проаналізувати та повторити вплив умов існування на живі організми та взаємозв’язок природи і людини.
Хід уроку
З появою людини і суспільства природа вступила в новий етап свого існування - почала відчувати на собі антропогенний вплив (тобто вплив людини і його діяльності). Мал. 1 людина і природа Спочатку відносини людини і природи представляли собою взаємнийвплив один на одного - людина самостійно (без застосування складних технічних засобів) витягував для себе користь з природи (їжа, корисні копалини), а природа впливала на людину, причому людина була не захищений від природи (наприклад , різних стихій, клімату і т.д.), сильно залежав від неї. У міру становлення суспільства, держави, зростання технічної оснащеності людини (складні знаряддя праці, машини) можливість природи впливати на людину зменшилася, а вплив людини на природу (антропогенний вплив) посилилося.
Відео гармонія людини та природи
Гармонія людини та природи
Починаючи з XVI - XIX ст., Коли було зроблено велику кількість корисних для людини наукових відкриттів, винаходів, значно ускладнилися виробничі відносини, впливу людини на природу стало систематичним і повсюдним. Природа стала розглядатися людиною вже не як самостійна реальність, а як сировинне джерело для задоволення потреб людини. Мал. 2 використання природи людиною У ХХ столітті, коли планомірний науково-технічний прогрес прискорився в декілька разів і переріс у науково-технічну революцію, антропогенний вплив наблизилося до катастрофічного рівня. В даний час світ техніки (техносфера) практично перетворився на самостійну реальність (суперсучасні технічні відкриття, які зробили можливості людини впливати на природу безмежним, загальна комп'ютеризація і т.д.), а природа майже повністю підпорядкована людині. Мал. 3 розвиток техніки Головна проблема (і небезпека) сучасного антропогенного впливу полягає у невідповідності безмежних потреб людства і майже безмежних науково-технічних можливостей впливу на природу і обмежених можливостей самої природи.
Відео історія розвитку обчислювальної техніки
Проблема охорони навколишнього середовища
У зв'язку з цим виникає екологічна проблема - проблема охорони навколишнього середовища від згубного впливу людини. Найбільш небезпечними напрямами згубного впливу людини на природу (і його наслідками) є: виснаження надр - протягом своєї історії, а особливо у ХХ столітті людство нещадно і в необмежених кількостях добувало корисні копалини, що призвело до виснаження (близькому до катастрофічного) внутрішніх резервів Землі (наприклад, запаси енергоносіїв нафти, кам'яного вугілля, природного газу можуть бути вичерпані вже через 80-100 років); забруднення Землі, особливо водоймищ, атмосфери промисловими відходами; Мал. 4 джерело забруднення природних вод знищення рослинного і тваринного світу, створення умов, при яких технічний розвиток (дороги, заводи, електростанції тощо) порушує звичні спосіб життя рослин і тварин, змінює природний баланс флори і фауни; застосування атомної енергії як у військових, так і в мирних цілях, наземні і підземні ядерні вибухи.
