ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
- Очима Волині називають Шацькі озера, що знаходяться на північному заході Волинської області. Тут їх близько 30. Найбільші з них Світязь (27,5 км2), Пулемецьке (16,3 км2), Луки (6,8 км2). Світязь є також найглибшим озером України: його максимальна глибина становить 58,4 м, а середня – 7 м. Цю перлину Полісся називають "українським Байкалом" за виняткову прозорість води і глибину. Вчених давно цікавило питання про походження улоговини Світязя. Ложе озера лежить на білій крейді, що легко пропускає вглиб воду. Тому вважають, що улоговина Світязя має карстове походження. Але чому ж озеро залишається повноводним, хоча крейда швидко пропускає воду? Виявилося, що його живлять не лише атмосферні опади, але й напірні підземні води, які пульсують з двох лійкоподібних западин на дні озерної улоговини. Кажуть, нібито на дні озера зберігаються багатющі скарби, сховані розбійниками. Немало сміливців намагалися знайти ті скарби, але нічого не вийшло. Проте легенда свідчить, що якось рибалкам вдалося підняти з дна озера величезного дзвона. Думали-гадали, що з ним робити, і вирішили продати. Але чарівний дзвін зник. І нібито старожили не раз чули після того підводний дзвін, який лунає, коли краю загрожує небезпека.
- Морським оком іноді називають красу Карпат чарівне озеро Синевир. Чиста вода в озері весь час прохолодна: температура її ніколи не піднімається вище +110 С. На найбільшій глибині (24 м) на дні озера видно навіть дрібні камінці. Цікаво, що озеро лежить в долині швидкої гірської річки Тереблі, що невтомно рве і підточує скелясті береги русла. Якось із високого крутого схилу несподівано обвалилася частина гори. Гуркіт обвалу було чути за десятки кілометрів. Загата перегородила долину Тереблі, її вода заповнила улоговину. Так виник Синевир.
- Біля славнозвісного курорту Саки у Криму розташоване Лакське озеро, про цілющі властивості донних відкладів якого писав майже 2000 років тому давньогрецький вчений Птоломей і віддавав належне давньоримський вчений і письменник Пліній Старший. Останній писав, що в Тавриді є місто Парасан, де місцеві мешканці лікуються землею, яка "зцілює всякі рани". Відомо також, що приблизно за п'ять століть до нашої ери озерною гряззю користувалися з лікувальною метою скіфи. Тому район Лакського озера є одним із найстародавніших курортів світу. Нині це неглибоке озеро (глибиною не більше 1 м), розділене земляною перемичкою на дві частини: східна – скарбниця лікувальної грязі, західна – корисна мінеральна сировина, яку добувають для місцевої сольової і хімічної промисловості.
- Болота займають 2% території України. Більше всього їх у Поліссі, де вони охоплюють близько 9% площі. Болото містить лише 5-10% сухої речовини (торфу), все решта – вода. Раніше болота вважали “хворобливими лишаями” на поверхні планети, які випадали з господарського освоєння. Однак було з’ясовано, що вони грають роль губки, що вбирає надлишок води, і віддає її, коли води бракує. Болота – поклади прісної води, що живлять річки та струмки. Це природний фільтр, що очищує воду. Крім торфу болота – ще й джерело цінних лікарських рослин і ягід. Тому зараз слід повернути від тотального осушення боліт до їх охорони, до створення болотних заказників та заповідників.
- На території України більш як 500 джерел мінеральних вод,на базі яких функціонує 50 курортів, понад 20 лікувальних закладів, приблизно 40 заводів по розливу мінеральних вод. Далеко за межами держави відомі такі води, як “Миргородська”, “Свалява”, “Поляна квасова”, “Лужанська”, “Нафтуся” та багато інших.
Предмети > Географія > Географія 8 клас > Внутрішні води України. Озера > Внутрішні води України. Озера. Фішки для допитливих
|