Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас>> Українська мова: РЗМ № 8. Контрольне читання мовчки художнього тексту
Текст для читання мовчки "Козеня"
Фашисти пішли на партизанів великими силами. Стріляли з гармат, повзли танками, бомбили з літаків. Але партизани не пропускали їх у ліс ні на крок. Тоді фашисти вилили на ліс із літаків горючу рідину. Відразу високі сосни спалахнули, як свічки. За якусь годину зайнявся величезний ліс. Треба було відходити. Кілька чоловік нас, партизанів, знайшли собі притулок на невеличкому болоті. Воно майже висохло від спеки, але все ж тут залишилося трохи води. Ми припали до землі. Із страшним тріском на нас насувалася лісова пожежа, навкруги лютував пекельний вогонь, на очах височезні дерева в одну мить охоплювалися червоним полум'ям, тремтіли і пручалися, немов жива людина. У повітрі стояв нестерпний сморід і жара – дихати було важко. Від густого, чорного диму стало аж темно. Звідкіля воно з'явилося – так ніхто з нас і не помітив. Ми очам своїм не повірили, коли побачили біля старого партизана Токаря маленьке, червоне, як жарина, дике козенятко. Воно довірливо підійшло до Токаря, а він неквапливо пригорнув його до грудей. Маленька кізонька на тонісіньких, як олівці, ніжках дрібно тремтіла всім тілом, сумовитими очима дивилася на ліс. «І тобі немає місця, бідненька», - промовив партизан, ніжно гладячи лискучу руду спинку. Лісова пожежа підійшла до самого болота. На очах згорталося листя вільхи і висихала, мов на велетенській черені, висока болотяна трава. Ось-ось і вона спалахне. Уважно придивившись, я помітив, що ліс у тому місці, звідки починалася пожежа, уже перегорів. Дерева стояли мертві, чорні від сажі та кіптяви. Тільки на землі ще палало суччя, догорала трава та окремі кущі. З одного краю враз спалахнуло болото. З гадючим сичанням і тріскотом насувався вогонь. Я наказав своїм товаришам викупатись у багнюці з голови до ніг. Старий Токар швиденько посадив козеня у свій речовий мішок, закинув його за плечі і тільки потім занурився у багно. Через хвилину один за одним ми бігли мертвим, вигорілим лісом, задихаючись від спеки і смороду. Пекло обличчя й руки, але нас рятував мокрий одяг. Його вогонь поки що не брав… Згодом просуватися стало легше… Ми пішли повільніше… Позаду всіх стомленою ходою просувався Токар. Із його речового мішка інколи виглядала маленька голівка, і перелякані очі козеняти хмурились від жаху. (За Ю. Збанацьким)
___________________________________________________ (Число, місяць)
Читання мовчки Почитайте мовчки текст «Козеня» і виконайте тестові завдання. За кожну правильну відповідь – 2 бали.
Тест для оцінювання читацьких умінь і навичок
1. Партизани ні на крок не пропускали фашистів: а) у ліс; в) у місто; б) у село; г) на залізницю.
2. Дике козенятко, підійшовши до Токаря: а) стрибало від радості; б) сумовито дивилося на ліс; в) поглядом просило їсти в партизан; г) тихенько задрімало.
3. Партизани залишили свій притулок на болоті, тому що: а) вогонь все ближче насувався на болото; б) фашисти почали бомбити болото; в) хотіли врятувати козенятко; г) на болоті не було чого їсти.
4. Щоб пробігти через вигорілий ліс, партизани: а) щільно закуталися в брезентові плащі; б) викупалися в багнюці з голови до ніг; в) облили себе водою; г) одягнули на обличчя марлеві пов'язки.
5. Своїм вчинком Токар виявив: а) чесність; в) дотепність; б) кмітливість; г) працьовитість.
6. Тип мовлення прочитаного тексту: а) опис; б) роздум; в) розповідь; г) розповідь з елементами роздуму.
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею «Гранд» Горецькою І.Й.
Планування уроків з української мови 5 класу, шкільна бібліотека онлайн, реферати та домашнє завдання
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|