Тема: Особливості романтизму як художнього напряму, його естетичні принципи. Специфіка романтичного світосприйняття. Багатство і розмаїття літератури романтизму, її художні відкриття і найвидатніші представники. ТЛ Визначення поняття романтизм. Мета: познайомити учнів з особливостями художнього напрямку романтизму. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літератури. Тип уроку: навчально – виховний.
Романтизм (Romanticism), ідейний і художній напрям, що виник в європейській і американській культурі кінця 18 століть, - першої половини 19 століття, як реакція на естетику класицизму. Спочатку сформувався (1790-і рр.) у філософії і поезії в Германії, а пізніше (1820-і рр.) поширився в Англії, Франції і інших країнах. Він зумовив останній розвиток мистецтва, навіть ті його напрями, які виступали проти нього.
Романтизм вперше виник в Германії, в колі письменників і філософів єнськой школи (В.Г. Ваккенродер, Людвіг Тік, Новаліс, брати Ф. і А. Шлегелі). Філософія романтизму була систематизована в працях Ф. Шлегеля і Ф.Шеллінга. У подальшому розвитку німецький романтизм відрізняє інтерес з казковим і міфологічним мотивам, що особливо яскраво виразилося в творчості братів Вільгельма і Якоба Грімм, Гофмана. У подальшому розвитку німецький романтизм відрізняє інтерес з казковим і міфологічним мотивам, які особливо яскраво виразилося в творчості братів Вільгельма і Якоба Грімм, Гофмана.Вони встановили теоретичні основи свого напряму, ознайомившись, під час подорожі по Німеччині, з філософією Шеллінга і поглядами перших німецьких романтиків.
РОМАНТИЗМ. Історики літератури самі визнають, що зі всіх термінів, які вживає наука, самий невизначений і розпливчатий, це — саме романтизм. Ще кн. П. А. Вяземський в листі до Жуковського дотепно відмітив: «романтизм, як домовий; багато хто вірить йому; переконані, що він існує, — але де його прикмети, як позначити його, як настромити на нього палець?» Можливо, ця невизначеність романтизму пояснюється тим, що по суті немає такого напряму і навіть такого витвору мистецтва і літератури, в якому був би абсолютно відсутній романтичні нотки.
Що ви розумієте з наступних слів? У одній годині любові – ціле життя. Як ви думаєте кому вони належать?
Романтизм — вольниця в поезії. Він приймав самі різні форми, дивлячись по країні, де розвівався його примхливий прапор, і по творчих особливостях окремих його представників. Романтики першого типу преклоняються перед сильною особою, перед генієм і героєм, перед носієм бунтарських настроїв; вони оспівують Прометея, каїна, Манфреда, Фауста, ідеалізують розбійників, в роді Карла Моора; ним тісно в рамках звичайності і повсякденної моралі, і точно полум'яна лава клекоче в їх грудях неспинна пристрасність.
Романтики другого типа сумують після блакитної квітки ідеалізму, і від того яскравого сонця, яке любив класицизм, вони, як і сентименталісти, вирушають під млосний покров місяця, супутниці закоханих; повноті відчуттів вони більшу увагу надають півтонам, відтінкам, шопоту, шероху, меланхолії, сутінкам, блідості, повітряні замки марень. Романтизм не задовольняється живим населенням реальності, і в творчості романтиків звичайними гостями бувають примари і бачення, мешканці потойбічної, безтілесні небожителі.
Цікаве: Людина, яка бачить життя в дійсному світлі, а тлумачить її романтично, приречена на відчай. Бернард Шоу
Таким чином, романтизм, це — набагато більше, ніж просто літературна школа: це — особливе світовідчування і світогляд, значною мірою пройнятий містичними елементами; недаремно в творах багатьох романтиків значну роль грає середньовіччя і вся естетика католицизму з його не лише зовнішньою, але і, якщо можна так виразитися, внутрішньою готикою. Для романтика людська душа — іскра божественного полум'я, трепетна частка світового духу.
Перш за все відмітемо, що якщо класичний напрям літератури досяг особливого блиску у Франції, то, природно, реакція цьому напряму, поезія романтична, пишного розквіту на батьківщині Буало і Расина досягти не могла, і тому французький романтизм, що хоча і записав на своєму сувої такі імена, як Шатобріан, Віктор Гюго, Ламартін, все ж первинного значення не має.
Духовною і територіальною резиденцією романтизму залишається Німеччина; саме їй, старій Німеччині, романтизм більш всього личить. В Англії він має свого представника в ніжному, натхненному, ідеалістичному Шеллі; але Шеллі не створив школи, і взагалі в історії європейської літератури він, це «серце сердець», як його називав Байрон, не виявився впливовим.Зато Байрон саме здобував собі в цьому відношенні неперевершену славу, і охрещене його ім'ям блискучий перебіг романтизму влився потужними хвилями в морі європейської культури.
В російській літературі відблиски байронізму відчутні в творчості Пушкіна, Лермонтова, Полежаєва, Козлова, — нам особливо пам'ятні риси цього духовного владарювання над розумами письменників і читачів, — так, і читачів, навіть в тому сенсі, що жодна літературна школа так не відбилася на вдачах, на конкретному житті, як байронізм.
Ієнськая школа. Центр романтичного напряму — в Германії, в малому, але славному університетському містечку — Ієне, в діяльності «невеликого по кількості членів гуртка літераторів і мислителів, які групуються довкола братів Шлегель». Літературний вплив романтизму який закінчив своє існування, як школа, біля тридцятих років, позначається проте впродовж всього XIX ст, від англійських прерафаелітів, Карлейля і Шопенгауєра до музичних драм Вагнера і філософії Ніцше, до відродження всіх заповітів ранніх і пізніх романтиків, яке ми пережили і частково продовжуємо переживати в сучасній символічній поезії. Перетворення світу, що замишлялося на рубежі XIX ст не удалося, але значення романтичного напряму все ж вийшло за межі лише літературні: вся, наприклад, сучасна філологія від порівняльного мовознавства до історії літератури склалася в колі інтересів і вивчень, приведених в рух ієнськими романтиками.
Запитання на закріплення нової теми:
Охарактеризуйте стиль романтизму. Яких письменників романтизву ви знаєте? Яку школу вважають центром романтичного напрямку?
Домашнє задання:
Напишіть твір на тему: Поезія романтизму. Вивчити напам’ять вірш епохи романтизму.
Список використаної літератури:
Урок на тему : Романтизм в літературі, Вікоренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Херсон. Урок на тему : Видатна доба романтизму світової літератури, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш. Проф. Браун. Немецкий романтизм, История западной литературы XIX в. Г. Брандес. Литература XIX в. в ее главных течениях. - Изд. Просвещения и др. В. Жирмунский. Немецкий романтизм и современная мистика. - СПБ, 2009. М. Жерлицын. Кольридж и английский романтизм.- 2008. Гр. Де-ля-Барт. Розыскания в области романтической поэтики и стиля. - 2008. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Вікоренко Н. М.
Колісніченко В. Д.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.