KNOWLEDGE HYPERMARKET


Релігія та культура Давнього Китаю. Конфуцій і конфуціанство. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Релігія та культура Давнього Китаю. Конфуцій і конфуціанство. Повні уроки



Тема уроку: Релігія та культура Давнього Китаю. Конфуцій і конфуціанство.

Мета уроку: набуття учнями нових знань про релігію та культуру китайського народу.


Завдання уроку:

1. розповісти учням про виникнення китайських ієрогліфів.

2. розтлумачити школярам сутність конфуціанства і даосизму як китайських релігій.

3. ознайомити шестикласників із культурою Давнього Китаю.


Тип уроку: засвоєння нових знань.


Хід уроку:

Китайська мова. У мові давнього Китаю були тільки односкладові слова. Жодне з них не змінювалося. При розмові китайська мова нагадує спів. Ставити слова можна тільки в певному порядку. Якщо порядок слів змінити, то змінюється й зміст. У китайській мові багато образних зворотів. Наприклад, речення: «Треба докласти багато зусиль» дослівно перекладається: «Треба докласти зусилля дев'яти волів і двох тигрів». Вислів «охоронці імператора» дослівно перекладається як «кігті і зуби імператора».

Китайська писемність. Китайці з глибокої давнини високо цінували вченість. Писати вони навчилися дуже давно, ще чотири тисячі років тому. Відтоді їхня писемність майже не змінилася. З давніх часів збереглося багато старовинних предметів з написами. Це бронзові вази, храмові дзвони, кам'яні барабани. Археологи знаходять панцирі черепах і баранячі лопатки з написами. Їх використовували для ворожіння, на них писали запити до богів: чи піде дощ, чи переможуть ворогів, чи потрібно приносити людські жертви. Кістки палили на вогні і за тріщинами, що утворювалися, визначали волю богів.

Китайські ієрогліфи. Для запису слів китайці користуються ієрогліфами. Вони виникли з картинок, які люди малювали в давнину. Для кожного слова була своя картинка. Минав час, дедалі більше ставало слів і картинок-ієрогліфів для них. На сьогодні в китайській мові відомо 80 тис. ієрогліфів. Культурній людині достатньо вміти писати і читати 5—6 тис. ієрогліфів, а щоб надрукувати сучасну газету, потрібно «лише» 4 тис. ієрогліфів.


Китайські ієрогліфи

Китайські ієрогліфи


Ієрогліфи писали стовпчиками згори донизу тушшю за допомогою пензлика. Китайці з повагою ставилися до знарядь письма — пензлика, туші, паперу і каменя для розтирання туші. Вони називали їх «чотири коштовності вченої людини».

Бамбукові книжки. На кістках тварин і на панцирах черепах не можна було записати великий текст. Для цього почали використовувати бамбукові пластини. На них писали дерев'яною паличкою, вмокуючи її у лак, зроблений із соку дерева. У верхньому краї дощечок просвердлювали дірочки і зв'язували їх докупи шкіряним чи шовковим шнурком. У бамбукових книжках записували народні перекази, пісні, документи. Один з китайських літописів так і називається: «Бамбуковий літопис». Ці книжки мали значну ваду — вони були занадто важкі. Наприклад, бамбукову книжку одного вченого III ст. до н. е. перевозили на п'яти возах.



Легенда про винайдення ієрогліфів

Перші ієрогліфи, як вважають китайці, створив імператор Фу Сі п'ять тисяч років тому. Гуляючи берегом річки Хуанхе, імператор побачив дракона, що з'явився над поверхнею води. На його спині виднілися дивні знаки. Імператор придивився і змалював їх. На основі цих знаків він створив вісім малюнків, що складалися з різних комбінацій прямих довгих та коротких ліній. Це і були перші ієрогліфи.





Афоризми Конфуція

Чого собі не побажаєш, того не роби й іншим.

Не будь легкий на слова, не говори недозволенного.

Немає слова без відповіді, немає добра без подяки.

Коли зробив помилку, не бійся її виправити.

Молоді люди мусять удома виявляти повагу до батьків, а поза домом — пошану до старших, серйозно і чесно ставитися до справи, безмежно любити свій народ і товаришувати з добрими людьми. Якщо після цього в них ще будуть сили, нехай читають книжки.



Дім заможного китайця

Дім заможного китайця (глиняна модель)


Шовкові книжки. Коли з'явився шовк, то накази імператора, важливі документи, твори вчених почали писати на ньому. Писали на шовку пензликом, вмочаючи його в туш, виготовлену із соснової сажі. Але шовк — дуже дорогий матеріал, тому він не годився для широкого вжитку.

Паперові книжки. У І ст. китаєць Цай Лунь придумав, як робити папір з кори дерев, конопель, ганчір'я та старих рибальських сіток. Відтоді папір стан широко використовуватися. Проолієним папером китайці заклеювали вікна в своїх будинках (фанзах), з нього робили парасольки і віяла. Художники малювали на папері картини. Але найбільшої популярності папір набув як матеріал для письма.

