KNOWLEDGE HYPERMARKET


Олександр Пушкін (1799-1837). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Олександр Пушкін . Повні уроки

Тема: Олександр Пушкін (1799-1837) — видатний російський поет, шанувальник народної казки. Уславлення народної казки у вступі до поеми «Руслан і Людмила»
Мета: розширити знання учнів про творчість О.С. Пушкіна.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T14rl.jpeg
Там чудеса: там леший бродит,
Русалка на ветвях сидит;
Там на неведомых дорожках
Следы невиданных зверей;
Избушка там на курьих ножках
Стоит без окон, без дверей;
Там лес и дол видений полны;
Там о заре прихлынут волны
На брег песчаный и пустой,
И тридцать витязей прекрасных
Чредой из вод выходят ясных,
И с ними дядька их морской;
Там королевич мимоходом
Пленяет грозного царя;
Там в облаках перед народом
Через леса, через моря
Колдун несёт богатыря;

Коли ми читаємо Пушкіна, ми зовсім не обов'язково думаємо про його заслуги, про те, що він родоначальник нової російської літератури, засновник реалізму.

Зате ми неодмінно відчуваємо, який величезний художній світ - цілий світ! - створив Пушкін, як прекрасний і багатообразний цей світ, як в ньому все сповнено життям, відчуттям, глибокої правди - будь це Євгеній Онєгін або Казка про попа і про працівника його Балду, чи Капітанова дочка. Кожен з нас знаходить на цьому світі щось своє, щось своє.

T14rl2.jpeg
Світ казок Пушкіна - це коли повернення до поезії Пушкіна відбувається природним чином. Коли ти маленький, то тобі читають казки Пушкіна, і ти переживаєш разом з героями цих казок під мелодійний голос, викладений у віршованому ритмі.

  • Прочитайте виразно уривок:

Руслан томился молчаливо,
И смысл и память потеряв.
Через плечо глядя спесиво
И важно подбочась, Фарлаф,
Надувшись, ехал за Русланом.
Он говорит: «Насилу я
На волю вырвался, друзья!
Ну, скоро ль встречусь с великаном?
Уж то-то крови будет течь,
Уж то-то жертв любви ревнивой!
Повеселись, мой верный меч,
Повеселись, мой конь ретивый!»


Олександр Сергійович Пушкін -- один з яскравих поетів «золотого століття», яке залишило незгладимий слід в російській літературі. Світ пушкінської поезії -- це світлий, добрий, радісний світ любові, дружби і творення. Він незвичайно широкий і тому включає все: зльоти і падіння, успіх і розчарування, радість і печаль, любов і дружбу, зраду і зраду. Поет виливає свої відчуття і переживання у віршах. Він живе в них. Кожен його вірш можна порівняти з коштовним каменем, з янтарем, усередині якого знаходиться жучок. Так і в пушкінських віршах. У кожному з них є своя серцевина, ядро, в якому і закладена основна думка.

T14rl1.jpeg
О.С.Пушкин народився в Москві 26 травня 1799 року. Батько поета, відставний майор Сергій Львович, належав до старовинного, але збіднілого роду. Мати Надія Осипівна, була внучкою Ібрагима Ганнібала, вихідця з Північної Абіссінії. Пушкін зростав задумливим і розсіяним, що викликало у батьків дивування. А тим часом ці риси свідчили про внутрішню зосередженість хлопчика, його повне занурення в свій особливий, ще дитячий, але вже поетичний світ. Згодом, проте, все змінилося: Пушкін став жвавою, грайливою  дитиною, що приголомшувала батьків своєю «палкою вдачею, незвичайною пам'яттю і, особливо, спостережливим не по роках розумом».
Батьки читали дітям французькі книги і розмовляли удома лише французькою. Дітям вони дали французьке виховання. У ранньому дитинстві поет майже не говорив російською і не знав російської мови. Його вчителями рідної мови були бабуся Марія Олексіївна, що прекрасно володіла російською мовою, няня Аріна Родіонівна, казкарка яка дуже любила співати, і дядько Микита Козлов, який був поряд  з Пушкіним все його творче життя.
У 1811 році Пушкін поступив в ліцей У Царському селі, на який покладалися великі надії: він повинен був готувати вихованців для державної діяльності і прирівнювався до російських університетів. Ліцей був заснований в грізну для Росії пору: величезна французька армія стояла біля західних кордонів країни. Незабаром почалася Вітчизняна війна 1812 років. У вільні від уроків години вихованці разом з педагогами квапилися в газетну кімнату, щоб дізнатися свіжі новини про пересування ворога.

