Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Ліквідація Запорізької Січі. Південна Україна. Повні уроки Тип урокуЗасвоєння нових знань МетаДізнатися про передумови, причини та наслідки ліквідації Січі та про становище земель південної України. Завдання
Хід урокуПривітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)Доброго дня, любі учні! Ми вже чимало дізналися про становище Запорізької Січі у різні століття та її роль у становленні української державності. Але у 18 столітті Січ було ліквідовано. І сьогодні ми дізнаємося, як це було. Тема сьогоднішнього уроку записана на дошці. Перепишіть, будь ласка, у зошити. Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)Учитель розвішує на дошці малюнки учнів, створені вдома (див. попереднє домашнє завдання). Клас коментує, здогадуючись, що означають ці малюнки, хто/що на них зображений/но. Актуалізація опорних знань (3-5 хв)1. Коли була утворена Запорізька Січ? 2. Які ще Січі ви знаєте? 3. Де знаходилася Січ і як можна було туди дістатися? 4. Що ви знаєте про становище Січі в кінці 17 століття? 5. Покажіть на карті Запорізьку Січ та Нову Січ. Вивчення нової теми. (20 хв)Після знищення Січі, запорізькі козаки побудували нову в 1710 році в гирлі руки Кам'янки, що впадає в Дніпро, але вже в наступному році вона була знищена за наказом Петра I. Козаки, які залишилися в живих, на «чайках» переправилися у володіння кримського хана і заснували на лівому березі Дніпра Олешківська Січ (1711-1734), поруч із сучасним Херсоном.
Сучасний Херсон
Однак близьке сусідство з кримськими татарами змушувало їх бути весь час на сторожі, тому козаки прийняли рішення примиритися з російським царем. Такий дозвіл повернутися на батьківщину козаки отримали тільки за цариці Анни в 1734 році. Нову Підпільненську Січ козаки побудували на острові Чортомлик, але випросивши в російського уряду прощення, запорізькі козаки повинні були покірно виконувати його вимоги, а в 1736 році в Січі було збудовано укріплення, в якому розмістився постійний царський гарнізон.
Запис у словничок:
Нам нічого не відомо про те, з яким настроєм виконував цей указ генерал Текелі. Одна справа вести полки проти турків, вікових ворогів Росії і Сербії, уродженцем якого він був, і зовсім інша справа виступати проти співвітчизників, християн. Але Текелі був солдат, а солдат зобов'язаний виконувати наказ.
"Січ атакована (?) ... на саму Трійцю ... ставши за дві версти від такої, на відкритому місці, розбив (Текелі) свої намети і звелів збудувати в лінію всю артилерію супроти Січі, не починаючи вже жодного пострілу, і теж і від Січі не було ніякого опору ". Далі Корж згадує, як козаки радили раду: як бути? Сірома закликала оборонятися, а сімейні та духовенство - не чинити опір. Перемогли другі.
Катерина II Фішки для допитливихЗа іншою версією, ліквідувати Січ було не так просто. Козаки чинили опір, відбулася кровопролитна боротьба. Питання до класу: до якої версії ви більше схиляєтеся?
Самостійна робота учнів (4-6 хв)Учитель роздає учням папір та кольорові олівці. Учні створюють малюнок на тему "Ліквідація останньої Січі" Висновки та узагальнення (3-4 хв)Висновки учні роблять самостійно, спираючись на питання: 1. Які були передумови ліквідації Січі? 2. Чим саме був невдоволений московський уряд? 3. Коли і ким було ліквідовано Січ? Домашнє завдання (1-2 хв)1. Вивчити матеріал за підручником, для самоперевірки використати питання в кінці параграфу. 2. Написати доповідь про один з аспектів теми "Культура України в другій половині XVIIІ cт" 3. За бажанням: намалювати чи знайти ілюстрації до наступної теми. Позакласна діяльністьЕкскурсія на о.Хортиця та у Музей історії запорізького козацтва
1. Урок на тему "Ліквідація Запорізької Січі. Південна Україна." Кальчук А. В., учителя історії Чорнобаєвської санаторної школи-інтернату 1-3 ст. 2. Урок на тему "Ліквідація Запорізької Січі." Богатиренко В. Г., заступника директора з НВР, учителя історії та правознавства Верхньорогачицької школи № 2 Херсонської обл. 3. О. К. Струкевич, І. М. Романюк, Т. П. Пірус Історія України 8 клас, 2008 4. Історія України : Навчальний посібник / Білоцерківський В. Я. - К.: Центр учбової літератури, 2007 5. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали Любименко В.В. Кальчук А. В. Король Б.Ю.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: