KNOWLEDGE HYPERMARKET


Писемність і освіта. Наукові знання. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Писемність і освіта. Наукові знання. Повні уроки


Тема уроку: Писемність і освіта. Наукові знання.


Мета уроку: ознайомити учнів із писемністю, освітою й наукою давніх єгиптян.


Завдання уроку:

1. Набуття нових знань.

2. Робота з відеоматеріалом.

3. Пояснити учням систему виготовлення папірусу в давньому Єгипті, розповісти про особливості письма, розвиток науки й освіти.


Тип уроку: засвоєння нових знань.


Хід уроку:

Мова стародавніх єгиптян. Мова, якою розмовляли давні єгиптяни, зникла кілька тисяч років тому. Сьогодні жителі Єгипту розмовляють арабською мовою. У самому Єгипті збереглося багато різних пам'ятників, статуй, обелісків, руїн храмів, густо вкритих стародавніми єгипетськими письменами — ієрогліфами. Та не було вже людей, які вміли б читати ці письмена. Тому тривалий час ніхто не знав, що означають єгипетські Ієрогліфи і як їх розшифрувати.

Писар у давньому Єгипті

Писар у давньому Єгипті


У 1821 р. французький учений Жак Шампольйон розшифрував ієрогліфи і прочитав стародавні написи. У цьому йому допоміг щасливий випадок. В Єгипті солдати копали шанці (окопи) в піску. Раптом лопата одного з них наштовхнулася на щось тверде. Це була кам'яна плита, зверху донизу вкрита письменами. Її назвали «розеттським каменем», бо знайшли неподалік від селища Розетта.

Плиту відвезли до музею. Учені побачили, що написи на ній поділяються на три частини. Зверху був текст грецькою мовою, а внизу — єгипетською — ієрогліфами та спрощеним письмом. Коли прочитали грецький текст, довідалися, що в ньому йдеться про царя Птолемея та царицю Клеопатру.

Як же прочитали єгипетський текст? Шампольйон помітив, що деякі ієрогліфи обведено овальними рамками. Він вирішив, що то, мабуть, імена царів — Птолемея та Клеопатри. Отож, під єгипетськими ієрогліфами він підписав грецькі літери і розшифрував, як пишуться єгипетською слова «Птолемей» і «Клеопатра». Так поступово було розгадано ієрогліфи.


Давньоєгипетський обеліск із ієрогліфами

Давньоєгипетський обеліск із ієрогліфами


На чому писали стародавні єгиптяни. У дельті Нілу росте багато єгипетського очерету — папірусу. Його зарості піднімаються на висоту від трьох до шести метрів. З папірусу єгиптяни здавна робили легенькі човни, а потім навчилися виготовляти з нього матеріал для письма, який також називали папірусом.

Спочатку папірус косили, потім розрізали кожне стебло на довгі смужки і накладали їх краями одну на одну. Рубці сплющували дерев'яним молотком. На цей шматок накладали другий шар папірусу, перпендикулярно до першого, і знову стукали по ньому молотком. Сік, що виділявся, склеював смужки. Щоб одержати довгий папірус, окремі шматки склеювали між собою. Коли папірус був готовий, його скручувати В сувій – згорток. Найдовший з відомих папірусів завдовжки 40.5 м. Це список подарунків, які фараон Рамзес III передав різним храмам.

Українське слово «папір» походить від слова «папірус». Папірус був дорогим матеріалом, і єгиптяни його берегли. Часом вони використовували старі папіруси, попередньо змивши з них фарбу, для нових записів.




Єгипетська школа. В єгипетських школах навчалися хлопчики, а іноді й дівчатка. Вони вчилися писати спочатку на черепках глиняного посуду, а потім на старих, змитих папірусах. Якщо учень навчався успішно, йому давали новий папірус. Діти переписувати різні повчальні тексти, вірші й казки. Вчитися в єгипетській школі було важко, адже Ієрогліфів було кілька тисяч (з них використовували 750). Траплялося, що неслухняних учнів били. Недарма виникла приказка: «Вухо хлопчика на його спині».

Зберігся папірус, на якому записано повчання мудреця Ахтоя для свого сина. Батько переконує хлопчика не лінуватися і добре вчитися, щоб стати писарем, бо писарям живеться набагато краще, ніж ремісникам чи землеробам.

Єгипетські писарі писали загостреними очеретинками. При собі вони завжди мали дерев'яний пенал з двома чашечками для чорної та червоної фарб і приладдя для письма. Працювали вони, сидячи на підлозі й схрестивши ноги. Згорток папірусу клали на коліна. Писали чорною фарбою, яку робили із сажі. Початок нового рядка або дату позначали червоною фарбою.

