Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 4 клас>>Українська література: М. Рильський. Дитинство. Не кидайсь хлібом. Ким хочеш бути, хлопчику..?
МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ (1895—1964) Максим Тадейович Рильський —видатний поет, вчений, перекладач — народився 19 березня 1895 року в Києві. Він зростав у високоосвіченій родині, де знали і цінували народну культуру, захоплювалися рідною природою. Багато часу хлопчик проводив серед розкішної природи села Романівки на Київщині, на берегах Унави, у колі сільських дітей. Перші враження дитинства відбилися пізніше у творах поета. Максим Рильський навчався в одній з київських гімназій, де здобув добру освіту. Про роки навчання поет згадує так: «Вже тоді глибоко полюбив я на все життя Шевченка, Пушкіна, Міцкевича, трьох найдорожчих моїх вчителів, а з любов'ю до народної творчості я, здається, і вродився». Максим Тадейович написав багато творів для дітей про природу, любов до рідної мови, своєї Батьківщини, повагу до праці. Твори поета охоче читають дорослі й малі читачі.
Дитинство На стільці я їду по Сахарі,
пелікана з палички стріляю,
полинаю в піну Ніагари,
океан на трісці пропливаю. Вчора був я лоцманом*.
Синіли і ревіли темнокосі хвилі,
а сьогодні я господар вілли,
де в саду блукають пави білі. Взавтра маю їхати в Пампаси,
де бізони бродять табунами,
і складаю їстівні припаси:
сухарі, консерви, сир од лами. А Ясько готує томагавки* і бурмоче, чистячи гвинтовки, що, мовляв, бізон — не для забавки, а Пампаси — не Криве й не Бровки.
Лоцман — провідник суден по річках, каналах тощо. Томагавки — зброя індіанців Північної Америки у вигляді кам'яної чи металевої сокирки. Про які роки свого життя згадує поет? У які ігри гралися хлопчики? З чого видно, що герої вірша — веселі фантазери? Дізнайся, що означають географічні назви — Сахара, Ніагара, Пампаси.
НЕ КИДАЙСЬ ХЛІБОМ... — Не кидайсь хлібом, він святий,— в суворості ласкавій, бувало, каже дід старий малечі кучерявій. — Не грайся хлібом, то ж бо гріх! — іще до немовляти, щасливий стримуючи сміх, бувало, каже мати. Бо красен труд, хоч рясен піт,
бо жита дух медовий
життя несе у людський світ
і людські родить мови. Хто зерно сіє золоте
в землі палку невтому,
той сам пшеницею зросте
на полі вселюдському.
Поміркуйте разомнад значенням висловів: в суворості ласкавій; бо красен труд, хоч рясен піт. Яку думку виражено в останній строфі вірша? Чи поділяєте ви думку поета, що хліб святий, що ним не можна гратися? Чи можна сказати, що у вірші йдеться не лише про хліб, а й про ставлення до людської праці взагалі?
КИМ ХОЧЕШ БУТИ, ХЛОПЧИКУ..? Ким хочеш бути, хлопчику, в житті? Серйозний, як усі Котигорошки, ти на питання це подумав трошки і відповів: людиною. Дитя! Благословляючи твоє життя, у трудну виряджаючи дорогу, яку пораду чи пересторогу я кращу дам, ніж дав собі ти сам? Будь вірним слову, що усім словам із ним одним ніколи не зрівняться! Хай веселять тебе любов і праця, хай дружби непогасної крило гірке від тебе відганяє зло, і хай у час останній свій про сина спокійно я подумаю: Людина! Хто такий Котигорошко? У якому значенні у вірші вжито це ім'я? Прочитай рядки, в яких говориться про те, що означає бути справжньою людиною. Як ти розумієш слова поета? Поміркуй, чому в останньому рядку слово людина написане з великої букви. Добери до слів благословляючи, пересторога, непогасна близькі за значенням.
Будьте дослідниками!Знайдіть і прочитайте твори Максима Рильського. Довідайтесь, чи є у вашому краї місця, пов'язані з ім'ям поета. Поміркуйте, чому розділ має таку назву. Пригадайте, що ви дізналися про життя Тараса Шевчен ка. Прочитайте напам'ять один з його віршів. Які ви знаєте місця, назви яких увічнюють славу поета? Які твори для дітей написав Іван Франко? Пригадайте, з якого вірша ці рядки: дивувалась зима, що на цвіт той дрібний в неї сили нема. У якій родині росла Леся Українка? Чому вона обрала такий псевдонім? З якого вірша поетеси ці рядки: Ніч обгорнула біленькі хати, немов маленьких діточок мати? Кому присвячено цей вірш? Які твори Павла Тичини вам запам'яталися? Пригадайте вірш, у якому: Щось мріє гай — над річкою. Ген неба край — як золото. Мов золото — поколото, горить- тремтить ріка, як музика. У якому з віршів Максима Рильського сказано: Бо красен труд, хоч рясен піт, бо жита дух медовий життя несе у людський світ і людські родить мови? Як ви розумієте ці рядки? Бажаю, щоб ви прилучалися до поезії за покликом душі!
Савченко О.Я. Читанка 4 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|