавити з тканини чи паперу парафінову пляму, треба пропрасувати її через кілька шарів пористого паперу, наприклад паперові серветки, гарячою праскою. Поясніть, на якій властивості парафіну ґрунтується цей спосіб вибавляння плями.

6. Спрей-заморозку «DocSроrt» використовують для швидкого охолодження поверхні шкіри та м'язових тканин під час вивихів, розтягнень тощо. Головні компоненти спрею - зріджені пропан і бутан (раніше використовували з цією ж метою токсичний хлоретан С2Н5СІ). Виберіть правильне твердження.

Лікувальний ефект препарату «DocSport» зумовлений тим, що:
А Швидке випаровування пропану і бутану - ендотермічний процес; Б Швидке випаровування пропану і бутану - екзотермічний процес; В Пропан і бутан - горючі гази; Г Пропан і бутан практично нерозчинні у воді.

7. Спрей «Дип Фріз» застосовують як зовнішній засіб для лікування болю в м'язах, попереку, ревматичного болю, болю від забиття, судом, розтягнень зв'язок тощо. Чи не головна складова препарату - пентан. Доповніть цитату з інструкції щодо застосування цього препарату: «Потрапивши на шкіру, пентан швидко... Процес... супроводжується поглинанням великої кількості... і сильним... ураженої ділянки тіла. Це тамує біль».

8. Олія калини багата на біологічно активні речовини, тому її використовують як компонент харчових добавок, лікарських і косметичних засобів. Виберіть найвірогідніше, на вашу думку, твердження. У технологічному процесі виробництва олії калини з її плодів пентан і гексан застосовують як:
А Паливо; Б Розчинники; В Охолоджувачі; Г Ароматизатори.

9. Поясніть зміст поняття «насичені вуглеводні».

10. Виберіть реакції, характерні для гомологів метану:
А Повне окиснення; Б Каталітичне приєднання водню; В Приєднання брому; Г Часткове окиснення розчином калій перманганату; Д Заміщення за участю хлору.

11. За малюнком 23.8 запишіть рівняння реакції повного окиснення октану, яка відбувається у двигуні внутрішнього згоряння.

Chemistry 162x.jpg

12. Обчисліть об'єм: а) карбон(IV) оксиду, який утвориться внаслідок згоряння пропану об'ємом 15 л; б) спаленого бутану, якщо одним з продуктів реакції є водяна пара об'ємом 400 л; в) етану, на першу стадію хлорування якого було витрачено хлор об'ємом 8 л (об'єми газуватих реагентів і продуктів реакцій виміряно за однакових умов).

Застосуйте свої знання й уміння

1. Назвіть моделі, які вам доводилося використовувати під час вивчення природничих і точних наук.

2. Поясніть, для чого застосовують моделювання в хімії.

3. Наведіть приклади матеріальних і знакових моделей, які використовують у хімії.

4. Порівняйте кулестержневі та об'ємні моделі молекул.


Г. А. Лашевська, Геометрія, 9 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів


Повний перелік тем з хімії, календарний план по всім предметам згідно шкільної програми, домашня робота, курси та завдання з хімії для 9 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.