KNOWLEDGE HYPERMARKET


Народна та авторська пісня. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Музика>>Музика 4 клас. Повні уроки>> Нотний стан, скрипковий ключ, нота соль. Повні уроки
Тема уроку:Народна та авторська пісня. Повні уроки

Содержание

Тема:

Народна та авторська пісня. Я.Степовий "Зоре моя вечірняя". Тривалості нот. Звукоряд.

Мета:

Дати учням поняття про стійкі і нестійкі ступені звукоряду. Розучити слова нової пісні одночасно із мелодією і рухами. Розвивати творчість та ініціативу учнів, прищеплювати і виховувати любов до музики.

Тип уроку:

Навчально – виховний. Сьогодні у нас дуже цікава тема, ми з вами будемо говорити про народну та авторську пісню.

Tn2.jpeg

Микола Лисенко сказав: «Фольклор — це саме життя» цими словами він підкреслив суть народної творчості, її невмируще значення. Діти які жанри народної пісні ви знаєте?

Нова тема

Пісні і думи, створені народним генієм, відображають найбільш важливі історичні події в житті суспільства, починаючи від тих, що віддалені від нас століттями, і кінчаючи тими, свідками яких ми є самі.

Tn3.jpeg

У народній пісні — найбільш поширеному фольклорному жанрі — тісно поєднані поетичне слово і музика. Глибина життєвої правди, якою сповнений текст пісні, краса її поетичного узагальнення повністю розкриваються і особливо діють саме силою своєї музичної образності. Завдяки простоті поетичної та музичної мови народна пісня доступна широким масам людей, її емоційна виразність і безпосередня щирість почуттів дають глибоку естетичну насолоду.

Вокальна вправа.

- Діти послхайте другу нашу поспівку.

- Як рухається мелодія у поспівці?

- Послухайте першу фразу.

- Проспіваємо всі разом першу фразу.

- Послухайте другу фразу.

- Проспіваємо разом.

Tn1.jpeg

Наш народ талановитий і могутній, тому невичерпна сила її пісні. Через ці фольклорні перлини ми розуміємо, який наш народ людяний, сердечний. А пережити всю буремну історію волелюбному люду допомогла любов. Мабуть, саме тому в пам'яті кожного збереглося безліч пісень про кохання. Вони хвилюють нас, не залишають байдужими: або крають душу і навертають сльози, або заспокоюють і викликають усмішку. Вважають, що пісні про сімейне життя, про кохання є вершиною народної творчості. Народні пісні, не тільки поетизують ніжність закоханих, але в них ми відчуваємо також подих історії:


Вчені вважають, що народні пісні України позитивно впливають на наші емоції. Пісні нашого народу можуть викликати щирі сльози і нестримну радість. Це закладене генетично, саме так пробуджується генетична пам’ять, яка зберігає відомості про сумні та радісні події, кохання і ненависть, тяжку долю народу.

Особливістю наших пісень

є те, що поряд із сумом завжди з’являються ноти радості, надія на краще. Незважаючи на весь трагізм історичної долі, народні пісні України могли підтримати людину, підняти їй настрій та надати додаткових сил для подальшого життя. Роки поневірянь, принижень, кровопролитних війн та прагнення незалежності надали народній творчості особливого колориту. В нашому пісенному фольклорі відбуваються тонкі перехрещення трагічного та комічного. Українські пісні різноманітні за жанрами.

T22n5.jpeg

Наша нація відрізняється співучістю. Кожна подія нашого життя супроводжується піснею, спрямованою на вшанування та збереження наших традицій та побуту. Опинившись у світі народної музики, ви зможете відчути все те, що відбувалося з українським народом протягом століть.

Пісні літературного походження

Таку назву дано пісням, що написані конкретними авторами — поетами й композиторами — і широко виконуються поряд з народними. Отже, до фольклору вони увійшли завдяки популярності й усному поширенню серед людей. Може виникнути запитання: що потрібно для того, щоб авторська пісня стала народною? Мабуть, авторська пісня мусить бути професійною, яскраво образною, красивою і глибокою за змістом і, звичайно, близькою до фольклору. На вірші Т. Шевченка написано багато музичних творів, в тому числі "Зоре моя вечірняя".


Пісням літературного походження властивий авторський стиль, при чому кожна окрема пісня чи група пісень одного автора відрізняєтья стилевими ознаками від інших пісень цього жанрового різновиду. Але попри ці всі відмінності пісні літературного походження мають дуже багато рис, спільних із народними піснями (в іншому випадку вони не поширюються серед народу). Народна свідомість реагує лише на те, що є співвідносне з національною традицією, близьке до неї духовно та ідейно, відповідає художнім уподобанням народу. Якщо у тексті є щось несприйнятне, в процесі усної обробки це відкидається, шліфується, поки пісня не вкладеться в рамки національної традиції. Твори, які «не піддаються» такій обробці, ніколи не зможуть увійти у ранг народних. Народ не присвоює собі те, що є для нього чужим, незрозумілим.

стійкі і нестійкі ступені звукоряду

- Кожен звук звукоряду називається ступенем

І-й ступінь – «ДО» - стійкий; ІІ-й – «РЕ»

- нестійкий; ІІІ-й – «МІ»

- стійкий; ІV-й

– «ФА» - нестійкий;

V-й – «СОЛЬ» - стійкий;

VІ-й – «ЛЯ» - нестійкий;

VІІ-й – «СІ» - стійкий;

VІІІ-й – «ДО» - нестійкий;

Стійкі – половинної тривалості; Нестійкі – четвертинної тривалості.

Закріплення вивченого матеріалу

- Прослухайте пісню і визначіть, з якої ступені посинається пісня.


Давайте пригадаємо всіх членів цієї веселої родини: Прабабуся Дві бабусі мами з татами і хлоп'ята: старші молодші Вони часто всі разом ходили в парк на прогулянку. І ось одного дня, щоб веселіше було гуляти придумали хлоп'ята собі заняття: рахувати свої кроки. Алея в парку була довга і їм доводилося робити багато кроків, а рахувати вони вміли лише до чотирьох. Думали вони, думали як їм продовжити рахунок і придумали: після кожного числа вирішили додавати букву "І". Прабабусі рухались повільно, а малеча ходила в рази швидше. У кожного з них свій темп.

Tn4.jpeg

Так і в музиці, кожна нота має свою тривалість.

  • Це треба знати: Но́тні трива́лості — музичний термін, що позначає тривалість музичного звуку або паузи. Тривалість звуку може вимірюватись в абсолютних (в секундах і долях секунди) та у відносних одиницях.

Tn7.jpeg

В музичній практиці застосовується шкала відносних нотних тривалостей, заснована на послідовному поділі основної нотної тривалості — цілої ноти на два. Відповідно до цієї шкали нотні тривалості позначаються наступним чином:

T11n.jpeg

  • Запитання на закріплення нової теми:

Чи можна назвати народну пісню авторською?

Яка різниця між восьмою та шістнадцятою нотою?

  • Домашнє завдання:

Проаналізуйте жанри народної пісні і підготуйте розповідь про один з них.

Визначте тривалість нот улюбленої пісні.

Список використаних джерел:

Урок з музики. Дороніної Н.І. Викладач класу спеціального фортепіано. Світловодська дитяча музична школа № 1 Кіровоградської обл. "Українська музика" Антона Рудницького. Історично-критичний огляд чи Пасквіль?.- Чікаго: Видання Комітету Оборонців Української культури, 2004.- 60с. Над уроком працювали: Пилипенко В.В. Дороніна Н.І. Відредаговано та надіслано: Пилипенко В.В.

Предмети > Музика > Музика 4 клас