Українська література 5 клас
Тема "Народні казки «Про правду і кривду». ТЛ Особливості побудови народної казки"
Конспект уроку і опорний каркас до теми "Народні казки «Про правду і кривду». ТЛ Особливості побудови народної казки"
Тема. Народні казки. Казка „Про правду і кривду". Мета: ознайомити школярів з народною казкою як жанром усної народної творчості, її тематикою та особливостями; опрацювати з учнями народну казку "Про правду і кривду"; допомогти учням усвідомити уявлення про добро і зло, красиве і потворне; формувати навички виразного читання казок; розвивати культуру зв'язного мовлення; виховувати позитивні риси характеру, людину-гуманіста. Тип уроку: урок засвоєння та усвідомлення нового матеріалу. Обладнання: виставка збірок українських народних казок, підручник (текст), ілюстрації до казки, завдання на картках. Епіграф: Які щасливі очі у казок! Ліна Костенко
Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань Прийом "Мозковий штурм" 1. Які жанри народної творчості вам відомі? 2. Чому казки називаються народними? Які ще казки, крім народних, ви знаєте? 3. Назвіть українські казки, які ви читали у молодших класах? Яка з них вам найбільше сподобалася і чому? 4. Як ви гадаєте, чому саме народні казки розповідають маленьким діткам?
Слово вчителя. Напевне, любі діти, казка у вашій уяві — це загадкова чарівна постать, гостя щасливих сімейних вечорів, мандрівниця місячних ночей, володарка захоплюючих снів. І справді, казка — улюблений жанр дітвори. Тому сьогодні до нас на урок завітає її величність Казка. (Під музику з телепередачі,, В гостях у казки "заходить її величність Казка).
Прийом "Рольова гра" ЇЇ величність Казка. Доброго дня, любі діти! Я мандрую цілим світом. Але сьогодні вирішила завітати саме до вас, бо мої пташки сповістили мені цікаву новину. Вони мені розповіли про те, що ви дуже розумні, допитливі, любите казки і багато їх знаєте. Це правда? Тоді пограємо у гру "Відгадай казку". Зараз до вас прийдуть казкові герої, а ви спробуєте відгадати, хто вони і з якої казки. Давайте ж на хвильку заглянемо в казку. (Звучить музика, заходять герої українських народних казок: Пан Коцький, Котигорошко, Коза-Дереза, Івасик-Телесик). Казка (вказуючи на Пана Коцького): Це кого ми зараз бачим? Дуже хтось знайомий наче. Вигляд справді парубоцький. Зветься казка ця... ("Пан Коцький"). Пан Коцький (тримає в руці рукавичку): На дорозі це знайшов. Це ж хатинка невеличка. Ми у казці... ("Рукавичка"). Котигорошко (з булавою): Від цієї булави змій позбувся голови. Прагнуть хлопці буть хоч трошки Схожим на ...("Котигорошка"). Коза-Дереза: Ой тримайте, ой, не можу, Я примхлива, знає кожен... Можу й не вередувати! Дайте тільки пострибати. Казка: Хто до нас прийшов Вередливий та пихатий? Вередлива то Коза. Ми у казці... ("Дереза"). Івасик-Телесик: Хто на гусячих крилятах Прилетів до мами й тата, Був міцний, бо їв кулешик. Це відомий всім... ("Телесик"). ЇЇ величність Казка. Молодці, діти. Ви дуже добре впоралися з завданням. Мені сподобалося у вас, і я хочу залишитися разом з вами!
Вчитель. Тоді ми пропонуємо вам сьогодні бути казковою групою. (її величність Казка зі своїми героями сідають за окремий стіл і протягом усього уроку будуть оцінювати роботу учнів).
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів Слово вчителя. У кожного з нас ще змалку вірним супутником є народна казка. Звідки вона взялася? Про це нам розповість учень-літературознавець.
Учень-літературознавець. Звідки до нас прийшла казка? В одній древній африканській притчі, яка так і називається "Як з'явилися у людей казки", роз¬повідається: "Миша могла проникнути всюди. Вона бувала в палацах багатіїв і в оселях бідняків. її маленькі блискучі очки стали свідками багатьох таємниць. Яким би надійним не було сховище, миша все одно туди проникала. І ось одного разу вона вирішила сплести собі казки із усього того, що побачила за все своє життя. Кожну казку миша одягала у яскраве плаття — чорне чи біле, червоне чи синє. Так казки з'явилися у мишачій хаті. Своїх дітей вона не мала, і казки їй їх заміняли. Одного разу отара овець проходила по тому полю, де була мишача хатка. І якась вівця вибила ногою двері мишачого дому. Казки вибігли з хати і розбіглися по всій землі.
Слово вчителя. І хоч казки, як ви, діти, знаєте, зовсім не витвори всевидющої миші і не чарівні створіння, та й справді вони сплетені з найрізно¬манітніших таємниць, уявлень про світ, з мрій про перемогу над злими силами, про щастя, котре кожен уявляє собі по-різному. Казки — це вигадані оповідання, які передаються протягом багатьох століть із роду в рід, з покоління в покоління, тому вони увібрали в себе найхарактерніші і найгуманніші людські бажання, мрії, народну мораль, ідеали краси. Казкові оповідання доносять до нас досвід життя, мудрість багатьох поколінь, відображають цілий світ по¬етичної вигадки нашого народу. Казка має свої особливості будови. 1. Зачин. 2. Основна частина. 3. Кінцівка. 4. Повтори, пов'язані з символікою чисел. Є казки про тварин, соціально-побутові та фантастичні. Персонажі казок про тварин уособлюють певні риси характеру (хитра лисиця, боязкий заєць, вайлуватий ведмідь). Особливостями фантастичних казок є сюжети про боротьбу зі змієм, добування предметів з чарівними властивостями (жива вода, меч-кладенець, шапка-невидимка). Героям фантастичних казок притаманна не-звичайна сила, кмітливість, винахідливість, наполегливість у досягненні мети. У центрі соціально-побутових казок — стосунки між людьми, багатство і бідність, чесність і непорядність, працьовитість і неробство, щедрість і скупість. Соціально-побутові казки, сюжети яких взяті з повсякденного життя, зосереджені на морально-етичних проблемах. Героями їх виступають бідний селянин, кмітливий наймит, мудра дівчина, персоніфіковані образи — Доля, Щастя, Горе, Правда, Кривда.
4. Виразно прочитати уривок з казки "Про правду і кривду", який вам найбільше сподобався. II група. 1. Хто є головними героями казок? 2. Чи всі події, які відбуваються у казках, є реальними? Які елементи фантастичного зустрічаються у казці "Про правду і кривду"? 3. Що перемагає у казках? Доведіть це на прикладі казки "Про правду і кривду". 4. Інсценізація уривка з казки "Про правду і кривду". III група. 1. Чим відрізняється казка від інших творів? 2. На які види можна поділити казки? До якого виду, на вашудумку, слід віднести казку "Про правду і кривду"? 3. Що повчальне можна взяти з народних казок? Чого навчає нас казка "Про правду і кривду"? 4. Представлення домашніх проектів "Персонажі казки у моїй уяві". (Виставка дитячих малюнків до казок) Звіт груп про виконану роботу. VI. Рефлексія. Оцінювання Прийом "Мікрофон". Як ви розумієте епіграф до нашого уроку? (Група ділиться своїми враженнями. Вчитель доповнює і оцінює роботу учнів на уроці).
VII. Домашнє завдання Опишіть, яким ви уявляєте собі життя на землі, де панує лише правда. Прочитати казку "Мудра дівчина".
IV. Опрацювання програмового матеріалу. Робота над змістом казки "Про правду і кривду" Бесіда за питаннями. 1. Назвати головних героїв казки. 2. Про що посперечалися дядько та його небіж? 3. Кого зустріли небіж і дядько? 4. Яку відповідь вони отримували від зустрічних? Чому всі троє відповіли, що кривдою жити краще? 5. Як вчинив дядько з небожем: по правді чи по кривді? Як би ви вчинили у цьому випадку? 6. Що уособлюють в казці чорти? Перекажіть розмову між чортами. 7. Які пригоди трапилися з небожем після того, як він підслухав розмову чортів? Чи все, що небіж зробив, руйнуючи їхні чари, він робив тільки задля вигоди? 8. Яким, на вашудумку, був із хлопця король? 9. Як "віддячив" небіж своєму дядькові за кривду? 10. Знайдіть і прочитайте рядки, які можуть бути висновком казки. 11. Яким прислів'ям можна передати основну думку казки? 12. Як, по-вашому, краще сьогодні жити — правдою чи кривдою?
V. Закріплення нового матеріалу Робота в групах. (У кожній групі четверте завдання — випереджальне). І група. 1. Якими словами розпочинаються казки? Як називається такий початок? 2. Якими словами закінчуються казки? Як називається таке закінчення? Зачитати зачин і кінцівку у казці "Про правду і кривду". 3. Що властиве для української народної казки? Яке магічне число зустрічається у казці "Про правду і кривду". Навести приклади з казки.
VIII. Підсумок. Слово вчителя. Казка кожну людину вчить мріяти і бачити світ по-особливому — романтично і образно. Про все чудесне, гарне, захоплююче ми кажемо: "Як казка!". Тому я бажаю вам мріяти і жити, як у казці, у якій пануватиме лише добро і справедливість! її величність Казка прощається з дітьми. Країна дитинства — країна казкова, І часто дорослих вона вабить знову. І часто дорослі літають у мріях, Вернутись в дитинство живе в них надія. Із казкою, любі, не розлучайтесь, В далеке дитинство щороз повертайтесь, Вам казка чарівна підкаже пораду, В ній знайдете завжди потіху й відраду. Звучить музика. Діти виконують пісню,,Маленька країна". Десь за горами, за лісами, Десь на оцій землі... Казка чарівна проживає, Що стрінеться тобі й мені. Світ весь навколо заіскриться, Станеш щасливим ти. З казки чарівної, жар-птице, Мрії усі здійсни! Приспів: Мрія моя ясна, Мрія твоя ясна... Хто розповість і хто підкаже, Де вона, де вона... Мрія моя ясна, Мрія твоя ясна... Хай же здійсниться кожна мрія Найдивовижніша!
Надіслано вчителем Горецькою І.Й,, вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"
Предмети > Українська література > Українська література 5 клас > Народні казки > Народні казки. Конспект уроку і опорний каркас
|