Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 7 клас>> Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва
Символи всіх відомих нині хімічних елементів та їхні назви наведені в таблиці Д. І. Менделєєва. У цій таблиці кожний елемент займає своє місце (певну клітинку) із суворо визначеним порядковим номером. Глибокий зміст цього номеру розкриється тобі у процесі дальшого вивчення хімії. За таким розміщенням хімічних елементів криється один із основних законів природи — Періодичний закон, який вивчатиметься пізніше. На його основі і була створена Періодична система хімічних елементів. Усі елементи в ній поділяються по горизонталі на сім періодів, а по вертикалі — на вісім груп. Кожна група в свою чергу поділяється на головну підгрупу і побічну. Номер групи і номер періоду приховує в собі важливу інформацію про будову атомів хімічних елементів. Збагнути періодичний закон і розібратися в системі елементів ти зможеш пізніше, коли набудеш достатнього запасу знань, тоді ж стане зрозумілою і назва таблиці. А поки що користуйся періодичною системою хімічних елементів як довідковою таблицею.
Мал. 46. Хімічний елемент. Поширення хімічних елементів у природі.
Всі хімічні елементи утворилися внаслідок складних процесів ядерного синтезу в зірках і в космічному просторі. Є багато теорій, що пояснюють походження хімічних елементів та особливості їх поширення на Землі і в Космосі (ми їх не розглядаємо). Найпоширенішими елементами Всесвіту є Гідроген Н і Гелій Не: 75 % усіх атомів, що є у Всесвіті, — це атоми Гідрогену Н, а 24 % — атоми Гелію Не. На решту хімічних елементів припадає лише 1 %.
Мал. 47. В. І. Вернадський. На Землі найпоширенішими є Оксиген O (47 % від маси земної кори), за ним ідуть Силіцій SI (27,6 %), Алюміній Al (8,8 %), Ферум Fе (4,65 %). Ці елементи разом із Кальцієм Са, Натрієм Nа, Калієм К і Магнієм Мg складають понад 99 % маси земної кори (мал. 48).
Мал. 48. Поширення хімічних елементів у земній корі (% за масою). Хімічний склад Землі вивчає наука геохімія, засновником якої був академік В. І. Вернадський — перший президент Академії наук України. У морській воді, крім Гідрогену Н й Оксигену О — складових самої води, високий вміст таких елементів, як Хлор Сl, Натрій Nа, Магній Mg, Сульфур S, Калій К, Бром Вr, Карбон С. До складу всіх живих організмів входять Оксиген О, Карбон С, Гідроген Н, Нітроген N, Фосфор Р та ін. Наприклад, організм людини масою 70 кг містить 12,6 кг Карбону С, 45,5 кг Оксигену О, 7 кг Гідрогену Н, 2,1 кг Нітрогену N. 1,4 кг Кальцію Са, 0,7 кг Фосфору Р, а також багато інших елементів, але в незначних кількостях.
КОРОТКІ ВИСНОВКИ Речовини складаються з різних структурних частинок — молекул, атомів, йонів. Відповідно речовини бувають молекулярної, атомної, йонної будови. Атоми певного виду з однаковим зарядом ядра і є хімічним елементом. Хімічні елементи поділяють на металічні та неметалічні, проте така класифікація умовна. Уся різноманітність речовин утворилася внаслідок комбінації атомів різних хімічних елементів. Усі відомі людству хімічні елементи розміщені в періодичній системі хімічних елементів Д. І. Менделєєва. У різних комбінаціях вони створюють усю різноманітність світу речовин, яких сьогодні відомо майже 20 млн.
Завдання для самоконтролю 1. Які структурні частинки речовини тобі відомі? Поясни їх суть. 2. Як ти розумієш поняття «хімічний елемент»? Назви два—три хімічні елементи. 3. На які дві групи поділяють хімічні елементи? Наведи приклади. 4. Знайди в періодичній системі хімічні елементи, символи яких Сu, О, Аl, Мg, Мn, К, Са, Нg, S, Сl, N. Як вимовляються ці символи? Як називаються хімічні елементи, що позначаються цими символами? 5. Знайди в періодичній системі хімічні елементи Барій, Силіцій, Натрій, Неон, Аргентум, Цинк, Хром, Бром. Якими символами вони позначаються і як ці символи вимовляються? 6. Що тобі відомо про поширення хімічних елементів на Землі і в Космосі? Додаткові завдання 7. Я ти гадаєш, з одного, двох чи трьох хімічних елементів складається кожна із наведених речовин: мідь, залізо, вода, кисень, кухонна сіль (натрій хлорид), барій сульфід? 8*. Знайди в періодичній системі хімічні елементи, названі: а) на честь учених; б) на честь країн. Запиши їхні назви і символи. 9*. Поясни, як у назвах хімічних елементів Титану й Ванадію відбивається вплив давньогрецьких міфів. 10*. Вибери на свій розсуд один із хімічних елементів, розкажи історію його відкриття і походження його назви.
Хімія 7. Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. Н. М. Буринська
Планування уроків з хімії , відповіді на тести, завдання та відповіді по класам , домашнє завадання та робота з хімії 7 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|