Мета: -поглиблювати знання учнів про текст; -формувати вміння виконувати аналіз тексту; -розвивати вміння складати план до тексту; -виховувати любов до рідної мови; -виховувати прагнення до здобуття знань.
Тип уроку: навчально-виховний
Хід уроку: Текст – група речень, об’єднаних спільним змістом (темою) та основною думкою.
Тема – це те, про що розповідається в тексті.
Основна думка – головне, про що хотів сказати автор. В тексті всі речення пов`язані за змістом, кожне наступне речення збагачує попереднє, допомагає нам краще зрозуміти те, про що розповідає автор. Речення в тексті розташовані у такій послідовності, як це необхідно для розкриття теми. Важливий у кожному тексті заголовок, адже перед початком читання тексту ми знайомимося спочатку із заголовком. Заголовок тексту виражає його тему або основну думку. Кожен текст можна умовно поділити на частини Розглянемо приклад такого поділу. Зав`язка або зачин (називає тему висловлювання). Діти знайшли їжачка. Основна частина(розкриває думку). Їжачок весь був покритий голками, оченята в нього були чорні, а ніжки коротенькі. Щодня діти годували його. Розв`язка або кінцівка(завершує текст, підводить до висновку). Восени їжачок заснув у нірці, тому що взимку він не може знайти собі корм. Розвиваючи тему тексту, автор переходить від однієї частини думки д іншої. Частина однієї загальної теми називається мікротемою (підтемою). Мікротема складається із декількох речень. Частина тексту, об’єднана мікротемою, називається абзацом. Розглянемо приклад поділу тексту на абзаци. 1 абзац Чомга – водяний птах. Увесь час на воді проводить. Навіть гніздо у неї плавуче. Знайде чомга купу старого торішнього очерету, наносить туди м`яких корінчиків, пір`ячка й улаштує гніздо. У такому гнізді і пташенят виводить. Вони, як тільки вилупляться, відразу ж плавати можуть. 2абзац Цілий день чомга з пташенятами по озеру плаває. А як малеча натомиться, залізе до матері на спину й сидить. Плаває чомга по озеру й пташенят на собі возить.(Г.Скребицький, В.Чапліна)
В першому абзаці розповідається про чомгу і про те, як вона доглядає за пташенятами і влаштовує своє гніздо, а в другому – як вона плаває зі своїми пташенятами по озеру. В кожному з цих абзаців можемо прослідкувати мікротему. До кожного з таких абзаців можна добрати заголовок, а із цих заголовків – скласти план.
Чітко сформульовані, пронумеровані й належним чином записані мікротеми тексту становлять його план.План може складатися із розповідних, питальних, спонукальних речень.
Прочитай текст. Лисиця Знайде лисиця собі місце в лісі найглухіше. Вириє вона там глибоку нору з проходами під землею, із запасними виходами. У норі в неї народяться лисенята, сліпі, безпомічні, подібні до цуценят. Вивернеться лисиця на бік, а лисенята підповзуть до неї і почнуть молоко ссати. Наїдяться й заснуть. Поки лисенята сплять, мати йде на полювання. А коли вони підростуть, лисиця їм живу здобич носити почне. Принесе мишку, пустить і дивиться, як її діти до полювання привчаються. Слова вона, в неї, її вжито в тексті замість слів лисиця та лисенята, щоб не повторювати його в сусідніх реченнях. Крім того, ці слова допомагають пов`язувати між собою речення.
Прочитай початок тексту. Якби ти був автором тексту, як би ти його продовжив? Були собі три метелики: один білий, другий червоний, а третій жовтий. Вони літали весело цілий день у садку. В сонячному світлі, перелітаючи з квітки на квітку, метелики ласували солодким і смачним пилком і летіли далі. Та час летів дуже швидко. Вони так загралися, що й не помітили, як сонечко сховалося і почав накрапати дощ… Продовжи казку, добери до неї заголовок. Про що розповідається в наступному тексті? Визнач тему тексту. Українці дуже люблять васильки. Ці невеликі скромні квіти. В засушеному вигляді вони мають сильний стійкий запах. Цілющі властивості васильків здавна відомі. Їх використовують як лікувальний засіб при високій температурі. З васильків роблять купель для дітей при багатьох хворобах. Васильки є уособленням чистоти й прив’язаності. Вони згадуються в багатьох народних піснях. Цей текст можна поділити на два абзаци, наприклад: 1.Васильки. 2.Лікарська рослина. Ці два абзаци, які ми коротко назвали, називаються планом. Наш план налічує два пункти.
