Тема: Контроль навчальних досягнень учнів. Міфологія Мета: перевірити знання учнів з міфології. Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого матеріалу Хід уроку:
Шановні учні, наш сьогоднішній урок пройде у вигляді вікторин. Ви відповідатимете на найрізноманітніші запитання з міфології. Розгадаєте кросворди. Наприкінці нашого уроку визначиться команда переможець на яку очікує солодкий сюрприз. Отже, починаємо!!!!!!!! Чому для нас може бути цікава міфологія? Тому що в міфології, в колективній свідомості людей, що є особливим способом осмислення навколишнього світу, властивому людям на ранніх етапах історичного розвитку, знайшли віддзеркалення певні уявлення людей. І ці вистави можуть мати історичну або якусь іншу основу. Міфи. Міфологія... Що криється за цими словами? Міфологія – це зібрання переказів про богів та героїв.
Це цікаво:
Назвіть головних міфологічних героїв цих країн:
Древній Єгипет: Нун Хаос народив Ра Солнце (ототожнювали з Амоном і Птахом). Ра виробив з себе богів Шу Повітря і Тефнут Вода, від яких народилася нова пара, Геб Земля і Нут Піднебіння що стали батьками Осиріса Народження, Ісиди Відродження, Сету Пустеля і Нептіди, Хор і Хатхор.
Межиріччя Згідно з шумеро-аккадському епосом космогонії «Енума еліш», Тіамат змішала свої води з Апсу, тим самим давши початок світу.
Китай Відомий китайський знак інь і ян - це найпоширеніший символ в Китаї. Один з найбільш відомих міфів про створення світу записаний в II столітті до н.е. З нього виходить, що в глибокій старовині існував лише похмурий хаос, в якому поступово самі собою сформувалися два почала, - Інь (похмурий) і Ян (світлий), що встановили вісім головних напрямів світового простору. Після встановлення цих напрямів дух Ян став управляти небесами, а дух Інь - землею.
Перегляньте відео і скажіть про міфологією яких країн тут йдеться мова:
Молодці ви гарно засвоїли пройдений матеріал. Рухаємося далі. У Давній Греції міфи складалися задовго до того, як там поширилось письмо - грецька абетка. У міфах відбилось віковічне прагнення людей пізнати довколишній світ, навіть всупереч богам. Хіба не про це свідчать подвиги Геракла, Прометея, Дедала?
Турнір з міфології:
Розділіться на команди. Кожній команді ставиться по 3 запитання, час на обговорення 1 хвилина. За правильну і повну відповідь команда отримує 2 бали. Запитання для першої команди: 1. Що таке міф? ( Розповідь, що виникла в глибоку давнину, ранній вид усної народної творчості, яки передає уявлення стародавніх людей про світ.) 2. Які види міфів ви знаєте? ( про виникнення світу, народження богів; про фантастичних істот, що втілювали різні природні явища: грім, блискавку, вогонь; про діяння богів, походження людей, героїв, напівбогів і напівлюдей; про різні періоди в історії і т.д.) 3. Назвіть приклади міфів про героїв.(„ Міф про Прометея”, „Про Геракла”, „ Про Дедала та Ікара” Запитання для другої команди: 1. Як перекладається з грецької „міф”? (мютхос) Що воно означає? ( слово, промова, розмова, оповідання, байка, переказ, зміст оповідання) 2. Назвіть чим казка відрізняється від міфу? ( У казці – розповідається про звичайних людей; сприймається як вимисел розважально-повчального характеру; загальнодоступний, може доповнюватися.У міфі – розповідається про діяння богів і героїв; сприймається як реальність, пояснює виникнення світу, його закони; сприймається як „таємне” знання.) 3. Яких богів ви зустрічали на сторінках міфів?(Зевс, Гера,Феміда, Де метра, Персифона і т.д.)
Розгадуємо кросворд.
Не забувайте про приз, який очікує команду переможницю!
