Презентація уроку до предмету Економіка, 11 клас Тема: «Зв'язок інфляції та безробіття. Модель кривої Філіпса»
Що таке інфляція?
Під інфляцією ми розуміємо загальне підвищення рівня цін. Таким чином, якщо ціна на ті чи інші товари час від часу підвищується — це ще не інфляція. Адже це може бути викликане, наприклад, поліпшенням якості даного товару, а отже, збільшенням його вартості. Інфляція ж означає, що виникає такий тиск на підвищення загального рівня цін, що гроші знецінюються.
Що таке безробіття?
Безробіття - це соціально-економічне явище, за якого частина працездатного населення не може знайти роботу, стає відносно надлишковою, поповнюючи резервну армію праці.
Безробітні у визначенні Міжнародної організації праці (МОП) — особи у віці 15-70 років (зареєстровані та незареєстровані в державній службі зайнятості), які одночасно задовольняють трьом умовам:
- не мали роботи (прибуткового заняття);
- активно шукали роботу або намагались організувати власну справу впродовж останніх 4-х тижнів, що передували опитуванню;
- готові приступити до роботи впродовж двох найближчих тижнів.
Що спричиняє обернений зв’язок між інфляцією та безробіттям, який виражає крива Філіпса?
Із наближенням національної економіки до рівня повної зайнятості на ринку праці виникають слабини та структурні проблеми. Річ у тім, що національний ринок праці містить велику кількість індивідуальних ринків праці, які відрізняються один від одного і за структурою зайнятості, і за географічним розташуванням.
У фазі піднесення повна зайнятість не досягається одночасно на кожному з ринків праці. Представники одних професій зайняті повністю, а серед представників інших професій ще багато безробітних.
В одних регіонах України рівень безробіття у фазі піднесення перевищує природній, тоді як в інших попит на окремі види праці не задовольняється. Це спричиняє тут підвищення заробітної платні, що генерує зростання витрат і цін. Отже, ціни починають зростати ще до того, як національна економіка досягає повної зайнятості.
Який зв’язок між інфляцією та безробіттям?
Ще на початку ХХ ст. економісти розкрили взаємозв’язок між інфляцією та безробіттям. Статистичні дані показували, що у фазі піднесення рівень безробіття знижувався, а темп інфляції, навпаки, зростав. Протилежний хід подій простежувався у фазі спаду – рівень безробіття зростав, а інфляція знижувалася.
Лише у 1958 р. новозеландський економіст А. Філіпс опублікував статтю про взаємозв’язок між величиною зарплати та рівнем безробіття.
Він виявив, що заробітна плата завжди зростала, коли безробіття було малим. Зі зростанням рівня безробіття темпи приросту зарплати уповільнювалися.
Крива Філіпса
На підставі статистичних даних Філіпс побудував криву, що відображала несподівано стійку обернену залежність між темпами зростання зарплати та рівнем безробіття у Великій Британії упродовж 1861-1957 рр.
По вертикальній осі Філіпс відклав темпи зростання номінальної зарплати, а по горизонтальній – рівень безробіття. Точці ,в якій крива перетинає вісь абсцис, відповідає рівень безробіття,за якого рівень цін на ринку праці незмінний.
Ця крива не перетинає вісь ординат,бо досягти абсолютного рівня зайнятості, тобто відсутності безробіття, практично не можливо.
Короткостроковий період
В короткостроковому періоді між рівнями інфляції та рівнями боезробіття існує обернена залежність, яка має назву кривої Філіпса.
Крива Філіпса стверджує, що рівень інфляції залежить від трьох факторів: • очікуваної інфляції; • циклічного безробіття, тобто відхилення фактичного рівня безробіття від його природного значення; • шокових змін пропозиції.
Три зазначені фактори зводяться воєдино у рівняння кривої Філіпса:
Зазначте, що перед показником циклічного безробіття стоїть знак "мінус": при високому рівні безробіття спостерігається тенденція до зменшення темпів інфляції.
