Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>>Українська мова: РМ 7. Письмовий твір-опис зовнішності людини за картиною в художньому стилі
401. Доведіть, що подані висловлювання є описами зовнішності людей.Який з описів є узагальненим? Який конкретним? I. Вони були високі, русяві, з відкритими обличчями, світлими очима, що світилися зсередини. їхні рухи і мова були виповнені внутрішньою гідністю. Вони ніби зійшли з ікон Андрія Рубльова. Тут, на Поліссі, куди не дійшли чужоземні завойовники, іще зберігся справжній слов'янський екотип. Ось такими були наші предки (С.Давидич). II. Назустріч мені виринув із туману дядько з в'язкою нових кошиків за плечима, сивими бровами з-під старенького сукняного картуза, великими руками, схожими на ковальські молоти, і хлоп'ячими ніжно-блакитними очима (Григір Тютюнник). • Лексичне значення виділеного слова з'ясуйте за тлумачним словничком. • Визначте стиль кожного з уривків. Свою думку доведіть.
Відтворюючи зовнішній вигляд людини або групи людей, передовсім звертають увагу на найхарактерніше, найголовніше. В узагальнених портретах групи людей (а їх складають у науковому або публіцистичному стилях) підкреслюють ті риси, що їх об'єднують І є для них типовими. У художніх описах людської зовнішності передусім звертають увагу на ті риси, які для певної особи є визначальними, відрізняючи її від інших, а також на ті, які увиразнюють її душевний стан або настрій. Поряд із власне описом людини трапляється розповідь з елементами опису людської зовнішності. У такому випадку речення будують як розповідне, проте воно містить опис рис зовнішності людини. Наприклад: Низька корячкувата постать спинилася на хатнім порозі, переставила довгий ціпок у хату і, спершись на нього, щулила очі. Здавалося, вербовий пень витяг із землі своє коріння та причвалав між люди, цупкий, битий негодою, з духом землі, у якій ріс (М. Коцюбинський).
402. Прочитайте. Які типи мовлення поєднано в уривку? Свою думку доведіть. Ото він сидить у кутку шкільної сцени, нахмарений, крутолобий. З волоссям, настовбурченим угору і аж трохи вперед, цупким, мов дроття. Воно не корилося ніяким гребінцям, стояло густою щіткою, й зачісував він його таки вгору, бо коли провести гребінцем назад — ламався. Губи суворо стиснені, круте, майже квадратне підборіддя випнуте вперед, товсті, у два пальці завтовшки брови вирівняні в одну хмару. Суворість і відреченість. (А в серці розливається щось м'яке, тепле, ніжне). У школі його прозвали жуком — за чорноту й похмурість. Чомусь усі були певні, що в тих темних очах зріє потайний намір. За Ю. Мушкетиком. • Про які риси характеру портретованого ми дізналися? Завдяки чому вдалося авторові їх увиразнити? • Визначте стиль уривка. Свою думку доведіть. Що ви знаєте про мистецтво карикатури? Чи можна його вважати різновидом опису зовнішності людини? Підготуйте матеріали і проведіть у класі виставку робіт відомих українських карикатуристів. 403. Прочитайте. Поясніть, чи можливо скласти за цим планом твір-опис людини, з якою ви ледве знайомі.Чому? Орієнтовний план твору-опису зовнішності людини: I. Хто ця людина. II. Її зовнішність. 1. Що найперше впадає у вічі. 2. Зріст, постава людини. 3. Волосся, зачіска. 4. Риси та вираз обличчя. Міміка, жести. 5. Одяг. III. Що подобається (запам'ятовується) в зовнішності людини. • Поясніть, які пункти плану відповідають вступній частині тексту твору та кінцівці.
Опишіть за планом зовнішність зображених на картинах Марії Максимович та замріяної дівчинки (усно). Що ви можете сказати про характер кожної портретованої? Рідна мова. 7 клас. О. Глазова, Ю. Кузнецов
Українська мова для 7 класу, підручники та книги з українська мови скачати, бібліотека онлайн
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|