Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 7 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Релігія та церква в середньовічній Європі. Повні уроки
Тип уроку: засвоєння нових знань Тема 2. Релігія та церква в середньовічній Європі. Мета: Пояснення причин поширення християнства та його ролі у суспільстві. Завдання: Дати огляд основних подій, пов’язаних із впливом церкви на розвиток Середньовічної Європи. Хід уроку: 1. Перевірка домашнього завдання. 2. Розповідь нової теми:
Початок християнської доби Життя середньовічної людини неможливо уявити без керівної ролі церкви. Вищим станом було духовенство, тому всі ниточки управління суспільством вели до Папи (що означає «батько церкви» - вища посадової особи в західній церкві) та Патріарха (глава східної церкви) і священиків нижчих за рангом. Чіткого поділу влади на церковну і світську не було. Поширення християнства в Європі почалося ще наприкінці IV ст. за правління імператорів Константина І і Феодосія І. Так християнами стали франки, вестготи, остготи, вандали, лангобарди. Навіть насильне навернення підкорених народів у християнство, як наприклад чинив Карл Великий, зміцнювало церковну владу – вона отримувала «слуг божих» і накопичувала матеріальні цінності: землю, ліси, зводила будівлі, бо король увів «десятину», тобто десяту частину свого прибутку слід було віддавати церкві.
Мандрівні ірландські та англійські ченці у VI-VIII ст. поширювали християнство, добираючись до всіх куточків Європи. Вони переконували народи у силі Божого слова, створюючи красиві рукописні книги, засновуючи монастирі й поширюючи знання у найвіддаленіших землях. Ірландські ченці охрестили частину країни англосаксів (всю Британію не змогли охопити). Релігія регламентувала все життя людини – від народження до смерті. У IV-V ст. єпископ Аврелій Августин написав працю «Сповідь», в якій церква проголошувалася єдиним посередником між Богом і людьми, тому всі повинні коритися її настановам. Святий Аврелій Августин
Селянин не починав роботу на землі, не помолившись, так само рицар перед походом, і навіть коронація монархів відбувалася лише тоді, коли згодиться глава церкви. Це зміцнювало поширену думку, що «влада – від Бога». Монархам така ідея була не завжди на руку. Хоч вона й сприяла утриманню влади, проте папа демонстрував свій вплив на правителя.
Папа і король: хто сильніший? Літочислення ведеться від народження Христа, тому напередодні 1000 р. людство з особливою увагою чекало закінчення тисячоліття, готуючись до другого пришестя і кінця світу. Це посприяло черговій хвилі християнізації. Догмати релігії закликали людей коритися владі, не відхилятися від віри, яка прославляла чесноти й засуджувала гріхи. Для розвитку народів це мало позитивне значення – європейці позбавлялися варварського світогляду. Поруч із цим розвивалися феодальні відносини – основа економіки. В ті часи виникла ідея захисту віри, що об’єднало європейські народи, але й започаткувало війни – хрестові походи проти іновірців. Церква прагнула підкорити собі й управління державою. Успіхів у цьому було досягнуто в Італії у V-VI ст., коли державна влада не відзначалася силою. Папи очолювали державу вже не тільки як представники церкви, а ще й як монархи. До наших часів існує держава Ватикан, створена у 756 р. главою якої є Папа Римський.
У кінці VI ст. Папа Григорій І Великий зумів відрадити лангобардів від нападу на Рим, і, користуючись величезним авторитетом на Заході, проголосив себе спадкоємцем апостола Петра. Згодом, у Х ст. влада церкви підпала під вплив держави. Папа вже не вивищувався над імператором. Навпаки – монархи здобули право призначати і затверджувати єпископів (це називається «інвеститура»). Через це виникає «симонія» - практика купівлі і продажу посад у церкві, тому будь-яка багата людина могла зайняти високу посаду в церковній ієрархії (навіть стати папою). На авторитет церкви це вплинуло негативно, бо єпископами ставали й ті, хто прагнув наживи й світських утіх, а не служіння вірі. Минув час, і в середині ХІ ст. Папа Григорій VII заявив, що монархи й великі феодали мусять відмовитися від свого впливу на церковні справи, в тому числі – на призначення духовенства. Суперечки щодо цього припинилися в ХІІ ст. домовленістю між папою та королями. Влада католицтва знову зміцніла аж настільки, що королі в розумінні глави церкви стали ледь не васалами. Доказом могутності пап є розпочаті з їх ініціативи Хрестові походи проти іновірців. А в ХІІІ ст. Папа Інокентій ІІІ здійснив взагалі нечуване – відлучив від церкви німецького, англійського та французького королів, згодом історія повторилася з наступним главою церкви і німецьким імператором Фрідріхом ІІ. Монарх позбавився влади і держава розпалася. У політичному житті церква змогла об’єднати європейські народи на основі релігії, але в 1054 р. між папою і патріархом загострилися стосунки і стався розкол (схизма) на католиків і православних. Відповідно, народи також розділилися. Церковне вбрання єпископа та митрополита
Провідна роль церкви відіграла свою роль у культурі – до нашого часу збереглися визначні пам’ятки мистецтва, архітектури, створені для прославляння Бога, святих, важливих релігійних дат. Перші книги виготовлялися в монастирях і також присвячувалися церковним темам. Книга «Апостол» - частина Нового Завіту
Спалювання людини, яку церква вважала єретиком
Допит інквізиції
Франциск Ассизский, засновник ордену францисканців
3. Учитель повторює з класом поняття. Повторюємо поняття:
Питання для самоперевірки: 1. Чи була влада розділена на церковну і світську? 2.Чому церкві було вигідне навіть насильницька християнізація? 3. Хто написав релігійну працю «Сповідь»? 4. Назвіть державу, якою керує Папа Римський. 5. Чому в середньовіччя було небезпечно займатися наукою?
5. Учитель ставить всім учням творче завдання для виконання у режимі реального часу. Творче завдання: Уявіть, що ви – середньовічні дослідники природи і вивчаєте зміну пір року. Поясніть, чому церква могла заборонити вашу діяльність. 6. Домашнє завдання: 1. Повторення пройденого матеріалу. 2. Знайдіть на карті державу Ватикан. Поясніть, за яких умов вона створена і яке має значення.
Література: 1. Урок на тему: «Роль церкви у Європі Середніх віків», Будянська Л. С., м. Донецьк 2. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010 3. Крижановський О.П., Хірна О.О. Історія середніх віків. - Л.: Оріяна-Нова, 2007; 4. Навколо світу. Енциклопедія. – Х.: Пегас, 2006; 5. Кардіні Ф. Середньовіччя. – Х.: Ранок, 2004; 6. Карліна О. Історія середніх віків. - К.: Генеза, 2000; 7. ukrmap.kiev.ua 8. sc4v.narod.ru 9. rom-history.narod.ru 10. mid-ages.ru
Над уроком працювали Будянська Л. С. Соловйов С.Г.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: