Опорний каркас уроку економіки 11 класу
Тема: “Форми міжнародного підприємництва і науково-технічного співробітництва”.
Мета: 1 сформувати в учнів поняття про форми науково-технічного співробітництва; 2 розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 3 виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. “ Істинний скарб для людей – вміння працювати (Езоп)”. Я сподіваюсь, що ви отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
Анекдоти:
Ми вийшли на нульовий етап економічного зростання.
Ми створили такий міцний економічний фундамент, зсунути з якого економіку буде непросто.
Вільна ринкова економіка – чудова річ, але щоб вона працювала, потрібно дуже багато поліції.
ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення: 1 Що є головною рушійною силою діяльності людини? 2 Що таке «міжнародне підприємництво»? 3 Які є форми міжнародного підприємництва? 4 Що таке «науково-технічне співробітництво»?
Епіграфом до нової теми уроку є вислів (на дошці)- “Розумний ризик – найпохвальніша сторона людського благополуччя (Є.Ф.Галіфакс).У чому головний зміст цього вислову? Чи може тут матися на увазі підприємництво?
План. 1. Суть та структура міжнародного науково-технічного співробітництва. Міжнародне науково-технічне співробітництво - це форма МЕВ, яка є системою економічних зв'язків у сфері перетину науки, техніки, виробництва, послугової діяльності та торгівлі й існує на основі спільних, наперед вироблених та узгоджених, намірів, закріплених у міжнародних економічних договорах та угодах.
Структура міжнародного науково-технічного співробітництва включає: - створення координаційних міжнародних програм спільних наукових і технічних досліджень, кооперацію при здійсненні науково-технічних досліджень; - міжнародне ліцензування, обмін науково-технічними документами, патентами, ліцензіями, поглиблення й удосконалення співробітництва у сфері науково-технічної інформації; - міжнародний інжиніринг, співробітництво з приводу проведення допроектних досліджень і складання проекту на основі науково-технічних знань, а також консультації при виконанні проектів; - співробітництво в підготовці наукових та інженерно-технічних кадрів, тісні міжнародні стосунки між вищими повчальними закладами; - проведення міжнародних науково-технічних конференцій, симпозіумів; - вирішення окремих важливих наукових і технічних проблем шляхом спільного планування між зацікавленими країнами; - створення й функціонування міжнародних науково-дослідних інститутів, організацій, лабораторій, конструкторських бюро; - проведення взаємних міждержавних консультацій з питань науково-технічної політики; - розробка науково-технічних прогнозів.
2. Пріоритетні напрями розвитку МНТС. • інформатизація, автоматизація, роботизація виробничих процесів; • надійне мирне використання атомної енергії; • створення нових видів конструкційних матеріалів; • розширення практичного використання біотехнології та генної інженерії; • космічні дослідження.
3. Інтелектуальна власність. Інтелектуальна власність - відносини між людьми, які виникають з приводу присвоєння, володіння, користування та розпорядження щодо результатів інтелектуальної власності.
Предметом(об”єктом) інтелектуальної власності є : новітні технології, наукові відкриття, винаходи, виробничий та інший досвід, ноу-хау, дослідні або промислові зразки устаткування, аппаратура, інструменти, технологічні лінії, документація, способи виробництва.
Свідоцтвом інтелектуальної власності є патент – це документ, який видається компетентним державним органом на певний термін винахіднику чи його правонаступнику, де засвідчується авторство і виключне право на винахід.
Проблема міжнародного патентування полягає в тому, що в різних країнах по-різному побудовані правила щодо патентування.
В США Патентне бюро повинно вирішити хто є першим, істинним та оригінальним винахідником, а час подання заявки на винахід не грає ніякої ролі, так як це практикується в Європі.
Основні міжнародні форми передання технологій: • продаж патентів; • міжнародне ліцензування – міжнародна ліцензійна торгівля ліцензіями на винаходи, патентами, технологіями, ноу-хау; • міжнародний інжиніринг – надання інженерно-консультативних послуг; • спільне проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт; • іноземні інтелектуальні інвестиції; • міжнародні міжвузівські стосунки; • наукові міжнародні конференції, симпозіуми, семінари; • створення комп”ютерних банків даних; • технологічний шпіонаж.
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
Чи всі країни світу приймають участь у міжнародному науково-технічному співробітництві?
Які головні проблеми науково-технічного співробітництва?
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
Що означає поняття «науково-технічне співробітництво»?
Що є предметом інтелектуальної власності?
Якими є основні міжнародні форми передання технологій?
VI Додаткові завдання
Цікаві факти: Бренд Louis Vuitton й Sony BMG підписали угоду, згідно якої музичний лейбл буде утримуватися від використання інтелектуальної власності Louis Vuitton у кліпах й іншій продукції своїх виконавців — зокрема, Брітні Спірс (Britney Spears), Da Brat й американського R&B-виконавця Ruben Studdard. Прецеденти по них уже мали місце, а спроби вирішити це питання тривали близько 5 років.
У цілому, минулі помилки обійшлися Sony BMG в 154 000 євро.
Десятка популярних споживчих брендів, за версією британського дослідження, виглядає в такий спосіб: Google, Microsoft, Mercedes-Benz, BBC, British Airways, Royal Doulton, BMW, Bosch, Nike, Sony.
VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней) Джерела: підручник
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...) Підсумки. “Знання є сила, сила є знання”- (Френсіс Бекон).
Література: 1 Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової. 2 Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк. 3 Практикум з економіки для 10-11 класів. Додаткова література
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.
Предмети > Економіка > Економіка 11 клас > Форми міжнародного підприємництва та науково-технічного співробітництва > Форми міжнародного підприємництва та науково-технічного співробітництва. Конспект уроку і опорний каркас
|