KNOWLEDGE HYPERMARKET


РМ 14. Усний докладний переказ тексту публіцистичного стилю

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>>Українська мова: РМ 14. Усний докладний переказ тексту публіцистичного стилю

218. Прочитайте текст. Визначте його тему й головну думку.Кому його адресовано?
                                      Знову про мову
  Соловей співає по-солов'їному. Горобець цвірінькає. Ворона каркає. Уявіть собі солов'я, який закаркав би по-воронячи або ворону, яка б затьохкала.
  А тепер уявіть Іванка з полонини чи Василя з Полтави, які в щоденному спілкуванні вперто намагаються перейти на волзьку говірку російської мови.
  Знаєте, як до цього ставляться мислячі росіяни? Вони кажуть, що пом'якшена вимова приголосних та інші орфоепічні особливості притаманні всім мешканцям України. Нашій мові така вимова надає чарівності й мелодійності, російській — неохайності. Український варіант російської мови — то ніяк не «великий и могучий русский язык».
  Звісно, в демократичній країні кожен сам обирає мову спілкування. Таке право кожного громадянина забезпечує 10 стаття Конституції.
  Але замислімось! Кожна людина має знати якнайбільше мов і вміти спілкуватися ними. Сперечатися з цим неможливо. Та навіщо відриватися від природного коріння, душею відсторонюватися від свого, рідного? Як же шкода співвітчизника-невігласа, який зневажає рідну мову і калічить російську!
  Відомий російський письменник Костянтин Паустовський стверджував, що саме за ставленням до рідної мови визначають порядність людини. Може, за цим самим критерієм визначати міру патріотизму? А може, й рівень духовності громадянина?
                                                                                                 З газети.
Яку проблему життя сучасного суспільства порушено в тексті? Наскільки важливою є ця проблема для вас особисто?
Чи доречно було публікувати цей текст у періодиці (журналах і газетах)? Чому?
Роздивіться плакат, який було подано на конкурс політичного плаката «Українська мова — твого життя основа». Визначте тему й головну думку плаката. У якому стилі ви передали б його зміст? Чому?

Інформаційна мережа у найближчому майбутньому об'єднає весь світ. Якими мовами, на вашу думку, мають спілкуватися люди в Інтернеті? Чи потрібна людству єдина мова?
Передаючи одне одному уявний мікрофон, назвіть ті проблеми суспільства, обговорення яких на сторінках молодіжної періодики було б цікавим саме для вас.

219. Прочитайте. Виконайте подані після тексту завдання.
  Публіцистичний стиль — це різновид мови, який використовують у суспільно-політичному житті суспільства. Він уживається в публічних виступах, суспільно-політичних газетах і журналах, у політичних радіо- й телепередачах.
  Мета висловлювань публіцистичного стилю — точно, доступно, яскраво інформувати читача (слухача) про найважливіші події у житті людей; викликати певне ставлення до цих подій, інколи й спонукати до певних дій. Отже, публіцистичний стиль виконує дві функції — інформативну (повідомлення) та агітаційну (впливу).
  Мета публіцистичного стилю зумовлює такі основні його ознаки: інформативність, логічність, фактографічність, образність, відверту оцінність.
  Публіцистичний стиль існує в таких жанрах: звернення, відозва, передова стаття в газеті або журналі, огляд, інтерв'ю, радіо-, телепубліцистика.
  У висловлюваннях публіцистичного стилю широко вживають суспільно-політичну лексику. За її допомогою інформують про явища дійсності, пов'язані з політичним або громадським життям людей. Це назви урядових установ, організацій, політичних партій, суспільних організацій, посад тощо (Верховна Рада, Президент, спікер, ООН, патріотизм, демократія, незалежність).
  У публіцистичному стилі вживають емоційно забарвлені слова: вітчизна, патріот, надихати, діяння, дерзновенний. Уживають слова, що містять відверту оцінку подій або явищ (так звані оцінні слова): благородний, злочинний, обманний, доброчинний тощо.
  Публіцистичному стилю властиве використання спонукальних речень. За інтонацією вони здебільшого бувають окличними (Замислімось! Будьмо уважні до того, хто поруч із нами! Шануймося!).
  Поширеними є риторичні звертання, тобто звертання до відсутніх осіб, предметів і явищ, до абстрактних понять із метою привернути до них уваги. Наприклад: Легкому щастю, люди, не радійте! Не тішся, саде, з ранньої весни! (О. Омельченко). Використовують і риторичні запитання. Вони не передбачають відповіді, їхня мета — надати текстові емоційності. Наприклад: Допоки?! Допоки будемо бовтатися в багні бездуховності? (А. Гудима).
♦ У тексті вправи 218 визначте суспільно-політичну лексику та емоційно забарвлені слова. Яка їхня роль у висловлюванні?
♦ Назвіть ужиті в тому ж тексті спонукальні речення, визначте, які вони за інтонацією.
 
