Тема: Микола Гоголь (1809-1852) Мета: розширити знання учнів про особу письменника, про секрети гогольовського художнього стилю. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку: Микола Васильович Гоголь (1809-1852) народився 20 березня (1 квітня) 1809 року в містечку Сорочинці Миргородського повіту Полтавської губернії. Дитячі роки письменника прошли в родовому маєтку Гоголей-Яновських в селі Василівці, неподалік від Сорочинців.
Його батько, Василь Опанасович, небагатий поміщик, був пристрасним шанувальником мистецтва, любив книги, театр, писав вірші і комедії. Первинну освіту Гоголь здобув в своїй рідний Василівці у домашнього вчителя-семінариста. У 1819 році Гоголя віддали вчитися в Полтавське училище повіту, а через два роки він був прийнятий в Ніжинську гімназію вищих наук.
У гімназії Гоголь із задоволенням займався малюванням, багато читав, брав діяльну участь у випуску гімназичних журналів «Зірка» і «Метеор літератури». У них він друкував свої вірші, розповіді, повісті, але жодне з цих творів до нас не дійшло, і лише по спогадах його товаришів ми знаємо, що гімназисти читали їх із захопленням.
Трохи пізніше Гоголь захопився заняттями в драматичному кружку. З великим успіхом він грав, наприклад, роль Простакової в комедії «Недоросток». Вчителі і товариші пророкували йому театральне майбутнє. Гоголь мріяв присвятити себе державній службі. У одному з листів в кінці 1827 року він писав: «Я присягнувся жодної хвилини короткого життя свого не загубити, не зробивши блага».
Вирішивши віддати всі свої сили служінню батьківщині, мріючи про велику державну діяльність, Гоголь після закінчення гімназії їде до Петербургу. Але столиця зустріла хлопцея холодно. Всі його спроби знайти собі місце чиновника в Петербурзі виявилися марними, і у нього залишалася лише одна надія -- на літературну роботу. У 1829 році під псевдонімом В. Алова він видає поему у віршах «Ганс Кюхельгартен». Поема була слабким наслідуванням пихато романтичних творів, сюжет її був неоригінальний, надуманий. Критика зустріла поему суворо. Гоголь був близький до відчаю. Йому здавалося, що всі мрії його звалилися, і він вирішив відправитися за кордон. Проживши деякий час в Любеке, він зрозумів, що поза Росією для нього життя немає, що сховатися від себе він ніде не зможе, і повернувся до Петербургу.
Лише в кінці 1829 року йому, нарешті, удається влаштуватись дрібним чиновником до департаменту державного господарства. Але служба не задовольняла Гоголя, оскільки він не побачив в ній здійснення своїх високих помислів. Влітку 1830 років Микола Васильович почав відвідувати заняття в художній Академії і одночасно збирав матеріал для задуманих розповідей і повістей з життя України. Перше з цих творів з'явилося в «Вітчизняних записках» в 1830 році.
Це була повість «Басаврюк, або Вечір напередодні Івана Купала». Читачі і критики прийняли її добре, і, натхненний успіхом, Гоголь став наполегливо працювати над новими творами. Незабаром він зближувався з Дельвігом, Жуковським, Плетньовим, а потім і з Пушкіним. За сприяння критика Плетньова він отримує місце викладача історії в Патріотичному інституті і, таким чином, залишає службу в департаменті.
У вересні 1831 року вийшла в світ перша частина книги «Вечора на хуторі поблизу Диканьки». Критика і читачі зустріли книгу із захопленям. Високу оцінку дав їй Пушкін. Через пів року виходить в світ друга частина «Вечорів», сприйнята читачами і передовою критикою не менше захоплено, ніж перша.
Працюючи над розповідями про українське життя, Гоголь захопився історією України. Влітку 1832 роки він поїхав до себе на батьківщину, у Василівку, проїздом побував в Москві, де подружився з актором Щепкіним. Після цієї поїздки Гоголь працював особливо енергійно і в 1835 році випустив «Арабески» і «Миргород», які закріпили за ним славу першокласного письменника. Белінський назвав ці книги «самым необыкновенным явлением в нашей литературе» и посвятил Гоголю статью «О русской повести и повестях Гоголя».
У 1848 році Микола Васильович повертається до Росії, але, навіть освіжений новими враженнями від російського життя, вже не може здійснити своїх творчих задумів. Важкі переживання і творчі невдачі ослабляють здоров'я письменника. У ніч на 4 березня 1852 року, в стані глибокого нервового потрясіння, він спалив разом з різними своїми паперами і новий варіант другого тому «Мертвих душ». Вранці 21 лютого (4 березня) Гоголя не стало. Похований він в Москві, на Данилівському кладовищі.
Закріплення нового матеріалу
- Що нового ви дізналися про творчість Миколи Васильовича Гоголя? Назвіть його найбільш відомі твори
Домашнє завдання:
Опишіть основну проблематику творчості М. В. Гоголя. Список використаних джерел: Урок на тему : Українські мотиви творчрсті М. В. Гоголя , Мішик Н. Д. учителя російської мови та літератури, сш №1, м Ковель. Урок на тему : Творчий шлях М. В. Гоголя. Крючга А. Б, учителя світової літератури, сш №10, м Київ. Вересаев Викентий Викентьевич Гоголь в жизни.- Харьков: Прапор, 2000.- 680с. Ізваріна, Олена Миколаївна М.Гоголь і українська опера (М.Лисенко та П.Сокальський): Монографія.- Донецьк: ДонДУЕТ ім. М.Туган-Барановського, 2003.- 216с. оголь Н.В. Повесть о том,как поссорился Иван Иванович с Иваном Никифоровичем. Старосветские помещики. Шинель.- М.: Мастер Тейп,ООО, 2000.- Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Мішик Н. Д.
Крючга А. Б.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.