Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>> Не з дієприкметниками
Сторінки світової історії 115. І. Зробіть звуковий запис слова легковажності. Прочитайте текст, з'ясовуючи значення незнайомих слів і відповідаючи на запитання під час читання.
Сумна історія королівського корабля 380 років тому Швеція була великим королівством. Король Густав Другий будує фор¬теці, збройні заводи, нові порти... Але понад усе мріє побудувати кораблі, яких іще не було.
І ось на стокгольмській верфі починають будувати не бачений досі швидкохідний корабель, добре оснащений і оздоблений. Король наказав поставити на ньому 60 гармат. Цей корабель, призначений для короля, повинен був іти попереду всієї флотилії. За наказом Густава Другого його прикрашають, як палац: кращі майстри відливають для корабля 700 мідних статуй і прикрас.
Три роки поспіль під невтомним королівським оком будується корабель.
І ось нарешті 10 серпня 1628 року він, готовий, стоїть у гавані перед королівським палацом, заквітчаний прапорами, виблискуючи начищеними гарматами і мідними прикрасами. Слабкий вітерець полоще напнуті на щоглах1 білосніжні паруси. На палубі вишикувалась команда, а на набережній біля королівського палацу зібрався весь Стокгольм. Сам король із балкона свого палацу милується кораблем. Усі чекають королівського салюту. Та раптом вітер різко посилюється. Несподівано в гарматні люки корабля ринула вода. Набережну охоплює жах. Що ж трапилось?
Король, заціпенівши, дивиться, як неправдоподібно швидко осідає і зникає під водою корабель — гордість шведського флоту, а в морі борсаються2 сотні людей.
У гніві король наказує знайти і судити винних у загибелі корабля. Суд довго розбирається, але так і не може з'ясувати, хто ж винен: моряки чи будівельники.
А як вважаєте ви? Якою була доля затонулого корабля?
Минає століття, друге, третє. Ніщо не порушує спокою за¬тонулого корабля. І лежав би він на дні ще сотні років, якби не один учитель — Андерс Францен, який ще в юності вирішив його знайти. За книгами у королівській бібліотеці він встановлює місцезнаходження корабля і замовляє водолазну експедицію.
Затамувавши подих3, учитель стежить за тим, як на палубу водолазного бота піднімають стару гармату, позеленілу від водоростей. Це перша річ зі знаменитого корабля. Після цієї знахідки до роботи взялися професіонали. Що було далі?
І ось через 333 роки після катастрофи королівський корабель піднявся з морських глибин. У якому році це було? Інженери, нарешті, встановлюють винних у загибелі корабля. Хто це: моряки чи будівельники?
З'ясувалося, що це... король! Так, саме Густав Другий!
1Щогла— рос. мачта.
2Борсатися— рос. барахтаться.
3Затамувати подих —рос. затаить дыхание.
Що дало підстави для такого висновку? Король хотів мати швидкохідний корабель із великою кількістю гармат, та ще й розкішно прибраний! А одночасно це неможливо. Якщо поставити багато гармат, то не можна ставити ще й важкі статуї,— адже корабель із широким корпусом уже не буде швидкохідним. Шведський король захотів мати все відразу, і перевантажений корабель був приречений1 на загибель.
Стоїть у музеї Стокгольма старий корабель. Пам'ятник умілим майстрам, які зробили його таким гарним. І королівській легковажності, що прирекла його на таку сумну долю (За М. Беденком).
II. Поясніть правопис слів шведський, позеленілу, професіонали, кількістю. III. Випишіть виділені слова. До якої частини мови вони належать? За допомогою поданої нижче схеми поясніть написання цих слів із не. Не з дієприкметниками може писатися разом і окремо.
Українська мова 7 клас Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк, 2007 © Видавництво «Освіта», художнє оформлення, 2007 Надіслано читачами з інтернет-сайту
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
інтерактивні технології
акселеративні методи навчання
Практика
тести, тестування онлайн
задачі та вправи
домашні завдання
практикуми та тренінги
питання для дискусій в класі
Ілюстрації
відео- та аудіоматеріали
фотографії, малюнки
графіки, таблиці, схеми
комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати
Доповнення
реферати
шпаргалки
фішки для допитливих
статті (МАН)
література основна та додаткова
словник термінів
Удосконалення підручників та уроків
виправлення помилок в підручнику
заміна застарілих знань новими
Тільки для вчителів
календарні плани
навчальні програми
методичні рекомендації
обговорення
Ідеальні уроки-кейси
Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, напишіть нам.
Якщо ви хочете побачити інші корективи і побажання до уроків, дивіться тут - Освітній форум.
|