KNOWLEDGE HYPERMARKET


Літні розваги. Ознайомлення з реченням.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Письмо. Читання. 1 клас. Повні уроки>> Українська мова: Літні розваги. Ознайомлення з реченням. Повні уроки.

Тема: Літні розваги. Ознайомлення з реченням.

Содержание

Мета:

Ознайомити учнів з відомостями про предмет і номінативну  роль слова , про багатозначні слова, слова – назви предметів, про поняття -  речення ; навчити виділяти слово як одиницю мовлення, розвиток уміння складати речення, зображати речення графічно, вчити працювати з дитячою книгою;розвивати вміння слухати, мислити; виховувати культуру мовлення.

Тип уроку:

навчально - виховний

Хід уроку:

T3ls.jpeg
Відгадайте загадку:
В небі ластівка летить,
З вітром листя шелестить,
Воду п’є лелека.
Сонце палить. Спека.
Дозріває жито.
Яка пора?
(Літо)

Молодці. Дітки, сьогодні ми з вами ще раз пригадаємо літо та літні розваги.

Засвоєння нового матеріалу


І вивчимо нову тему: «Слово. Речення».
- Слово – це одиниця мовлення. Ви знаєте дуже багато слів. Зараз ми пограємо в гру «Відгадай загадку». Слухайте уважно віршик, в якому загубилось останнє слово. Це слово і буде відгадкою.
Полунички й вишні
Зрілі у садку.
Бджоли раді цвіту
На луку барвисті квіти.
Нам дарує щедре …
(Літо)
Слухайте другу загадку.
    2. В темнім лісі проживає,
        Хвіст рудий пухнастий має.
        Їй на місці не сидиться.
        Як же звуть її?..  ( лисиця)
-Правильно! Ви чудово впоралися з завданням і тепер час відпочити. Станьте біля парт. Повторюйте рухи за мною.

Фізкультхвилинка.


Один, два, три, чотири, п'ять.
Час прийшов відпочивать.
Тож піднімем руки вгору
І подивимось на зорі.
А тепер всі руки вбоки
І як коник скоки - скоки.
Десять, дев'ять, вісім, сім.
Треба тихо сісти всім.

T3ls2.jpeg
- Ми трошки відпочили, а тепер продовжуємо мандрівку країною Знань.
- Відгадуючи загадки, ви називали слова – відгадки.
Запам’ятайте: Все, що ви бачите навколо має свою назву, називається якимось словом. Подивіться уважно на малюнки і скажіть яким словом називається той чи інший предмет.
T3приладдя.jpeg
Відомо, що наша мова не складається з окремих слів. Розмовляючи один з одним, ми об'єднуємо слова в речення. Тому що інколи без зв'язку з іншими словами неможливо зрозуміти про що говорить нам те чи інше слово.
- Наприклад, хто може пояснити, що означає слово «лисичка»?
(Тварина, яка живе в лісі, краде курей)
- Правильно, але не зовсім. Це слово – багатозначне. Воно має ще одне значення. Подивіться відео, цей гриб називається «лисичка». Як ви думаєте, чому?
 (Тому, що він такий же рудий як лисиця)
- Молодці! А щоб зрозуміти про яку саме лисичку йде мова, треба скласти про неї речення. Хто хоче спробувати зробити це самостійно?
 (Лисичка росте в лісі. Лисичка прокралася до нас в курник. Лисичка –дуже красива тваринка. Ми назбирали в лісі лисичок.)



- Добре. Ви правильно зрозуміли, що скласти речення – це означає підібрати кілька слів, які допомагають нам зрозуміти про що йде мова.

Отже, речення – це не просто група слів, а слова, що об'єднані певним змістом. Зрозуміли? Зараз перевіримо.

  • Пограємо в таку гру. Коли я казатиму вам красиве речення, ви аплодуйте мені. А коли просто набір слів без змісту – не аплодуйте.