220. Прочитайте. Визначте стиль висловлювання. Свою думку обґрунтуйте. Звіртеся з поданою нижче таблицею.
  Для чого навчають рідних слів матері? Для чого бережуть звичаї батьки? Щоб діти обміняли їх у чужому краї, як розмінюють на жменю мідяків золотий гріш? Чужі звичаї можуть бути й гарними, але ж вони — чужі.
  Тільки потурнаки міняють батьківське на чужинське. Так можна поміняти все, але ж тоді збідніє світ. Це якби барвистий квітник засіяти тільки одним квітом. Поміняти звичаї, вітцівщину — це поміняти матір. Народила ненька дитя, виспівала йому всі пісні, а в них піт і кров дідів і прадідів. Хіба ж можна проміняти рідну пісню на чужинську, вицідити зі свого серця дідівську кров і налити чужої? Може, в чужому краї й тепліше сонце, може, солодші плоди. Але чим завинив перед тобою рідний край, щоб ти цурався його? Край, як і долю, не вибирають, вони — од Бога.
                                                                                                                                                     За Ю. Мушкетиком.

Публіцистичний.jpg
Поміркуйте: що спільного має публіцистичний стиль із науковим? Для цього зверніться до таблиці «Науковий стиль». Які риси єднають науковий стиль із художнім?
Чи є дитяча, підліткова публіцистика? Хто має її писати? Ваші однолітки чи дорослі? Чому?
 
Пригадайте матеріали підліткових газет і журналів. Назвіть кілька публікацій, які вас схвилювали, примусили замислитися, щось змінити у вашому житті.

221. Прочитайте. Визначте тему тексту та його головну думку.
                                                Бійтеся байдужих!
  Байдужість — то найстрашніша хвороба нашого часу. «Не бійтеся друзів, — писав польський письменник Бруно Ясенський. — Найгірше, що вони можуть, — це вас зрадити. Не бійтеся ворогів. У найгіршому разі вони можуть вас знищити. Бійтеся байдужих. З їхньої мовчазної згоди творяться і зради, і вбивства».
  Замислись на мить, читачу. Чи не «мовчав» і ти часом там, де треба було кричати на весь світ? Чи не втікав задля власного спокою в життєві кущики, щоб нічого «не бачити», «не чути», «не знати»?
  Пригадай, читачу, чи не проходив ти мовчки мимо, коли хтось нівечив природу твоєї землі? Коли якийсь ворожий зайда чинив наругу над святинями твого народу? Над його історією?
  Сполохані орли злітають у небо, щоб у бойовому леті опуститися помстою на тих, хто руйнує їхні гнізда. Сполохані жаби стрибають у болото, щоб тихо й спокійно пересидіти небезпеку.
  Замислися, читачу, і зваж: хто ти?
                                                                                 За Є. Дударем.
 
♦ Визначте стиль тексту. Свою думку доведіть. Звіртеся з таблицею.
♦ Складіть і запишіть план тексту.
♦ Усно перекажіть текст за планом. Чи згодні ви з автором тексту? Дайте відповідь на запитання «Чи легко бути небайдужим?». Дотримуйте вимог публіцистичного стилю.

Рідна мова. 7 клас. О. Глазова, Ю. Кузнецов

Українська мова для 7 класу, підручники та книги з українська мови скачати, бібліотека онлайн

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.