Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Райнер Марія Рільке (1875 – 1926). «Пісня про правду». Повні уроки.
Мета уроку
Задачі уроку
План уроку
Дитинство та освіта РількеВидатний австрійський поет-символіст Райнер Марія Рільке народився 4 грудня 1875 року в Празі в сім'ї скромного службовця залізничної компанії. За 6 днів до Різдва хлопчика охрестили і нарекли Рене Карлом Вільгельмом Йоганном Йозефом Марія. Його батько (Йозеф Рільке) був чоловіком невибагливим і меланхолійним, а мати (Софія Рільке) навпаки - жінкою вельми претензійною, з нелегким характером, але надзвичайно обдарованою.
Хлопець поїхав вчитися в торгівельну академію міста Лінц, проте вже через півроку повернувся до Праги. Там жив його дядько, який займався юриспруденцією і хотів з часом передати племінникові в спадок свою адвокатську контору. Він призначив хлопцю щомісячну стипендію в 200 гульденів, і Рене дістав можливість брати приватні уроки, готуючись до іспиту на атестат зрілості, а потім вивчати юриспруденцію в одному з університетів.
Початок творчого життя РількеПісля 3 років старанної роботи Рене склав іспити в державній гімназії в Празі, продемонструвавши чудові знання, і вже на початок зимового семестру був зарахований в місцевий університет імені Карла Фердинанда. Саме тоді він познайомився з Валерією Давід-Ронфельд, яка допомогла хлопцю надрукувати перші дві збірки віршів - «Пісні, даровані народові» і «Жертви ларам». Окрилений сприятливими відгуками критиків, Рільке усвідомив свою помилку в обранні спеціальності юриста і терміново, нікого не попереджаючи, виїхав до Мюнхена. Так почалося сповнена жалості і невпевненості мандруюче життя поета. Хлопець вступає вільним слухачем в університет, де наполегливо вивчає історію мистецтва і серйозно починає займатися поетичною творчістю.
Україна в житті РількеВ 1899 р. Рільке, Лу і її чоловік здійснили першу подорож до Росії, під час якої австрійський поет познайомився з Л. Товстим, російськими художниками Леонідом Пастернаком і прославленим Іллею Репіним. Рільке був зачарований тим, як відбувається святкування Пасхи і весняних свят в Росії і Україні. Ці враження залишили слід в «Книзі годинника» (1899 р.), яка написана у формі монологу ченця, зверненого до Бога. Вдруге Рільке поїхав до Росії наодинці з Лу, він мав намір грунтовніше познайомитися з самобутньою російською і українською культурою. Вони побували в Києві, побачили багато пам'ятників архітектури, цікавих витворів мистецтва. Потім Рене і Лу подорожували по Дніпру до Кременчука, звідти поїхали через Полтаву і Харків до Воронежа, а далі - по Волзі.
Україна дала творче натхнення поетові, він вбирав в себе неповторну східнослов'янську культуру, багато переводів (розповідь Чехова, деякі повісті Достоєвського). «Згадую полтавські степи, зірки надвечір'я, будиночки, і охоплює душу туга, що мене там немає», - писав він пізніше. Ця подорож надихнула поета на написання вірша «Карл Дванадцятий мчиться по Україні» і новел «Як старий Тимофій співав, вмираючи» і «Пісня про правду». У 1901 р. Рільке одружився з Кларою Вестхоф. Молода подружня пара оселилася в невеликому німецькому містечку Вестерведі, де народилася їх дочка Рут. Але скрутне матеріальне становище стало заважати родинному щастю, і через півтора роки Рене і Клара розійшлися. «Бідність - це мій важкий хрест», - записував тоді поет в своєму щоденнику.
Теми творів Рільке З часом він переїхав до Парижа, де відбулося його знайомство із скульптором Роденом, який впродовж 5 років залишався для поета недосяжним ідеалом. У 1903 р. Рільке закінчив монографію, присвячену мистецтву свого кумира, яку замовив один з видавців. У 1907 р. вийшла збірка «Нові вірші», в якому Рільке висловив свої міркування відносно суті людського буття і «живого космосу». Тема одного з найкращих віршів - оповідання про подорож Орфея в царство могутнього Аїда заради звільнення улюбленої Еврідіки. У його основі - міф про Орфея, сила кохання якого не мала собі рівних.
«Пісня про правду»Драматичною, кривавою і суперечливою була епоха переходу від XIX до XX століття. Суть людського буття, духовні цінності були поставлені під сумнів. В цей час йшли світові війни, рушилися держави і з'являлися нові. Канули в небутті старі уявлення про світ, наставав час нових наукових відкриттів. Райнер Марія Рільке - відомий австрійський поет - подорожуючи Україною, зацікавився її історією і культурою. У пошуках сенсу буття, виходячи з ситуації, що склалася, Рільке намагається повернутися до витоків буття, основ життя, відшукати втрачену гармонію людини зі світом. Порятунок він бачить в єднанні з природою. Подорожуючи по Україні, Рільке вслуховується в музичні твори українського народу. Результатом цієї подорожі стало написання твору «Казки про улюбленого Бога», одна з новел якого називається «Пісня про Правду».
Запитання
Список використаних джерел
Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.
Над уроком працювали Санін В.І. Прокопік П.В. Запорожець Н.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: