Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 4 клас>>Українська література: Народні пісні. Сьоїть явір. НАПАМ’ЯТЬ. Котився віночок. Ой, співаночки мої.
Народні пісні. Справжнім скарбом українського народу, його душею є народні пісні. У них оспівують усе, що важливе для кожної людини: працю, почуття любові, жалю, страждання, уславлення героїв. Прочитай уголос давні українські народні пісні. Дотримуйся наспівної інтонації, намагайся передати почуття, настрій твору. Стоїто явір над водою. Українська народна пісня Стоїть явір над водою, в воду похилився, на козака пригодонька: козак зажурився. Не хилися, явороньку, ще ж ти зелененький. Не журися, козаченьку, ще ж ти молоденький! Не рад явір хилитися — вода корінь миє! Не рад козак журитися, та серденько ниє. Ой поїхав з України козак молоденький — оріхове сіделечко, ще й кінь вороненький. Ой поїхав на чужину та там і загинув, свою рідну Україну навіки покинув. Звелів собі насипати високу могилу, звелів собі посадити червону калину: «Будуть пташки прилітати, калиноньку їсти, будуть мені приносити з України вісті!»
Про які часи ця пісня? Хто її герой? Що у ній оспівується? Які рослини-символи українського народу згадуються у пісні? Які почуття слід передати, читаючи прохання козака? Поміркуйте разом! Чому в пісні багато слів із зменшувально-пестливими суфіксами? Розгляньте малюнок. Яким зображено козака? З чого видно, що кінь вороненький — його бойовий товариш?
Котився віночок по полю Українська народна пісня Котився віночок по полю, да просився женчиків* додому: «Ой додому, женчики, ходіте, да мене у стодолу* візьміте. Нехай же я в стодолі спочину, а восени знову на поле вилину. Бо вже я дрібного дощику напився, вже ж я буйних вітриків начувся, вже ж я од сонечка напікся, од ясного місяця насвітився, на яснії зіроньки надивився».
Женчики — женці. Стодола— будівля для зберігання снопів, сіна. Як ти думаєш, про яку працю селян розповідає ця пісня?
Ой співаночки мої. Українська народна пісня Ой співаночки мої, гей, де ж я вас подію*? Ой у лісі на траві, гей, там я вас посію. Ой підуть леґіники*, гей, та траву косити та співаночки мої всі в траві находити. Ой будуть дівчаточка, гей, на гриби ходити та співаночки мої всі в траві находити. Подію — подіну. Леґіник — від леґінь — юнак. Які почуття передано у пісні? Підготуйтеся прочитати її з відповідною інтонацією. Відкрий для себе прекрасний, мелодійний світ українських пісень! Народні усмішки. Народні усмішки — невеликі за розміром дотепні гумористичні твори, у яких висміюються негативні явища людського життя. Чимало влучних і цікавих народних усмішок зібрав вкраїнський письменник і педагог Борис Грінченко (1863—1910). Він відомий як автор словника вкраїнської мови, читанки «Рідне слово», «Української граматики», за якою вчилося не одне покоління дітей. Прочитай усмішки, записані Борисом Грінченком.
Савченко О.Я. Читанка 4 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
Книги, підручники, конспект української літератури на допомогу вчителю та учням. Українська література обучатись онлайн
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|