Передбачай наслідки своїх вчинків Відомо, що розумна людина не вчинить нічого поганого. Але відомо також, що не всяку людину, яка знає багато, можна назвати розумною. Важливо не просто запам'ятовувати багато інформації, а порівнювати її, оцінювати, знаходити зв'язок між вчинком і його наслідком. Люди відрізняються ще й тим, що одні спочатку думають, а потім вже говорять і роблять, а інші — спочатку говорять і роблять, а потім думають. На конкретних прикладах доведи справедливість цієї думки.
Вчинок і наслідок Учора ввечері я вирішив піти до цирку. Надів капелюха, взяв парасольку і рушив по квитки. Але на віконечку каси висіла табличка «Вистави не буде». — Пробачте, — запитав я вусатого касира, — чи не можете ви сказати мені, чому сьогодні не буде вистави? — Ох-ох, — зітхнув касир, — коли вже ви так просите, я вам розповім, що сталося... Сьогодні вранці, — почав касир, — ішов вулицею хлопчик і їв яблука, а недогризки кидав на асфальт. — До чого ж тут цирк? — запитав я здивовано. — А до того, — вів далі касир, — що на недогризку посковзнулася бабуся і розлила сметану. — Ай-яй-яй, — засмутився я, — це була бабуся дресирувальника, дресирувальник розхвилювався, й виставу відмінили?! — Ні, — сказав касир, — це була бабуся лікаря. Але справа в тому, що на сметані, яку розлила бабуся, посковзнувся маляр і розхлюпав олійну фарбу. — Зрозуміло, — кивнув я головою, — фарбою мали фарбувати циркові гойдалки, і тому виставу відмінили? — Та що ви, — заперечив касир, — це була фарба для огорожі, а не для гойдалок. І на цій фарбі посковзнулася, якщо можна так сказати, вантажна машина. Машина зламала електричного стовпа, і через це в усьому місті аж на півгодини погасло світло. — Тепер зрозуміло, — сказав я, — оскільки в усьому місті аж півгодини не було світла, директор цирку не встиг випрасувати свого костюма, і тому відмінили виставу. — Знову ви не те говорите, — сумно посміхнувся касир, — виставу відмінили тому, що, скориставшись темрявою, із цирку втекли африканські леви. — Ви жартуєте, — вражено сказав я касиру. — Невже усе це могло статися через звичайний недогризок? Ви жартуєте, — повторив я і... побачив невеликого двохметрового жовтого африканського лева, який повільно наближався до мене. З оттакенними зубами! Протерши очі і переконавшись, що це насправді лев, я в одну мить опинився на вулиці й кинувся навтіки. А коли прибіг додому, то одразу ж узяв зошита і записав туди такі правила:
1. Найкраща вулиця — чиста вулиця. Краса вашого міста чи села залежить від вас. Не забувайте про те, що недогризкам з яблук, горіховим шкаралупам і цукерковим обгорткам місце не на тротуарі, а в урні для сміття. 2. У чистому та охайному місті мешканці повинні бути чемними й делікатними: на вулиці вони ходять по тротуару, не штовхаються, поступаються дорогою старшим. З журн. «Барвінок»
Допиши до цих правил й інші, які доводять необхідність спочатку думати про наслідки своїх вчинків, а потім щось робити.
Що є справедливим? Жив собі один адвокат, який увесь час розповідав чудернацькі історії. Ось одна із них. — Якось у мою приймальню заявився чорно-білий кіт у червоному ошийнику та й нявкає: — Ти мене розумієш? — Певно, що розумію, — відказую. — Тоді, — каже кіт, — будь моїм адвокатом. Я хочу порушити справу проти одного водія, який намагався мене переїхати, коли я перетинав вулицю, проти одного хлопчиська, який тягав мене за хвіст, а ще — проти одного м'ясника, який вигнав мене зі своєї крамниці. — Отож я взявся його захищати і попросив суд про такі карні заходи: у водія відібрати права, котові надати право подряпати хлопчиська, а м'ясника змусити пускати кота до крамниці в будь-який час. М. Арджіллі
Обговоріть у класі цю ситуацію. Від імені адвоката, кота, водія, хлопчиська, м'ясника спробуйте довести справедливість чи несправедливість карних заходів.
Напишіть на дошці варіанти продовження речення: «Справедливість — це коли...».
Т.М.Байбара, Н.М.Бібік. Я і Україна 4 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
акселеративні методи на уроці національні особливості
виділити головне в уроці - опорний каркас нічого собі уроки
відеокліпи нова система освіти
вправи на пошук інформації підручники основні допоміжні
гумор, притчі, приколи, приказки, цитати презентація уроку
додаткові доповнення реферати
домашнє завдання речовки та вікторизми
задачі та вправи (рішення та відповіді) риторичні питання від учнів
закриті вправи (тільки для використання вчителями) рівень складності звичайний І
знайди інформацію сам рівень складності високий ІІ
ідеальні уроки рівень складності олімпійський III
ілюстрації, графіки, таблиці самоперевірка
інтерактивні технології система оцінювання
календарний план на рік скласти пазл з різних частин інформації
кейси та практикуми словник термінів
комікси статті
коментарі та обговорення тематичні свята
конспект уроку тести
методичні рекомендації шпаргалка
навчальні програми що ще не відомо, не відкрито вченими
|