Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Лабораторна робота №6 „Пристосованість зовнішній будові комах до способу життя”. Повні уроки
Лабораторна робота №6
Мета уроку
Обладнання
Методичні рекомендації
Характеризуючи пристосованість комах до умов існування (особливості будови кінцівок або ротового апарату), слід розглянути і основні типи їх пристосувань до пасивного захисту: протекційне забарвлення, забарвлення, що відлякує і мімікрію. Завдяки цьому комахи успішно виживають в боротьбі за існування. Протекційне забарвлення дозволяє комасі злитися з навколишнім середовищем. При цьому одні комахи наслідують конкретних предметів свого місця проживання: наприклад форма і фарбування крил метелика березової п'ядуна схожі на слоевище лишайника або березову кору, а палочники - на тонкі сухі стеблинки багаторічних трав'янистих рослин або чагарників. Інші -наслідують загальний фон свого місця проживання. Наприклад, коник або зелений клоп. Попереджувальне забарвлення, навпаки, робить комаха добре помітним, що кидаються в очі. Це пов'язано з можливістю комахи використовувати інші форми захисту - отруйні або пекучі залози застерігають: тварина не їстівна, наприклад, бджоли, сонечко, колорадський жук та інші. Відлякуюче забарвлення характерно для метеликів. Вона виражається в особливому малюнку на крилах. Найчастіше це великі темні плями, які створюють ілюзію очей, які уважно спостерігають за нападниками тваринами, наприклад, у метелика павине око. Це відлякує хижаків. Мімікрія - це наслідування захищеним особинам. Наприклад, мухи-пчеловідкі, абсолютно не шкідливі, будовою тіла і крил нагадують більш захищених бджіл, що дозволяє їм врятуватися від можливих хижаків. Хід роботиЗавдання № 1Розгляньте комах з протекційним забарвленням: коника, кобилку, лісового клопа, метелик - п'ядун, палочніка та інших.
Відео 1 „Коник”.
Відео 2 „Палочник”.
Зверніть увагу на елементи, що дозволяють тварині злитися з фоном навколишнього середовища. Проаналізуйте, яким чином виникає ефект злиття з навколишнім фоном. Яке значення має протекційне забарвлення в житті вивчених тварин? Завдання № 2Розгляньте комах з попереджуючим забарвленням: колорадського жука, сонечко, бджолу, осу та інших.
Відео 3 „Колорадський жук”.
Завдання № 3Розгляньте комах з відлякуючим забарвленням: метелика павине око, бражник мертва голова та інших.
Відео 4 „Метелик”.
Проаналізуйте, яким чином виникає даний ефект. Яке значення має відлякуюче забарвлення в житті комах? Завдання № 4Вивчіть будову комах з вираженою мімікрією: муху-пчеловидку, муху-шмельовидку та інших.
Яким чином мімікрія врятує життя комахою?
Список використаної літератури1. Урок на тему „Комахи” Іванова Любов Сергіївна, вчитель біології ЗОШ № 5, м.Хмельницький.
Іванова Л. С. Сергеєнко А.С. Горбатко С.М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: