KNOWLEDGE HYPERMARKET


Означення узгоджене і неузгоджене

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 8 клас>>Українська мова: Означення узгоджене і неузгоджене

Содержание

Означення

Означення – це такий другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета. Означення відповідають на такі питання: який?, чий?, котрий?, скільки? В усіх його відмінкових формах.


означення

Наприклад: Окуляри (чиї?) бабусині; насипала їсти (якій?) домашній кішці.

Означення поділяються на узгоджені, неузгоджені та прикладки.


означення

Узгоджені означення

До узгоджених означень відносяться такі, які виражені слово, що стоїть в тому ж числі і відмінку та має такий самий рід, що й означуване слово.

Наприклад: Вдома на Наталку чекала бабусина смачна та духмяна вечеря.

Як правило, означення, які належать до узгоджених, найчастіше бувають вираженими у вигляді прикметників або займенників, які мають прикметникову форму. Крім того, означення можуть виражатися також порядковими числівниками чи дієприкметниками.

Наприклад: Вже другий день тривали зливи; Біліють смолоскипи грайливо пофарбованих ялин.

Крім того, у ролі поширених узгоджених означень, можуть виступати і дієприкметникові звороти.

Наприклад: Коло воріт стояв Василько, одягнений в гумові чоботи.

Неузгоджені означення

До неузгоджених означень належать такі, які вказують на ознаку або належність предмета та мають форму різних частин мови.

Це можуть бути:

• По-перше, іменники із прикметниками або без них, які стоять в непрямих відмінках: Час (який?) для гри настав. Голос (чий?) бабусин був ледь чутний.
• По-друге, це можуть бути такі займенники, як: його, її, їх, або в Р.в. від займенників: він, вона, вони, які мають значення присвійного: Знання (чиї?) його були неповними.
• По-третє, вони можуть виступати в ролі прислівників: Зійшов над хатою місяць (який?) уповні.
• В четверте, неузгоджені означення можуть виступати у ролі неозначеної форми дієслова: У мене з’явилося бажання (яке?) не відповідати. Спортсмен з плавання брасом.
• В п’яте, словосполученням: До будинку під’їхала машина (яка?) швидкої допомоги. Вся увага була прикута до дитини (якої?) років п’яти.

Крім того, слід зазначити, що узгоджені та неузгоджені означення можуть бути поширеними залежними від них другорядними членами: По дорозі йшла Марійка Залевська (яка?) з модною розкішною зачіскою.

Прикладка, як різновид означення

Прикладкою називають такі означення, які виражені іменником, характеризують предмет та надають йому другу назву. Як і означення, прикладка відповідає на запитання: який?

Наприклад: Усі зібрані кошти до лікарні передала дівчина-волонтерка.

Але слід зазначити, що крім іменника, прикладка також може виступати у ролі займенника, чи іншої частини мови, яка уживана в ролі іменника. Також, слід знати, що найчастіше прикладка, яка узгоджується з означуваним словом, має то й же рід, число і відмінок.

Наприклад: На галявині паслась корова Зірка.

Але запам’ятайте, що не узгоджуються з означуваним словом у непрямих відмінках ті прикладки, які означають власні назви планет, озер, гір чи станцій.

Наприклад: Туристи довго добиралися до вершини Карпат. В озері Байкал водиться різних видів риби.


означення

Прикладка, як різновид означення, може вказувати на емоційний стан предмета, характеризувати особу за родом занять, національною належністю, соціальним походження або ж за характером особи, місцем проживання та родинними стосунками.

Домашнє завдання

1. Підкресліть в реченнях означення та укажіть до яких видів означень належать підкреслені слова.

Після того, як Денис травмувався, його направили до лікаря-ортопеда. Настала пора ягід та грибів. В цьому році матінка-природа щедра на врожай картоплі. Продзвенів дзвоник і вони сіли поруч. У здовж дороги було видно Сапун гору. На заводі «Вулкан» працював мій дідусь.

2. Придумайте словосполучення, які мають узгоджене та неузгоджене означення. Складіть речення з цими словосполученнями.

3. Складіть декілька речень з прикладками.