- Все літо ми весело плескались на морі. (аплодисменти)
- Літо пора смачних фруктів. (аплодисменти)
- Кіт, залізо, веселий, ранок. (діти сидять тихо)
- Я люблю своє рідне місто. ( аплодисменти)
- Молодці! Ви навчилися визначати речення в мовленні. А як його записати?
(Словами, буквами)

T3ls4.jpeg
- Вірно. Але ми ще не навчились писати. Що ж робити? Давайте домовимось позначати слово однією горизонтальною лінією. Скільки слів у реченні, стільки й ліній. Ось так   _________      _______  .
Тільки запам'ятайте, перше слово в реченні завжди пишеться з великої букви.
Букви ми ще не пишемо, тож початок речення будемо позначати великою вертикальною рискою. Ось так    І________   .
Діти, уважно подивіться відео :
Про яку пору року це відео?
- Чому ви так вирішили?
(Зелена травичка, квіти, діти одягнені в літнє вбрання)
- Молодці! Ви були уважними і правильно відповіли на моє питання.
- Давайте уявимо, що ви – письменники. Вам треба написати оповідання про літні розваги дітей. Розгляньте уважно картинку і розкажіть чим займаються діти на галявині.

T3ls5.jpeg
А зараз ми знову попрацюємо.
- Складіть речення про хлопчика, який грає з м’ячем.
- Я записала на дошці речення яке склала Наталка, скажіть скільки слів в реченні?

- Діти, скажіть, кому з вас рідні читають вголос книжки?
- А у кого вдома є багато дитячих книжок?
- Сьогодні ми з  вами познайомимось з  українською народною казкою



- Це українка народна казка «Котик та Півник». Чому вона називається народною? Бо ми з вами – українці, український народ. І колись давним давно якась старенька бабуся, що не вміла читати і писати, придумала для своїх онуків казочку. А ті онуки виросли і розказали цю казочку своїм дітям. А ті діти навчилися писати і записали ту казку, щоб ніхто ніколи її не забув. Бо це народна творчість, творчість нашого українського народу.
Давайте поговоримо:
- Чи сподобалась вам казка?
- Про кого вона?
- Хто з героїв казки сподобався вам найбільше?
- Що ви можете сказати про котика? Який він?
- Що ви можете сказати про лисичку? Складіть про неї речення.
(Лисичка хитра. Лисичка ненажерлива, підступна .Лисичка обдурила довірливого півника)
- Чи було вам весело, радісно під час прослуховування казки? Коли саме?
- А чи схвилювало вас щось?
- Дайте оцінку поведінці півника. Складіть про нього речення.
(Півник не слухався котика. Півник був занадто довірливий. Півник відчинив
віконечко сторонньому і ледь не поплатився своїм життям)
- Молодці! Ви чудово впоралися з цим складним завданням. Так яку українську народну казку ви сьогодні слухали і переказували?
( Котик і Півник)
- Скільки слів в назві цієї казки? Покажіть відповідну цифру.(2,3)

Завдання на закріплення нової теми:


- Скажіть, а що нового ви навчились на уроці?
- Кому сподобався наш урок, вдома обов'язково про все розкажіть батькам, щоб вони також дізналися щось нове.

Домашнє завдання:


Складіть, усно, речення про пори року: Літо, Осінь, Зима, Весна.

Список  використаних джерел:


Урок на тему: Практичне ознайомлення зі словом, речення. Бесіда на тему "Літні розваги". Спосіб умовного позначення речення. Робота з дитячою книгою
Цесорева Ганна Вікторівна, вчитель початкових класів Сулимівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Яготинського району
Урок зв'язного мовлення для 1 класу.Копильчук Надія Василівна, учитель початкових класів. Хімчинська школа Косівського району Івано-Франківської обл.
Читаночка. Післябукварик (посібник)Вашуленко М.С.,Захарійчук М.Д.,Науменко В.О.Видавництво: Мальва-ОСО  — 2005 р.
"Українська енциклопедія" імені М. П. Бажана.
Буквар (підручник) Прищепа К.С.,Колесниченко В.І.Видавництво: Форум, Генеза. — 2007 р.
Мова для першокласника Василенко М.С.Видавництво:Освіта. — 2002 р.


Над уроком працювали

Цесорева Г. В.

Копильчук Н. В.

Чепець Т.П.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 1 клас