Відео забруднення природи
Для того щоб вижити і не довести планету до техногенної катастрофи, людство зобов'язане всіляко зменшити свій шкідливий вплив на навколишнє середовище, особливо вищевказані найбільш небезпечні його види. Останнім часом серед екологічних питань стала виділятися проблема соціальної екології - охорони людини, її особистості, здоров'я, суспільства в цілому від наслідків науково-технічного прогресу. Зокрема, дана проблематика нерідко зачіпалася в творчості сучасних екзистенціалістів («філософів життя людини») - Яспера, Хайдеггера, Камю, Сартра та ін Сучасна людина (який біологічно майже не змінився протягом останніх тисячоліть) піддається вже не впливу природи, а масованому впливу суспільства і техніки: сучасна людина живе в перенасиченому інформацією суспільстві, під нещадним впливом засобів масової інформації (газети, телебачення), а також ставати все більш залежним від кібернетики (комп'ютери, комп'ютерні мережі, цифри, віртуальна реальність і т.д.); Мал. 5 комп’ютерізація зростає урбанізація - більшість людей в даний час проживає в містах-мегаполісах, часто в дуже великих, що нараховують від 10 до 25 мільйонів населення і насичених високими технологіями (Мехіко, Токіо, Нью-Йорк, Лос-Анджелес та інших), повністю підкоряється ритму , тиску ме7ггаполіса, втрачає свою індивідуальність (так звана проблема «людини-піщинки»); людина відчуває сильний вплив розвиненого суспільства і держави - мораль, традиції, закони, податкова система, правоохоронна система, політичні інститути. Таким чином, людина перебуває «в лещатах» сучасного високоорганізованого і техногенного суспільства, ризикує втратити себе і перетворитися на «піщинку», «гвинтик». Особливою проблемою при взаємовідносинах людини, суспільства і природи в сучасну епоху є проблема народонаселення, яка в майбутньому буде ставати дедалі актуальнішою і актуальнішою і в кінцевому підсумку стане головною проблемою людства. Проблема народонаселення має і зворотний бік - у ряді країн спостерігається негативна динаміка (зниження) зростання населення. Це Німеччина, Великобританія, Швейцарія, ряд держав європейської частини колишнього СРСР - Росія, Україна, Білорусь та і Виділяються дві головні причини даного явища: високоорганізоване техногенне суспільство вимагає від людини багато сил (одержання освіта, робота) і не залишає їх на сім'ю і дітей, у багатьох сім'ях Заходу стало традицією обходитися мінімумом дітей - двома, часто одним; громадяни держав, що знаходяться в процесі становлення реформ, в силу бідності, соціальної незахищеності, труднощів життя намагаються або взагалі не заводити дітей, або обмежуватися їх мінімумом. Навпаки, у багатьох країнах Азії і Африки, часто слаборозвинених, спостерігається тенденція надмірного зростання населення. Особливо в цьому досягли успіху Китай (1 млрд. 300 млн.), Індія (800 млн.), Індонезія (200 млн.), В'єтнам (80 млн.), Пакистан (понад 100 млн.), Бангладеш (понад 100 млн.) , Бразилія (понад 100 млн.), Нігерія (понад 100 млн.).
Мал. 6 народонаселення Китаю Дана тенденція викликана, з одного боку, відсутністю контролю за народжуваністю (за винятком Китаю) і його неможливістю, з іншого - традиціями, хоча таке зростання населення свідомо не виправданий з урахуванням економічної слаборазвитости країни в цілому і мізерних матеріальних можливостей з боку більшості сімей. Подібне зростання населення в країнах Азії і Африки призводить до різкого зниження якості життя, якості підростаючого покоління (неосвіченість, фізична виснаженість і т.д.), створює як окремим сім'ям, так і державам нерозв'язні труднощі. За підрахунками вчених, Земля здатна прогодувати 60 млрд чоловік (тобто кількість, в 10 разів перевищує сьогоднішнє населення Землі - близько 6 мільярдів), після чого людям на землі стане тісно. У цілому проблема взаємин людини, природи і суспільства набуває глобального характеру.
Відео охорона навколишнього довкілля
Для запобігання техногенної катастрофи людство, не втрачаючи часу, зобов'язана: припинити або зменшити небезпечне антропогенний вплив на природу; зайнятися вирішенням екологічних проблем; приділяти увагу соціальному екології - не перетворювати людину на заручника інформаційно-техногенного суспільства; вишукувати нові засоби, ресурси для свого існування, не пов'язані з нещадною експлуатацією ресурсів Землі; контролювати народжуваність, вирішити проблему народонаселення, витримувати баланс між її кількістю і якістю.
Перевірка знань
Контролюючий блок 1. Як людина забруднює навколишнє середовище? 2. Який вплив має научно-технічний прогрес? 3. Назвіть шляхи вирішення даної проблеми.
Список використаних джерел 1. Концепции современного естествознания: Учебное пособие. – Р-н-Дону, 1999. – 368 с. 2. Маркевич А.П. История исследования по проблемам происхождения и развития животного мира. - К. 3. Философские вопросы современной биологии. — М. Раздел II История естествознания. Урок на тему «Людина як частина природи. Вплив умов існування на живі оргазми. Взаємозв’язок природи і людини. Охорона природи.» - Панченко Тамара Степанівна, м. Запоріжжя.
Відредаговано та надіслано Лісняк А.
----
Над уроком працювали
Панченко Т. С.
Лісняк А.
Рошко Л.Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.