Тема. Подорож Скруджа різдвяної ночі в часі й просторі як можливість осягнути своє життя. Мета: формувати вміння аналізувати зміст художнього твору; удосконалювати навички виразного читання; засвоїти поняття «паралелізм», розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати людяність, доброту,милосердя, уміння співчувати. Тип уроку: урок-подорож.
ХІД УРОКУ Людина не може по справжньому удосконалитися, якщо не допомагає удосконалитися іншим. Ч. Діккенс На сьогоднішньому уроці ми проаналізуємо зміст твору, покращимо навички виразного читання; засвоїмо поняття «паралелізм»; зрозуміємо, що до кожної людини треба ставитися по-доброму, з милосердям. Наша подорож відбудеться у Святвечір, саме тієї найдивовижнішої ночі, коли здійснюються всі бажання, стають реальними наші мрії.
Ви знаєте, що Різдво – це велике свято, торжество світла і добра, день очищення душі від зла.
Трішки історії:
"Різдвяні повісті", кожну з яких Діккенс публікував напередодні Різдва, були ним задумані як свого роду святочні притчі, як проповіді етичного очищення. Особливий вплив зробила на англійську різдвяну атмосферу перша повість цього циклу – Christmas Carol ("Різдвяний гімн").
Перегляньте відео мовою оригіналу:
Що ви зроуміли із розповіді? Щі вас вразило? А зараз давайте пригадаємо головних героїв «Різдвяної казки…».
Прослідкуйте, як сприймають свято Різдва герої твору. Знайдіть цитати й зачитайте їх з тексту.
Герої твору Фред небіж «Я добре пам’ятаю, чим завжди були для мене Різдвяні святки. Їх я завжди сприймав як добру пору, як милий, любий момент всепрощення й милосердя. Різдво – то ж єдиний час, який я тільки знаю в довгому календарі року, коли всі люди, чоловіки й жінки, мовби за мовчазною згодою, вільно відкривають свої серця, що досі були немовби замкнені на замок, і переймаються співчуттям до знедолених…»«Я вірю, що Різдво приносить мені добро і буде приносити. Хай живе Різдво!»
Збирачі коштів для бідних «У ці дні нестаток відчувається особливо гостро, а достаток дає багато радості» Рудокопи «Усі вони були одягнені по-святковому» Охоронці маяка «Розпалили вогонь, потиснули один одному руки, побажали один одному веселого свята» Клерк та його сім’я «Усі тут були щасливі, задоволені один одним, раді святу, вдячні долі» Тім «Добре, що мене бачили у церкві. Я каліка, і, напевне, людям приємно, дивлячись на мене, згадувати у перший день Різдва, хто примусив кульгавих ходити, а сліпих бачити» Ебізінер Скрудж «Нісенітниця!»; «Дурниця!»; «Багато користі було тоді від тих святок?»; «Я не балую себе на святках»; «Була б моя воля, я б такого бевзя, котрий бігає і галасує: «Веселі святці!» - зварив би живцем у купі з начинкою»
Ми вже з вами знаємо, що "Різдвяна пісня" – це історія про те, як скнара і користолюбець Скрудж відроджується до нового, світлого і етичного життя. У повісті Діккенс оспівує традиційні "різдвяні цінності" – родинне тепло, безкорисливість, любов до ближнього, співчуття. До цих пір мільйони англійців не можуть без сліз розчулення читати цю повість.
Дайте відповідь на запитання:
1. Яку подорож запропонував Дух Минулих Свят? (У дитинство та юність). 2. Розкажіть, яким Скрудж був у дитинстві? 3. Що побачив герой під час подорожі з Духом Теперішніх Свят? (Своє теперішнє життя, своє ставлення до оточуючих та їхнє ставлення до себе.) 4. Що налякало Скруджа у Майбутньому? (Самотність немічного, нікому не потрібного старого і, власне, смерть.) 5. Як ти гадаєш, що підштовхнуло героя звернутися з благанням до Духу Майбутніх Свят? Зачитайте ці слова. ( Самотнє життя і байдужість оточуючих так вразили Скруджа, що він звернувся з благанням: «Я спокутую своє Минуле Нинішнім і Майбутнім, і спогади про трьох Духів завжди будуть жити в мені!») 6. Подумай, для чого Скруджеві посилалися подорожі. ( З метою виправлення помилок життя.) 7. Як переплітаються у творі реальність і фантастика?
Працюємо з текстом:
- Знайдіть у тексті описи пейзажів - А знайдіть, як почувався Скрудж у той вечір - Опишіть стан героя і стан природи? Які вони? - З якою метою автор використовує такі описи? Молодці ви гарно попрацювали і дали вичерпні відповіді на запитання
Запам’ятайте: Паралелізм – співставлення на основі однакових ознак предметів, явищ, почуттів. Це слово грецького походження: «паралельний» - той, що знаходиться або йде поруч. Паралелізм здавна використовувався у народній поезії, особливо – паралельні образи з життя природи та людини. Діккенсу цей прийом дає можливість підкреслити зміни, що відбуваються у житті героя.
Запитання на закріплення нової теми
- Що хотів сказати своїм твором автор? - У чому ж полягає виховне значення повісті? - Що корисного почерпнули для себе?
Домашнє завдання:
Написати твір-роздум на тему «Чому я вірю в Різдв’яні дива». Список використаних джерел: Урок на тему: Подорож Скруджа в різдвяну ніч у часі та просторі. Шевченко Ольга Геннадіївна, учитель української мови та літератури. Краматорська школа № 35 із профільним навчанням Донецької обл. Михальская, Нина Павловна Чарльз Диккенс: Книга для учащихся.- М.: Просвещение, 2007.- 128с. Диккенс Чарльз Приключения Оливера Твиста.- К.: Молодь, 2007.- 475с. Диккенс Чарльз Жизнь и приключения Мартина Чезлвита.- Ростов-на-Дону: Ростовское книжное издательство, 2008.- 796с. 1. Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.: Просвещение, 2009.- 639с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944с. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Шевченко О.Г.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.