T14rl4.jpeg
А.С. Пушкін відрізнявся в ліцеї веселістю і жартівливістю. Він любив жартувати над ліцеїстами, але його жарт ніколи не зачіпав честь і достоїнство товаришів.
Ліцейний період запам'ятався Пушкіну і патріотичним підйомом 1812 роки, тісною ліцейною дружбою, першими хвилюваннями серця, волелюбними мріями, і початком його поетичної слави.
Повним творчих задумів поет вступив в нову пору свого життя. Видні російські літератори і поети: Карамзін, Жуковський, Батюшков, Вяземський, - пророкували Пушкіну поетичну славу.

T14rl3.jpeg
Поема-казка Пушкіна заснована на вільній поетиці. На цьому світі поетичної свободи Пушкін відчуває себе, як ніхто інший з його попередників і сучасників, «влада що має».


«„Руслан і Людмила”, - писав Кюхельбекер, - поема, в якій, при всіх її недоліках, більш творчої уяви, ніж  всій останній сучасній російській словесності».

T14rl5.jpeg
Сюжет  поеми — типово  казковий.  Викрадання  нареченої,  пошуки  її,  мотив  суперництва,  перебування  героїні в зачарованому царстві, здійснення подвигів для її порятунку, щасливий кінець — все це схоже на казку. Оповідання в поемі виписано характерно казковими прийомами, але по ходу його, усередині сюжету, відбувається     постійне    зіткнення     казкового    і    найбуденнішого, фантастичнішого і побутового.  Чаклунка виявляється не лише злою, але і жалюгідною старою, чародій Чорномор — немічним старим,


чарівниці — більш ніж   легковажними   дівицями,  казкова жахлива голова морщиться, позіхає і чхає. Авторська іронія, яка  руйнує строгі жанрові канони.
Поза сумнівом, що між першою пушкінською поемою і його романом у віршах є глибока внутрішня спадкоємність, яку і сам Пушкін усвідомлював. Вона полягає перш за все в самих принципах художнього створення. Процес одночасного руйнування і створення жанру, характерний і для «Руслана і Людмили».

Trl6.jpeg

  • Завдання на закріплення нової теми:

В якому стилі написано казку «Руслан і Людмила»?
Як поет зображає героїв казки?
Перескажіть сюжет казки.

  • Домашнє завдання:

Вивчити напам’ять уривок з поеми – казки.

  • Список використаних джерел:
  1. Урок на тему : Безсмертна поезія О. С. Пушкіна, Корчик Н. Д. учителя світової  літератури, сш №1, м Запоріжжя.
  2. Урок на тему : КазкиО.С. Пушкіна,  Олійник А. Б,  учителя світової літератури, сш №10, м Рівне.
  3. Андронников И.Л. А.С.Пушкин. Новые разыскания. - М., 2008.
  4. Анненский И.Ф. Книги отражений (об эстетическом отношении Пушкина к природе). - М., 2009.
  5. Афанасьев В.В. А.С.Пушкин. - М., 2009.
  6. Белинский В.Г. Статьи о Пушкине.- Саратов. 2000.
  7. Бердяев Н.А. Русская идея // Русская литература. - 2008. № 2.
  8. Вацуро В.Э. Ранняя лирика Пушкина и поэтическая традиция 20-х годов // Русская литература. -. №3.
  9. Виноградов М.И. По живому следу. Духовные искания русской классики. - М., 2007.
  10. Григорян К.Н. Пушкин и классика. - М., 2004.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Олійник А. Б.

Корчик Н. Д.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 5 клас