Гра на запам`ятовування різних видів інформації (текст) Прослухай уважно оповідання І і потім запиши його зміст (час для виконання вправи – 3 хвилини). Оповідання зачитується один раз. ОПОВІДАННЯ 1. Корабель увійшов в бухту, незважаючи на сильне хвилювання моря. Ніч простояли на якорі. Ранком підійшли до пристані. 18 моряків відпустили на берег. 10 чоловік пішли в музей. 8 матросів вирішили просто погуляти містом. До вечора всі зібралися разом, зайшли в міський парк, ситно повечеряли. О 23 годині всі повернулися на корабель. Незабаром корабель вирушив до іншого порту.
Після 10-15-хвилинної перерви прослухай оповідання ІІ і знову за 3 хвилини виклади його зміст. ОПОВІДАННЯ 2. Я виїхав верхи на коні, розраховуючи прибути на місце до дев`ятої години. До цього часу всі 12 мисливців зберуться в сторожці. Погода зненацька зіпсувалася, пішов холодний дощ. Через 4 години кінь почав спотикатися. Раптом із трави спурхнуло 7 куріпок. Не зволікаючись ні секунди, я вистрілив зі своєї рушниці. Кінь здригнувся. Підстрелених птахів я підібрав. На зустріч із друзями-мисливцями я приїхав зі здобиччю.
Склади план до наступного тексту та добери до нього заголовок. Наші предки дуже шанували воду. Вважалося великим гріхом кинути у річку чи озеро сміття, каміння. Не випадково вода виступає неодмінним учасником багатьох свят. Не забудьмо при цьому і кроплення святою водою, Водохрещення і свято Івана Купала…При цьому шептали, промовляли: «Ішла баба із-за моря, несла цілий віз здоров`я, тому і цьому – шматочок, а тобі – увесь візочок». Вода, вважалося, має велику цілющу силу: вона миє, очищає. Тому з лікувальною метою збирали росу, а воду брали у річці. І неодмінно до схід сонця – що до цього з неї ніхто не черпав. Відерце опускали поволі у річку і тримали проти течії. З колодязя брали рано-вранці, стоячи спиною до заходу, обличчям на схід сонця. Додому йшли спроквола, не поспішаючи – не озираючись! Беручи воду, промовляли : «Здрастуй, водо жива, земле родюча, колодязю батьківський! Благослови води набрати для зцілення людей наших, трударів і мучеників, Дай води од лихої біди!» Коли вмивали дитину, промовляли: «Мати моя, водо моя! Мати-водице, мати-водичко, умий доні личко!» Ворожки-знахарки пришіптували біля хворого: «Водичко-водичко, омивай і зціляй. Як ти чиста і свята, моя ясна дитина, в святій воді омочена. Водичко, о водо, з первовіку ти чиста!»(«Дванадцять місяців»)
Склади текст за планом. 1.Прилетіла зима. 2.Господарює білокоса чарівниця. 3.Зима виграє самоцвітами. Скористайся під час роботи такими реченнями. Природу огорнула казкова тиша. Не знає спокою білокоса господиня. А заметілі, як скрипалі, чарують своєю мелодією.
Завдання до теми: 1.Склади текст за темою «В осінньому лісі». 2.До тексту улюбленої казки склади план. 3.Намалюй малюнок за темою «Метелик».
Запитання до теми: 1.Що таке текст? 2.Що таке тема тексту? 3.Що таке абзац тексту? 4.Як треба складати план до тексту? 5.Із яких речень може складатися план?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с. 2.Каніщенко А.П. Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2001.-96 с. 3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 4.Сонечко: Казки, оповідання. Скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с. 5.Урок на тему: «Роль слів у побудові тексту.», Стеф’юк О. Д., учитель початкових класів, Рожнівський НВК "Гуцульщина" ім. Ф. Погребенника НаУКМА, Косівського району Івано-Франківської обл.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
---
Над уроком працювали
Пучко Л.В.
Балема Г.О.
Стеф’юк О. Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.