Причини існування кривої Філіпса такі:
1. Незбалансованість ринку праці. Ринки праці відрізняються один від одного структурою зайнятості та географічне. Отже, із зростанням економіки не можна досягти одночасно повної зайнятості на кожному окремому ринку праці.
2. Панування на ринку. Профспілки та великий бізнес володіють значною монопольною або ринковою владою для підвищення цін та заробітної плати.
Статистичні дані і досвід багатьох країн світу дедалі більше свідчать про відсутність явного зв'язку між темпами інфляції та рівнем безробіття. Спостерігається одночасне зростання інфляції та безробіття, тобто стагфляція. За стагфляції крива Філіпса зміщується праворуч у бік збільшення безробіття.
Довгостроковий період
Вибір між інфляцією та безробіттям існує лише у короткостроковому періоді. У довгостроковому можливість такого вибору зникає.
Крива Філіпса стабільна ,якщо в національній економіці існує інерційний, тобто з року в рік однаковий, темп інфляції. Цей темп підтримується доти, доки немає збурень у сукупному попиті чи сукупній пропозиції.
Довгострокова крива
Незалежно від темпів зростання цін рівень безробіття прямує до свого природного рівня. У результаті довгострокова крива Філіпса має вигляд вертикальної прямої
6% - норма природного безробіття
Збурення в сукупному попиті настають, наприклад , тоді, коли рівень безробіття помітно нижчий за його природну норму. У цьому разі темп інфляції зростає, бо тиск до підвищення заробітної платні, що індукують незайняті робочі місця, перевищує тиск до зниження заробітків, що генерує безробіття. Зростання темпу темпу інфляції переміщуватиме Криву Філіпса вгору.
Якщо рівень безробіття перевищуватиме природній ,то темп інфляції знижуватиметься. Річ у тім, що тиск до зниження зарплати, індукований безробіттям, перевищує силу тиску до зростання заробітної плати, тому рівень заробітної плати і витрати знижуються, а відтак і ціни, що уповільнює темп інфляції. Тому Крива Філіпса переміщується донизу.
Що робити?
Отже, у довгостроковому періоді між інфляцією і безробіттям не існує вибору. Тому в кінцевому підсумку стимулювальна політика уряду не може зменшити безробіття, вона здатна викликати лише зростання цін. Проблему безробіття модна вирішувати лише із застосуванням неінфляційних методів, здатних забезпечити зростання обсягів вироництва за рахунок нагромадження капіталу і зростання потенційного ВВП.
Перевірка знань
З кривої Філіпса у короткостроковому періоді випливає висновок: А. Безробіття та інфляція змінюються в однакових напрямах Б. Безробіття та інфляція змінюються в протилежних напрямах В. Зростання інфляції є ціною за зниження безробіття
Крива Філіпса у довгостроковому періоді матиме вигляд: А. Спадною Б. Зростаючою В. Горизонтальною Г. Вертикальною
Очікуваний темп інфляції дорівнює 4 %; фактичний рівень безробіття становить 8 %; природний рівень безробіття - 6 %; шоки пропозиції - 1 %; коефіцієнт чутливості інфляції до циклічного безробіття - 25 %. Визначити фактичний рівень інфляції за кривою Філіпса.
Розв'язок. За кривою Філіпса рівень інфляції залежить від трьох чинників: очікуваної інфляції, циклічного безробіття, шокових змін пропозиції: π = π e − β ( f − u p )+ ε
0,04 - 0,25(0,08 - 0,06) + 0,01 = 0,045. Відповідь. Рівень інфляції дорівнює 4,5 %.
Cкачати повну презентацію уроку можна клікнувши на текст Скачати презентацію і встановивши MS PowerPoint
Надіслано вчителем міжнародного ліцею „Гранд” Биковим Д.Я.
Предмети > Економіка > Економіка 11 клас > Зв'язок інфляції та безробіття. Модель кривої Філіпса > Зв'язок інфляції та безробіття. Модель кривої Філіпса. Презентація уроку
|