Тема: Образ Кая — жертви злих чар. Уособлення в образі Герди вседолаючої сили кохання, прагнення до дієвого добра. Авторська оцінка героїв твору. ТЛ. Поняття про антитезу Мета: розкрити філософію образу Кая в казці «Снігова королева» - засвоєння знань, умінь, навиків; розвиток здібностей, досвіду творчої діяльності - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Коли казки Андерсена вперше з'явилися на прилавках книжкових магазинів Данії, всі були уражені. Ніхто ніколи нічого подібного не читав. Які дивні герої! Адже данські діти звикли до принців і принцес. В Андерсена ж в казці «Кресало» принцеса роз'їжджає верхи на собаці, а інша принцеса, Еліза, з казки «Дикі лебеді» відрізняється незвичайною працьовитістю і самовідданістю. Вона бродить по полях і болотах у пошуках вигнаних братів. Сам Андерсен дуже нескоро зрозумів ціну своїм казкам і протягом багатьох років розглядав їх лише як побічне заняття. Але їх безприкладний успіх врешті-решт навів його на інші роздуми. Їх читали і ними захоплювалися не лише в Данії, але і за кордоном, і все в більшій і більшій мірі дорослі. Саме останнє переконало його в тому, що Ерстед і Хейберг мають рацію і що він — наполовину проти своєї волі — створив абсолютно нову літературну форму, яка була не гірша за інші традиційні форми, і притому повністю його власна. Він зрозумів, що можна використовувати казки для передачі дорослих ідей дорослим читачам. Сюжет цієї казки Ганса Хрістіана Андерсена всім добре відомий. Не в останню чергу ця популярність пояснюється тією обставиною, що ще в радянський час за мотивами казки був знятий мультфільм.
Образи з цього мультфільму і спливають тепер в пам'яті багатьох, коли мова заходить про казку "Снігова королева". Звертає на себе увагу вже сама композиція казки, що складається з сіми оповідань. "Казка в сімох оповіданнях" - такий підзаголовок "Снігової королеви".
І це, мабуть, в даному випадку не є випадковістю, свавіллям автора, але вказує на джерело мудрості, з якого в самозаглибленні довелося почерпнути образи для свого твору Гансу Хрістіану.
Чиї це слова?
«Ишь ты, бродяга! Хотела бы я знать, стоишь ли ты того, чтобы за тобой бегали на край света! Маленькая разбойница - Каю в сказке «Снежная королева»
Кай, на якого так подіяли чари Снігової королеви, був особливо розумним хлопчиком і здібним учнем. Він знав "всі чотири дії математики, та ще з дробами", а також "скільки в кожній країні квадратних миль і жителів". Виявившись в полоні у Снігової королеви, він вдавався до наступного заняття: "Кай... складывал разные затейливые фигуры из льдин, и это называлось "ледяной игрой разума". В его глазах эти фигуры были чудом искусства, а складывание их - занятием первой важности. Это происходило оттого, что в глазу у него сидел осколок волшебного зеркала! Он складывал из льдин и целые слова, но никак не мог сложить того, что ему особенно хотелось, - слова 'вечность'. Снежная королева сказала ему: "Если ты сложишь это слово, ты будешь сам себе господин...". Но он никак не мог его сложить."
І недивно, скажемо ми, адже розум-розум є всього лише продуктом діяльності скороминущого, і за своєю природою просто не здатний вийти за межі всього скороминущого, земного, щоб пізнати вічність. Вічність пізнати може лише дух, тобто пізнання вічності пов'язане з "серцем" людини (з нашою здібністю до відчуття), яке у Кая вже "стало шматком льоду".
Вікторина:
Снігова королева обіцяла подарувати Каю весь світ і дещо на додаток. Що саме? * пару ковзанів; * лижі; * санки. На чому було написано лист старої лапландки фінці в казці «Снігова королева»: * на шкурі; * на рибі; * на крижині. Річ Герди, яку залишив собі маленька розбійниця»: * шапочка; * шубка; * муфта Вирватися з цього зачарованого кола допомагає Каю самовіддана, не думаюча про себе любов - безцінний дар, яким вкрай наділена дівчинка Герда.
Цей дар заставляє людей і тварин служити Герді на її дорозі в крижане царство Снігової королеви. Керуючись цією любов'ю і спираючись на зв'язок з Вищими Силами в молитві "Отче наш", Герда змогла босоніж наблизитися до крижаних чертогів, витримавши натиск передових загонів військ Снігової королеви.
Любов Герди створила диво. Вона розтопила крижане серце Кая, зруйнувавши чари Снігової королеви і повернувши йому здатність знов відчувати любов і любити самому. Це приголомшливо зворушливо описано Андерсеном... "Так, радість була така, що навіть крижини пустилися в танок, а коли втомилися, уляглися і склали те саме слово, яке задала скласти Каю Снігова королева; склавши його, він зміг зробитися сам собі паном..."
В казці показано, що лише любов, сильніше за яку нічого не немає на світі, здатна розкрити брами у вічність. Тоді і розум наш підкориться велінням серця! Адже лише живий зв'язок з вічністю, з Богом, Який є Сама Любов, дає нам сили здолати всі спокуси Люцифера. Тоді ми зможемо, нарешті, спрямуватися на свою духовну суть, у вічно-юне Царство Духу, Царство Світла і Радості, існуюче високо над всім матеріальним, скороминущим. Причому дорогу цьому прокладає та, що володіє здатністю до тонших і глибших відчуттів жіночність!
Завдання на закріплення нової теми: Яке почкття стало запорукою спасіння Кая: Який ваш найулюбленіший образ в казці Снігова королева? Чому? Яке завдання отримав Кай від Снігової королеви:
Домашнє завдання: Напишіть твір роздум: Чому Кай став жертвою Снігової королеви?
Список використаної літератури:
Урок на тему : Багатство казок Ганса Хрістіана Андерсена , Олійник В. Д., викладача світової літератури Сш. №10 ,м. Коростень.
Урок на тему : Казки Ганса Хрістіана Андерсена, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Брауде Л. Ю. Жизнь и творчество Ханса Кристиана Андерсена.Л, 2008
Муравьева И. И. Ханс Кристиан Андерсен. М: Молодая гвардия, 2009
Степанова М. Сказка его жизни. //Дошкольное воспитание. 2008, № 4, с. 61-62
Хаббард М. Полет лебедя. Повесть, основанная на жизни Ханса
Кристиана Андерсена. М: Терра–Книжный клуб, 2008
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Олійник В. Д.
Колісніченко В. Д.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.