Завдання: Перегляньте відео і розкажіть способи виготовлення паперу. Чи відрізняється сучасне виробнитво паперу від давньокитайського? Якщо так, то чим?


Китайські паперові книжки нагадували гармошку, тому що аркуш не розрізували, а складали.

Переписування книжок від руки — дуже важка і тривала справа. Тому пізніше, у IX ст., китайці винайшли, як друкувати книжки: на дерев'яних дошках вирізали ієрогліфи, покривали їх фарбою і притискували до аркуша паперу.

Конфуцій. Знаменитим філософом Китаю був Конфуцій (551—479 рр. до н. е.). Він створив своє вчення, яким китайці керуються вже впродовж двадцяти п'яти століть.

Конфуцій повчав, що в житті кожна людина, за волею Неба, посідає призначене їй місце. Кожний повинен сумлінно виконувати свої обов'язки на своєму місці. «Правитель мусить бути правителем, батько — батьком, а син — сином». Люди не повинні порушувати закони, встановлені Небом, інакше в країні почнуться війни, чвари, безладдя.

Найголовніший обов'язок кожної людини — шанувати своїх батьків: годувати їх найкращими стравами, журитися, коли вони хворі, глибоко сумувати, коли вони помруть, доглядати їхні могили і приносити жертви душам батьків.

Конфуцій учив: чим міинішою буде сім'я, тіш міцнішою буде й держава.

Після смерті Комфуція його учні записали висловлювання свого вчителя, які вони запам'ятали, і склали книжку. Багато віків ця книжка була основним підручником у китайських школах. Діти вчили її напам'ять.


Конфуцій

Конфуцій


Даосизм. У VI ст. до н. е. жив філософ Лао Цзи. Йою ім'я в перекладі означає «старий філософ». Лао Цзи створив учення, яке дістало назву даосизм, від слова «дао» — дорога, шлях. Лао Цзи повчав, що все живе і неживе проходить однаковий шлях — від народження до зникнення. Людині нічого не треба робити: наймудріше — це просто споглядати. Адже в світі все влаштовано розумно й правильно. Людина своєю нерозумною поведінкою може порушити світовий порядок і заподіяти собі зло.

Учні Лао Цзи — даоси — закликали людей повернутися в лоно природи й жити простим, невибагливим життям. Вони виступали проти розкошів. Даоси також уславилися як фокусники і чаклуни.


Лао Цзи

Лао Цзи


Китайська література. У Китаї з давніх-давен існувала багата література. У казках та легендах розповідалося про дивовижні пригоди людей, даоських ченців-чародіїв, перевертнів-лисів. Китайці тонко відчували красу природи й описували її у своїх віршах. Поезія була тісно пов'язана з музикою; вірші прийнято було співати.



З повчань філософа Лао Цзи

Слід зробити своє серце байдужим, твердо зберігати спокій. І тоді все у світі саме змінюватиметься, а нам лишатиметься тільки споглядати.

У світі багато різних речей, але всі вони повертаються до свою початку. Повернення до початку називаться спокоєм.

Той, хто діє, зазнає невдачі. Той, хто чимось володіє,— втрачає, а потім за цим жалкує. Наймудріший не діє, і тому не зазнає невдач. Він нічого не має і тому нічого не втрачає. Він просто пливе за течією життя.



Китайська музика. Китайці — дуже музикальний народ. Вони так люблять музику, що навчилися ще в далеку дапнину робити музичні інструменти «восьми видів»: з каменю, шовку, бамбука, дерева, металу, шкіри, гарбуза й глини. Але королевою інструментів була цінь, на якій грали, легко доторкуючись кінчиками пальців до струн. Цінь нагадує наші цимбали. Сім струн символізували сім відомих китайцям планет.



Гра на цінь


Китайці вважали, що людина ніколи не повинна розлучатися з цінь, бо її звуки допомагають удосконалювати розум і спрямовувати свої бажання на добро.


Фея грає на цінь

Фея грає на цінь



Перевір себе:

1. Яким письмом користувалися китайці?

2. Що називали китайці «чотирма коштовностями вченої людини?

3. Які «книжки» існували в стародавньому Китаї?

4. Які теми були поширені в стародавній китайській літературі?

5. Які знамениті філософи жили в Китаї?

6. Що таке даосизм?

7. Що таке конфуціанство?


Домашнє завдання:

1. Які особливості китайської мови здаються тобі незвичними як для європейця?

2. Чи можемо ми назвати китайців музикальним народом? Аргументуй свою думку прикладами.

3. Яка легенда свідчить про те, що китайці сприймали музику як магію?

4. У чому, на думку Конфуція і на думку Лао Дзи. полягає основна мудрість світу?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему: «Культура й релігія давнього Китаю». Майструк В. П. учитель історії, м. Кіровоград.

2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

3. Вигасин А. А. История древнего Востока. Год издания: Издат.: Дрофа, 2006.

4. Евгений Довбуш. Великая Эпоха (The Epoch Times). Культура Древнего Китая — подарок Богов.

5. Культура древнего Китая: /i-art.udm.ru


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.



Над уроком працювали

Майструк В. П.


Сич Д. Д.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас