Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Обмін речовин та перетворення енергії в клітині. Повні уроки
Тема уроку
Мета уроку
Задачі уроку
Хід урокуПроцес обміну речовинОбов'язковою умовою існування будь-якого організму є постійний приплив поживних речовин і постійне виділення кінцевих продуктів хімічних реакцій, що відбуваються в клітинах. Поживні речовини використовуються організмами в якості джерела атомів хімічних елементів (передусім атомів вуглецю), з яких будуються або оновлюються усі структури. В організм, окрім поживних речовин, поступають також вода, кисень, мінеральні солі. Діти, що зображено на малюнках 1?
Інша частина низькомолекулярних органічних сполук, що поступили в клітини, йде на освіту АТФ, в молекулах якої знаходиться енергія, призначена безпосередньо для виконання роботи. Енергія потрібна для синтезу усіх специфічних речовин організму, підтримка його высокоуно-рядоченной організації, активного транспорту речовин усередині клітин, з одних клітин в інші, з однієї частини організму в іншу, для передачі нервових імпульсів, пересування організмів, підтримки постійної температури тіла (у птахів і ссавців) і для інших цілей. Учні, давайте проаналізуємо малюнок 2. Які види обміну речовин (метаболізму) виділяють в біології?
Друзі, подивіться наглядно цей процес на малюнку 3.
Відео 1 «Основні принципи обміну речовин» Катаболізм (дисиміляція) - совокупность реакцій, що призводять до утворення простих з'єднань із складніших. До катаболічних відносять, наприклад, реакції гідролізу полімерів до мономерів і розщеплювання останніх до вуглекислого газу, води, аміаку, т. е. реакції енергетичного обміну, в ході якого відбувається окислення органічних речовин і синтез АТФ. Анаболізм (асиміляція) - сукупність реакцій синтезу складних органічних речовин з простіших. Сюди можна віднести, наприклад, фіксацію азоту і біосинтез білку, синтез вуглеводів з вуглекислого газу і води в ході фотосинтезу, синтез полісахаридів, ліпідів, нуклеотидів, ДНК, РНК і інших речовин. Синтез речовин в клітинах живих організмів часто означають поняттям пластичний обмеи, а розщеплювання речовин і їх окислення, що супроводжується синтезом АТФ, -энергетическим обміном. Обидва види обміну складають основу життєдіяльності будь-якої клітини, а отже, і будь-якого організму і тісно пов'язані між собою. З одного боку, усі реакції пластичного обміну потребують витрати енергії. З іншого боку, для здійснення реакцій енергетичного обміну потрібний постійний синтез ферментів, оскільки тривалість їх життя невелика. Крім того, речовини, використовувані для дихання, утворюються в ході пластичного обміну (наприклад, в процесі фотосинтеза.
Пластичний обмін - це сукупність реакцій біосинтезу, або створення складних молекул з простих. У клітині постійно синтезуються білки з амінокислот, жири з гліцерину і жирних кислот, вуглеводи з моносахаридів, нуклеотиди з азотистих підстав і цукрів. Ці реакції йдуть з витратами енергії. Використовувана енергія звільняється в ході энергитического обміну. Енергетичний обмін - це сукупність реакцій розщеплювання складних органічних сполук до простіших молекул. Частина енергії, що вивільняється при цьому, йде на синтез багатих енергетичними зв'язками молекул АТФ (аденозин-трифосфорной кислоти). Розщеплювання органічних речовин здійснюється в цитоплазмі і мітохондріях за участю кисню. Реакції асиміляції і дисиміляції тісно пов'язані між собою і зовнішнім середовищем. Із зовнішнього середовища організм отримує поживні речовини. У зовнішнє середовище виділяються відпрацьовані речовини.
Фермент каталізує тільки одну реакцію або діє тільки на один тип зв'язку. Цим забезпечується тонка регуляція усіх життєво важливих процесів (дихання, травлення, фотосинтез і так далі), що протікають в клітині або організмі. У молекулі кожного ферменту є ділянка, що здійснює контакт між молекулами ферменту і специфічної речовини (субстрату). Активним центром ферменту виступає функціональна група або окрема амінокислота. Швидкість ферментативних реакцій залежить від багатьох чинників: температури, тиску, кислотності середовища, наявності інгібіторів і так далі. Діти, давайте уважно розглянемо наступне відео.
Відео 2 «Енергетичний обмін. Цикл Кребса» Перетворення енергії в клітиніЕтапи енергетичного обміну: Підготовчий - відбувається в цитоплазмі клітин. Під дією ферментів полісахариди розщеплюються на моносахариди (глюкоза, фруктоза та ін.), жири розщеплюються до гліцерину і жирних кислот, білки - до амінокислот, нуклеїнові кислоти до нуклеотидів. При цьому виділяється невелика кількість енергії, яка розсіюється у вигляді тепла. Безкисневий (анаеробне дихання або гліколіз) - багатоступінчасте розщеплювання глюкози без участі кисню. Його називають бродінням. У м'язах в результаті анаеробного дихання молекула глюкози розпадається на дві молекули лировиноградной кислоти, які потім відновлюються в молочну кислоту. У реакціях розщеплювання глюкози беруть участь фосфорна кислота і АДФ. За способом отримання енергії усі організми діляться на дві групу - автотрофні і гетеротрофні . Енергетичний обмін в аеробних клітинах рослин, грибів і тварин протікає однаково. Це свідчить про їх спорідненість. Кількість мітохондрій в клітинах тканин різна, воно залежить від функціональної активності кйеток. Наприклад, багато мітохондрій в клітинах м'язів. Пропоную вашій увазі наступне відео про те, як прискорити обмін речовин в організмі людини.
Відео 3 «Як прискорити обмін речовин» Контролюючий блок
Список використаної літератури
Чепець Т.П. Бузова В.О. Ляхов Р.І. Сичов М.І. Лоренко Л.П.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: