KNOWLEDGE HYPERMARKET


Мінорний і мажорний лад. Пісня "Зоре моя вечірняя". Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Музика>>Музика 4 клас. Повні уроки>> Нотний стан, скрипковий ключ, нота соль. Повні уроки
Тема уроку:Народна та авторська пісня. Повні уроки

Содержание

Тема:

Мінорний і мажорний лад. Пісня "Зоре моя вечірняя"

Мета:

Дати учням поняття про музичний лад. Розвивати творчі здібності учнів, прищеплювати і виховувати любов до музики.

Тип уроку:

Навчально – виховний. У кожного з нас буває поганий чи радісний настрій. Так і в музиці, вона сумна або весела, мажорна або мінорна.

Лад

L.jpeg

це зв'язок звуків між собою. Із усіх існуючих ладів основними є мажорний (мажор) і мінорний (мінор). Мажорний лад - найчастіше світлий, радісний, бадьорий. Мінорний лад - більш сумний, ніжний, м'який. Кожна пісня, танець, марш, мають свій лад - мажорний або мінорний. Пісня «Ой у вишневому саду» звучить бадьоро, весело. Вона написана у мажорному ладі.


Пісня «Ой чий то кінь стоїть» - лагідно, з сумом. Її написано у мінорному ладі

Отже, в кожної пісні є свій лад - мажорний або мінорний.

МАЖОР

Мажором (від лат. major- більший, також dur від лат. durus - твердий)--лад, в основі якого лежить мажорний тризвук (тобто тризвук з великою терцією в основі). Відповідно - характерною особливістю мажорного ладу є третя ступінь, що відстоїть від першої на інтервал великої терції. Натуральний мажор будується таким чином: тон-тон-півтон-тон-тон-тон-півтон: Крім того, існує також гармонічний мажор, що відрізняється від натурального низьким шостим ступенем:

T2l1.jpeg

Та мелодичний мажор, - це мажор у якому при русі вгору понижується 6 та 7 ступінь, а при русі донизу - натуральний мажор.: Мажор (як тризвук, що збігається з 4-ю, 5-ю та 6-ю тонами натурального звукоряду, та як лад, побудований на його основі), як правило, суб'єктивно відчувається як лад, що має світле забарвлення, протилежне мінору, що складає один з найважливіших естетичних контрастів в європейській музиці.

T2l2.jpeg

Мажорний лад (ідентичний іонійському) був поширений в народній музиці Європи з часів стародавньої Греції. Глареан в 1547 році писав, що "іонійський лад є найбільш застосовуваним в усіх країнах Європи, і що за останні... 400 років цей лад так полюбився церковним співакам, що, захоплені його привабливою насолодою, вони змінили лідійські лади на іонійські". Проте для ряду народів Азії мажорний, а також і мінорний лади не були властиві, що, до певною міри, є причиною складнощів у засвоєнні європейської музичної культури представниками цих народів, як і навпаки.

МІНОР

T2l3.jpeg

Мінором(від лат. minor- менший, також moll від лат. mollis - м'який)--лад, в основі якого лежить мінорний тризвук (тобто тризвук з малою терцією в основі). Відповідно - характерною особливістю мінорного ладу є третя ступінь, що відстоїть від першої на інтервал малої терції. Натуральний мінор будується таким чином: тон-півтон-тон-тон-півтон-тон-тон: Крім того, існує також гармонічний мінор, що відрізняється від натурального високим сьомим ступенем: Та мелодичний мінор, який у висхідному русі відрізняється високими шостим та сьомим ступенями, а в низхідному - ідентичний натуральному.

T2l5.jpeg

Мінорний лад, як правило, суб'єктивно сприймається, як сумний, з темним забарвленням, в протилежність мажору, що складає один з найважливіших естетичних контрастів в європейській музиці. Лад - хороше слов'янське слово - лад. Добре коли діло ладиться, в сім`ї лад, коли сукня гарно зшита…Багато можна привести прикладів с цим словом, і всі вони виявляться світлі, дружелюбні. Недаремно лад - це згода, мир, порядок. Але яке відношення всі ці поняття мають до музики? Виявляється, саме безпосереднє. Музика - мистецтво, в якому звуки розташовуються струнко, узгоджено, впорядковано.

T2l6.jpeg

Спробуйте натискати клавіші роялю чи смикати струни гітари абияк: ніякої музики не вийде! Проте слово лад - не просто стрункість і узгодженість. Це спеціальний термін, як означає взаємозв'язок звуків між собою, їх узгодженість, впорядкованість. Згадайте будь-яку мелодію: пісню, танець, уривок з якого-небудь інструментального твору. Якщо ви розпочнете її наспівувати, то виявиться що в будь-якому, довільному місці зупинитись не можна. І це не тільки тому що, припустимо, не «уклалися» всі слова чи не закінчилися рухи танцю. Ні: діло в тому, що звуки, поєднуючись друг з другом, сприймаються по різному. Одні - як стійкі. На них можна зупинитися подовше, взагалі зупинити рух. На них композитор і закінчує куплет пісні, розділ чи всю інструментальну п'єсу. На інших зупинитися ніяк не можна: вони викликають відчуття незакінченості і потребують руху далі, до стійкого, опорного звука. Об'єднання звуків, різних по висоті і звуків що тяжіють один до одного, називається ладом. Основний звук лада - самий стійкий, до якого тяжіють всі інші, - називається тоніка. Акорд з трьох звуків, нижній з яких - тоніка, називається тонічним тризвуком.

T2l7.jpeg

Завдання на закріплення нової теми:

  • Прослухайте пісню «Зоре моя, вечірняя» і скажіть який лад цієї пісні.


  • Список використаних джерел:

Урок з музики. Дороніної Н.І. Викладач класу спеціального фортепіано. Світловодська дитяча музична школа № 1 Кіровоградської обл. "Українська музика" Антона Рудницького. Історично-критичний огляд чи Пасквіль?.- Чікаго: Видання Комітету Оборонців Української культури, 2004.- 60с. Над уроком працювали: Пилипенко В.В. Дороніна Н.І. Відредаговано та надіслано: Пилипенко В.В.

Предмети > Музика > Музика 4 клас