Тема: Міфи про Геракла Мета: знайомство учнів з міфологічним образом Геракла. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літератури. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
ГЕРАКЛ — одна з улюблених фігур грецького фольклору, переможець зла, що долає диких звірів, чудовиськ і демонів, добувний собі подвигами місце серед богів. На всьому образі Геракла лежить слід творчості нижчих класів: неотесаний, простакуватий багатир, який багато їсть, багато п'є і відрізняється величезною половою силоміць, постійно знаходиться на службі у слабкішого пана (мотив, відомий з казок багатьох народів). Аристократична міфотворчість тісно пов'язала Рим з олімпійськими богами, але не в змозі було змінити основні межі його подоби. Розповіді про Рим, що містять в собі багато елементів інтернаціонального фольклору, існували у всіх областях Греції, і для злиття їх в одне ціле вже старовина створила ряд сполучних ланок, що утрудняють аналіз первинного ядра.
Начеб як, кожен міф представляється міцною і непорушною системою, стабільною по-перше завдяки незмінному повторенню і передачі з покоління в покоління за допомогою конкретних ритуальних вчинків. Може здатись, що міфи паралізують ініціативу людини (саме у потужність власної непорушності, що здається), на той момент як в реальності вони спонукають людину до творчості, будучи моделлю і платформою, відправною крапкою для людини-творця.
Запам’ятайте!
Геракл, син батька бога Зевса і смертної жінки Алкмени, був улюбленим міфічним героєм греків. І вірно: простодушний і розумний, добрий і могутній, благородний у всіх випадках життя, Геркулес (так його звали римляни) втілював в собі кращі риси грецького народу. Греки приписували йому безліч дивних діянь.
Міф видає повну переконаність людині в тому, що все, що вона хоче зробити, вже було свого часу виготовлено, він може допомогти прогнати сумніви, які мають всі шанси зародитися у людини що стосується вчинків, що робляться. Процес же творчості, здійснюваний людиною, неминуче впливаючи на міф, особливим чином його реформуючи. Та все ж, базова основа міфу, його каркас залишається постійним і незмінним, тому що, як було сказано раніше, всі міфи зводяться до (вірніше, підкоряються) міфів космогонією, деякі виділяють абсолютно визначене і конкретне трактування основ і основ всесвіту, які, природно, не мають можливості братися під сумнів членами співтовариств, в яких поширені ці міфи.
Геракл, як і більшість героїв, був сином зевса і смертної цариці Алкмени. В черговий раз зачарувавшись красою смертної, громовержець з'явився перед нею в образі її законного чоловіка, так що вона і сама не підозрювала про подібну зраду.
Через певний час у неї народилися двойняшки Іфікл і Алкід, потім прийнявши ім'я Геракл. Зевс вирішив одразу забрати сина на Олімп і обманом приклав його до грудей своєї законної дружини. Проте маля виявилося настільки сильний, що ненавмисно заподіяв Гері біль, і вона різко відірвала його від грудей. Молоко богині, що пролилося, звернулося в зірки Молочного Шляху, а маляти довелося повернути на землю.
Зевс не залишив його в своїй турботі, але сам не міг подарувати йому безсмертя. Тим паче, що син пішов характером в батька і сильно постраждав від власної запальності, яка зіграла на руку Гері, що ненавиділа його.
З якого міфа наступний уривок?
Издали казалось, что свирепые всадники мчатся на быстрых конях. - Кентавры! - воскликнул Геракл. Как буря, пронеслись кентавры мимо Геракла, ломая всё на своём пути, и помчались прямо в селение, расположенное под горой. «Это страшнее дикого вепря!» - подумал Геракл и понял теперь, почему Еврисфей послал его сюда на охоту. Но он не испугался и пошёл дальше. Скоро он увидел пещеру, перед которой стоял на страже молодой кентавр. Геракл смело подошёл к нему и сказал дружелюбно: - Я царский охотник. Царь приказал мне выследить и убить дикого вепря, который живёт здесь на горе. Не укажешь ли мне, как найти его? Кентавр отвечал охотно: - Этот вепрь сильно досаждает и нам, обитателям этого леса. Из-за него я должен стеречь пещеру, чтобы он не пустошил наше жилище. Хорошо, если ты убьёшь его. Я укажу тебе след его. Но сначала будь моим гостем.
Так, саме вона насилає на Алкіду безумство, і той у момент люті вбиває власних дітей. Ця подія настільки засмучує його, що Алкід вирушає в довгі мандри і шукає ради в Дельфах. Знаменитий оракул нарікає його Гераклом і відправляє в служіння паную Еврісфею. Саме для нього повинен герой зробити дванадцять подвигів, щоб знайти спокій і безсмертя на вершині Олімпу. Але, всі подвиги завершені, Геракл знаходить свободу, бере участь в багатьох битвах, слава про нього розлітається по всій ойкумені. У героя з'являється нова любов – прекрасна Деяніра, до якої він посилає одного зі своїх друзів-кентаврів, щоб доставити царівну до місця весільного бенкету.
Проте навіть кентавр не зміг встояти перед її красою. Дізнавшись про зраду, Геракл повергає кентавра, але майбутня дружина збирає його кров, яка на її думку, допоможе утримати від зрад мужа. Цьому зіллю незабаром дійсно знаходиться вживання. Боячись втратити любов Геракла через його нове захоплення, Деяніра просочує накидку героя кров'ю убитого кентавра.
Але кров перетворилася на отруту, і, попавши на шкіру, стала заподіювати Гераклу непереносні страждання. Муки були настільки сильні, що Геракл вирішив спалити себе, щоб позбавитися від страждань. Але як тільки почали розгоратися дрова похоронної костриці, сам зевс з'явився до героя в образі дощової хмари з блискавками і забрав сина на Олімп, а люди стали почитати його заступником відважних, здатним захистити від всіх напастей.
Запитання для закріплення нової теми:
Яка базова основа міфу? Які подвіиги звершив Геракл?
Домашнє завдання:
Підготуйте усну розповідь про Геракла. Список використаної літератури: Урок на тему : Стародавня міфологія, Власенко О.Н., викладача світової літератури Сш. 2 м. Калуш. Урок на тему : Подвиг Геракла, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №7,м. Харків. Мифология.- М.: Большая Росийская Энциклопедия, 2008.- 736с. Вейман Роберт История литературы и мифология.- М: Прогресс, 2008.- 343с. Самозванцев Андрей Михайлович Мифология Востока.- М.: Алетейа, 2009.- 384с. Радциг С.И. Античная мифология: Очерк античных мифов в освещении современной науки.- М.Л.: Изд-во АН СССР, 2008.- 188с. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Власенко О.Н.
Колісніченко В. Д.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.