1 м е г а р а 2 з е в с 3 е в р і с ф е й 4 м у ж н і с т ь 5 а л к м е н а 6 г е р к у л е с 7 д в а н а д ц я т ь
1. Ім’я дружини Геракла; 2. Ім’я батька Геракла; 3. Ім’я царя, якому Геракл служив 3 роки; 4. Риса характеру Геракла; 5. Ім’я матері Геракла; 6. Римське ім’я Геракла ; 7. Кількість подвигів Геракла.
І на останок Бліц-турнір
Питання ставиться кожному члену команди, за правильну відповідь 1 бал. 1. На вершині яких гір був прикутий Прометей?(Кавказьких) 2. Які слуги Зевса прикували Прометея?(Сила і Влада) 3. Друг Прометея, який прикував його до скелі, виконуючи наказ Зевса.(Гефест) 4. За що Зевс покарав Прометея?(Прометей викрав вогонь з Олімпу та віддав його людям;не розказав Зевсу таємницю) 5. Хто першим прийшов до Прометея?(Океан іди) 6. Як звали матір Прометея?(Феміда) 7. Цар, який правив в Мікенах, дідусь Геракла.(Електріон) 8. Ім’я матері Гаракла.(Алкена) 9. Ім’я батька Геракла.(Зевс) 10. Як звали богиню обману, яка допомогла Гері?(Ата) 11. Скільки подвигів повинен був здійснити Геракл, щоб звільнитися від Еврисфея?(12) 12. Хто з богів допомагав Гераклу?(Афіна) 13. Як звали брата-близнюка Геракла?(Іфікл) 14. Яких тварин послала Гера, щоб згубити малюка Геракла?(Змій) 15. Ким була Персифона для Де метри?(Донькою) 16. Хто з богів бачив викрадення Персифони?(Геліос – Сонце) 17. Ким був Аїд по відношенню до Зевса, якщо батьком його був Кронос?(Братом) 18. Що зробила Деметра ,розгнівавшись на Зевса?(Покинула Олімп) 19. Що відбувалося в природі, коли Деметра сумувала за донькою? (Приходила осінь) 20. Як назвалася Деметра, коли її зустріли доньки царя Елевісна?(Део) 21. Як звали дружину Келея?(Метанейра) 22. Ім’я служниці в палаці царя Келея, яка розвеселила Деметру.(Ямба) 23. Який дарунок хотіла подарувати Деметра сину Келея?(Безсмертя) 24. Чим натирала Деметра хлопця, щоб він став безсмертним?(Амброзією) 25. Кого послав Зевс до Деметри з проханням повернутися на Олімп?(Іріду) 26. Який символ шлюбу проковтнула Персифона в царстві Аїда?(Зерно граната) 27. Чим є амброзія для богів?(Їжею) 28. Як називалось місто де жив Ікар?(Афіни) 29. Який палац побудував Дедалі для Міноса?(Лабіринт) 30. Як звали сина Дедала?(Ікар)
Отже, сьогодні ми пригадали найцікавіші моменти міфології .Багато поколінь письменників , художників, скульпторів, архітекторів брали і досі беруть образи для своїх творів із міфології. А найпершим був легендарний автор поем „ Іліада” та „Одіссея” Гомер. Саме з його творів починається давньогрецька література.І можна сміливо сказати, що міфи Давньої Греції збагатили скарбницю духовних надбань людства.
Спробуйте назвати героїв грецької міфології:
Підбиття підсумків. Список використаних джерел: Урок на тему: "В гостях у героїв давньогрецьких міфів" Меморська Л. М, учитель зарубіжної літератури, Запорізька школа № 100. Літературна вікторина для учнів 6-7 класів , Самофал Олена Олександрівна. Самозванцев Андрей Михайлович Мифология Востока.- М.: Алетейа, 2009.- 384с. Радциг С.И. Античная мифология: Очерк античных мифов в освещении современной науки.- М.Л.: Изд-во, 2009.- 188с. Славянская мифология.- М.: Линор & Совершенство, 2008.- 320с. Мифология.- М.: Большая Росийская Энциклопедия, 2008.- 736с. Вейман Роберт История литературы и мифология.- М: Прогресс, 20059.- 343с Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Меморська Л. М
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.