Наукові знання в стародавньому Єгипті. Єгиптяни були землеробами. Вони мали землеробський календар, що складався з дванадцяти місяців. Календар був пов'язаний з розливами Нілу. З давніх-давен жерці у храмах вели спостереження за зоряним небом. Вони помітили, що вода в Hілі прибуває тоді, коли на небі з'являється зоря Сіріус. Це й прийняли за початок нового року.

Щодня піднімалися на високу храмову вежу жерці в білому одязі. Вони несли згортки папірусу з малюнками зоряного неба. Один жрець сідав на визначене місце, а інший спостерігав, як розташовуються зорі відносно його голови і плечей.

Єгиптяни об'єднували зорі в сузір'я, які нагадували їм обриси тварин. Наприклад, сузір'я Великий Віз єгиптяни називали Ногою Бика І малювали його у вигляді бичачої ноги. Для того щоб спостерігати за зорями, астрономам потрібен був годинник. Єгиптяни винайшли спочатку сонячний, а потім водяний годинник.

Медицина. Єгипетські лікарі славилися в усьому світі. При царських дворах інших країн були єгипетські лікарі. Бальзамуючи померлих, єгиптяни вивчили будову людського тіла. Грецький історик Геродот писав, що в єгиптян багато різних лікарів: одні лікують очі, другі — голову, треті — зуби, четверті — шлунок, п'яті — внутрішні хвороби. Винуватцями хвороб вважали злих духів, тому хворого «лікували» не тільки ліками, а й молитвами та заклинаннями.


На прийомі в давньоєгипетського лікаря

На прийомі в давньоєгипетського лікаря

Давньоєгипетська фреска

Давньоєгипетська фреска, на якій зображені лікувальні маніпуляції.


Ліки виготовляли з рослин, мінералів, тварин. В одному медичному папірусі перелічено лікарські рослини, з яких робили ліки. Тут часник і цибуля, що їх видавали робітникам на будівництві пірамід, щоб запобігти епідеміям, а також кріп, салат, огірки, папірус, лотос та багато інших рослин. З мінеральних речовин згадуються залізо, сода, алебастр, глина, свинець.

Під час розкопок учені знайшли в Єгипті багато бронзових хірургічних інструментів і десять медичних папірусів з описами хвороб та рецептами, серед них — папірус завдовжки 20,5 м.

Математика. Завдяки праці людей виникла математика. Ремісник, наприклад, мусив знати, скільки частин олова потрібно добавити до міді, щоб отримати бронзу; скляр — скільки потрібно взяти соди й піску, щоб зварити скло. Царські писарі підраховували, яких розмірів у селянина поле і який урожай з нього він може зібрати. Архітектори обчислювали, скільки робітників і скільки каміння потрібно для будівництва піраміди чи храму.

Частина папіруса Ахмеса або Рінда

Частина папіруса Ахмеса або Рінда з написаними на ньому математичними задачами


Завдання: перегляньте зображення і спробуйте назвати цифру, зображену на ньому (відповідь -35736). 

Ієрогліфічний запис числа

Ієрогліфічний запис числа 35736


Визначаючи площі земельних ділянок, копаючи канали, споруджуючи храми, палаци, піраміди, єгиптяни постійно мусили вимірювати довжину, ширину й висоту, площу, кути. Так виникла наука геометрія (у перекладі з грецької це слово означає «вимірювання землі»).



Перевір себе:

1. Як називають писемні знаки стародавніх єгиптян? Як їх розшифрували?

2. На чому писали єгиптяни? Як виготовляли папірус для письма?

3. Чого навчали в єгипетських школах? Які там були порядки?


Домашнє завдання:

1. Як єгиптяни спостерігали за небом?

2. Чим прославилися єгипетські лікарі?

3. Чому в Єгипті розвивалася математика?

4. Що спільного в календарях стародавніх єгиптян і сучасних, яка між ними відмінність?

5. Чому єгиптяни вважали, що «книга краща, ніж гробниця»?

6. На чому ґрунтується твердження, що єгиптяни високо цінували грамотність?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему «Иероглифы, рисунки, клинопись…». Наталья Россельс, учитель истории, школа «Интеграл», г. Москва.

2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

3. history.rin.ru


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.



Над уроком працювали

Россельс Н.

Сич Д. Д.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.


.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас