63. Населення. Расовий та етнічний склад. Розміщення населення на материку.
Мета
ознайомитися із расовим та етнічним складом населення Євразії.
План
1. Расовий склад населення. 2. Національний склад населення. 3. Розміщення населення.
Расовий склад населення
В Євразії виникли осередки найдавніших цивілізацій – на узбережжі Середземного моря, в межиріччі Тигру і Євфрату, Індії, Китаї. Нині на материку проживає 2/3 населення всієї земної кулі – понад 4 млрд осіб.
Сучасне населення Євразії складають народи, які належать до різних рас. Більша частина з них – представники європеоїдної раси. Європеоїди, які мають смагляву шкіру, темні очі і пряме темне волосся населяють Європу, Південно-Західну Азію та Індію. Європеоїди, які живуть на півночі Європи, відрізняються високим зростом, світлою шкірою, світлими очима і білявим волоссям.
Різні представники європеоїдної раси
Народи, що належать до монголоїдної раси, населяють Центральну і Східну Азію. Представники цієї раси (монголи, китайці, казахи, корейці, японці) зазвичай низькорослі, з жовтувато-смаглявою шкірою, темними вузькими очима, чорним прямим волоссям.
Жінка монголоїдної раси
На півдні Азії живуть представники негроїдної раси, що мають темну шкіру, вилицювате обличчя, хвилясте темне волосся.
Представники негроїдної раси
Національний склад населення
Національний склад населення Євразії дуже складний. Це пов’язано з багатовіковими переселеннями народів під час завойовницьких походів та міжусобних воєн.
Основними ознаками того чи іншого народу є спільні територія проживання і мова. За мовними ознаками населення Євразії належить до різних мовних груп, що об’єднуються у мовні сім’ї. Однією з найчисленніших є індоєвропейська мовна сім’я. В Європі до неї належать народи слов’янської мовної групи – українці, росіяни, білоруси, поляки та ін. В їх мовах чимало схожих слів, багато спільного і в культурі.
Зеленим кольором на карті позначено країни, на території яких більшість населення складають слов’яни.
До народів германської групи належать німці, англійці, шведи, норвежці, а до романської – французи, італійці, іспанці, румуни, молдавани.
Представники германської групи
В Азії мовами індоіранської групи розмовляють хіндустанці, перси, афганці.
Перси (індоіранська група)
Найчисленнішим народом на материку й у світі є китайці, які населяють Східну Азію. Вони належать до китайської групи сіно-тибетської мовної сім’ї.
Китайці
Турки, туркмени, татари, азербайджанці, казахи, які проживають здебільшого у Західній Азії, належать до тюркської мовної групи.
Татари
Араби та євреї, які живуть у Південно-Західній Азії, належать до семітської групи.
Араби
Євреї
Особливу мовну групу складають японці та корейці.
Японці
Корейці
Пануючою релігією в Європі є християнство. В Азії разом з християнством поширені мусульманство (іслам), індуїзм, буддизм.
Розміщення населення
На величезній і різноманітній території Євразії населення розміщується дуже нерівномірно. В Європі, на відміну від Азії, немає незаселених або малозаселених територій. Більшість європейців (70 %) проживають у містах. Окремі міста неухильно розростаються, зливаються з передмістями і утворюють суцільну міську забудову. В Азії ж спостерігаються великі контрасти природних умов і відповідно, розміщення населення. В одних районах (долини великих рік, приморські низовини, Японські острови) густота населення дуже велика і подекуди сягає 1 500 осіб / 1 км2. Дуже висока густота населення в містах. У інших же районах (Тибет, пустелі) густота населення складає 2 особи / 1 км2 або вони взагалі безлюдні.
А ви знали, що …?
• Найгустіше заселеними в Євразії є території Великої Китайської рівнини, Індо-Гангської низовини, півострова Індокитай та Японських островів. Середня густота населення тут подекуди сягає 1500 чол. на 1 км2.
Перевір себе
1. Найбільшу кількість населення з –поміж країн Євразії і світу має… 1)Росія 2) Китай 3) Індія.
2. Скільки існує рас? 1) одна 2) дві 3) три 4) чотири.
3. Перерахуйте їх.
Список використаної літератури
1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.
2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка
3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.
4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.
Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали
Мазуренко М.С.
Карпюк Г. І.
Микитенко У.Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.